Domů     Marita Lorenzo: Castrova milenka se zmítá mezi láskou a nenávistí
Marita Lorenzo: Castrova milenka se zmítá mezi láskou a nenávistí
19.8.2021

Když na palubu parníku Berlin vstoupí vousáč se samopalem, dámy zaječí. Ač ho doprovází po zuby ozbrojená jednotka, tvrdí, že se nemají čeho bát. Chce si jen prohlédnout krásnou loď. Objeví tu však něco ještě mnohem krásnějšího.

Kapitán lodi Heinrich Lorenz (1898–1966) kubánského vůdce luxusním parníkem provede. Také mu představí Maritu, svou devatenáctiletou dceru. Fidel Alejandro Castro Ruz (*1926) je okouzlen.

Přežije koncentrák i znásilnění

Narodí se 18. srpna 1939 v německých Brémách, pár dnů před vypuknutím 2. světové války. Jsou jí čtyři, když je matka, americká herečka Alice J. Lorenzová, obviněna z napomáhání k útěku totálně nasazených. Obě končí v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Přežijí peklo útrap i epidemii skvrnitého tyfu. Tím však utrpení nekončí. Jako sedmiletá je totiž Marita znásilněna americkým vojákem. Není divu, že nejlépe se cítí na moři. U otce, který ji bere na dlouhé cesty.

V havanském přístavu zakotví v únoru 1959, měsíc po svržení generála Batisty (1901–1973).

Sebevědomý Castro ji okouzlí

Při pohledu na panorama Havany během večerní procházky po palubě sebevědomě rozpřáhne ruce: „To všechno je moje. Kuba to jsem já. Není to nádhera?“ U stolu pak začne do Marity hučet. Jak je krásná a šikovná, a že by potřeboval sekretářku.

Ne,“ utne lichotky kapitán Lorenz. „Moje malá Marita se musí vrátit do Německa a dokončit školu.“ Malá Marita se bojí, že otec uvidí, jak ji Fidel pod stolem hladí koleno, ale je to tak vzrušující. On je vzrušující. Vášnivý, silný, zajímavý.

Přikyvuje jako poslušná dcera, ale tajně Fidelovi podstrčí lístek s adresou, kde bude bydlet během pobytu v New Yorku.

Sebevědomý Castro ji okouzlí. (Unknown (Mondadori Publishers) Public Domain, commons.wikimedia)
Sebevědomý Castro ji okouzlí. (Unknown (Mondadori Publishers) Public Domain, commons.wikimedia)

Místo princezny z ní udělá poručíka

Když pro ni za pár dnů pošle, uteče na Kubu a prožije s ním sedm měsíců trvající románek. Říká mu „Mi Cubano barburito.“ (Můj kubánský vousáči) a on jí „Alemanita mia!“ (Moje Němečinka). Do idylky to však má daleko.

První setkání v hotelovém pokoji připomíná spíše znásilnění než romantickou pohádku. Navíc je tu víceméně uvězněna.

„Mohla jsem si jen číst, učit se španělsky, poslouchat rádio nebo stát na balkoně a rozhlížet se.“ Ven se dostane jen s ním, sama nemůže ani na nákupy. Dostane uniformu a hvězdu poručíka. Co víc si může dívka přát, že?

Romance končí bolestí

Marita, s naivní vidinou svatby a výchovy kubánského „korunního prince“, oznamuje Fidelovi radostnou zprávu. Je těhotná. On se však naštve. Nutí ji k potratu. Když odmítá, je omámena a přímo tam, v hotelovém pokoji, ji o dítě připraví.

Vyděšený lékař, který je nucen s pistolí u hlavy provést zákrok, však chybuje. Krvácející zbědované dívce nakonec pomůže Frank Sturgis (1924–1993), agent CIA, který Castrovi cvičil vojáky a obstarával zbraně. Dostane ji do USA a do nemocnice.

Jejímu kouzlu pro změnu podlehne venezuelský prezident Marcos Pérez Jímenez (Unknown author - Public Domain, commons.wikimedia)
Jejímu kouzlu pro změnu podlehne venezuelský prezident Marcos Pérez Jímenez (Unknown author – Public Domain, commons.wikimedia)

„Běž a zabij ho!“

Zatímco se zotavuje, mafie a CIA ukují plán na Castrovo odstranění. Využijí té naivní holky. Sturgis za ní přijde s návrhem, aby Castra otrávila. „Tohle ti udělal,“ tlačí na ni a ukazuje fotky mrtvého dítěte.

Marita nakonec souhlasí a vydá se do Havany vybavena kapslemi s jedem. V hotelu je však nakonec hodí do záchodu a milenci řekne pravdu. „Poslali tě, abys mě zabila?“ ptá se Castro a s ledovým klidem ji podá pistoli.

„Tak teď můžeš.“ Neudělá to, místo toho se mu vrhne do náruče. Po letech přizná, že kapsle ukryla do pleťového krému, kde se začaly rozpouštět a nešly použít.

Tím její dobrodružný život nekončí

Pomáhá shánět peníze pro protikubánské organizace. Okouzlí přitom jednoho z podporovatelů, sesazeného venezuelského prezidenta Marcose Péreze Jímeneze (1914–2001). Ten ji uhání tak dlouho, až se stane jeho milenkou. Narodí se jim dcera Monica (*1962).

S dalším manželem, správcem nájemního domu poblíž OSN, špehuje pro FBI sovětské diplomaty, kteří se tu ubytovávají. Její jméno figuruje také ve vyšetřování atentátu na J. F. Kennedyho (1917–1963).

Prozradí totiž tisku, že jela do Dallasu s agenty CIA, mezi nimiž byl také Sturgis a Lee Harvey Oswald (1939–1963). Její slova vyvolají senzaci. Dokazují totiž, že za atentátem byli agenti CIA. Senátní komise však její svědectví označí za nespolehlivé. Tím její sláva i role v dějinách definitivně hasne.

Prý byla i u toho, kdyžCIA jela do Dallasu zabít Kennedyho. (Walt Cisco, Dallas Morning News, Volné dílo,, commons.wikimedia)
Prý byla i u toho, kdyžCIA jela do Dallasu zabít Kennedyho. (Walt Cisco, Dallas Morning News, Volné dílo,, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia titulka: De Buruso - Trabajo propio, CC BY-SA 4.0,
Předchozí článek
Související články
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Historie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
reklama
zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
svět zločinu
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml