Skip to content

Kouření se trestalo uříznutím nosu, bičováním nebo kastrací!

Dva evropští námořníci s údivem ve tváři pozorují domorodce Nového světa, jak si zapalují jakési sušené listy a s požitkem vdechují jejich kouř. Jeden z nich s váháním přijme nabízený list a popotáhne.

„Vskutku silná vůně,“ vydechne omámeně.

Na podivnou zálibu indiánů přijdou muži posádky italského mořeplavce Kryštofa Kolumba (1451–1506), Rodrigo de Jerez a Louis de Torres (†1493). De Jerez se tak zapíše do dějin jako první doložený evropský kuřák.

Kouření mu natolik zachutná, že si zapálí i v rodném Španělsku. Jenže sousedé pro něj nemají pochopení. „Posedl ho ďábel!“ nařknou ho a španělská inkvizice jej vsadí do vězení.

Kouření odkoukají Evropané od domorodců. A zamilují si ho.
Kouření odkoukají Evropané od domorodců. A zamilují si ho.

Satanův vynález!

Už v 90. letech 16. století je mezi Angličany vdechování kouře mezi lidmi velmi oblíbené. Ne všichni však sdílí nadšení z nové kratochvíle. „Je to Satanův vynález,“ píše anglický král Jakub I. Stuart (1566–1625) v roce 1604 ve svém slavném pojednání s názvem Protest proti tabáku.

Poté, co zjistí, že tabákový průmysl hodně vynáší, svůj názor změní.

Do Anglie přiváží novou kratochvíli sir Walter Raleigh.
Do Anglie přiváží novou kratochvíli sir Walter Raleigh.

Nesmiřitelný názor zaujme ruský car Michail Fjodorovič Romanov (1596–1645) a v roce 1634 vydá přísný zákaz kouření. Nešťastníky, kteří neodolají a zatouží po chuti tabáku, čekají kruté tresty. Ti šťastnější z toho vyváznou jen s patnácti ranami knutou (tlustým koženým bičem), mnohým hříšníkům však uříznou rty, nos nebo je dokonce bez milosti vykastrují.

Ruský car Michail Fjodorovič nemůže kouření ani cítit.
Ruský car Michail Fjodorovič nemůže kouření ani cítit.

Hrozí vyobcování z církve

Tabák v té době kritizuje i církev. Papež Urban VIII. (1568–1644) vydává v roce 1642 bulu, v níž přísně zakazuje kouření a šňupání tabáku na církevní půdě a všem hříšníkům hrozí exkomunikací, tedy vyobcováním z církve.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Kuriozity
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články