Diamanty, dědictví i vůně minulosti. To vše v sobě snoubí blyštivé královské korunky, bez kterých zdejší modrá krev nedá při oficiálních příležitostech ani ránu. Briliant střídá opál, opál zase rubín nebo perly. A hodnota? Z historického pohledu nevyčíslitelná.
Jsou nejváženější a neznámější královskou rodinou, k níž upírají zrak miliony zvědavců na světě. Ať už jde o svatby, milenky, rozvody nebo módní přešlapy, svět zkrátka musí být u toho. Větší pozornost než samotní členové ale mají občas královské korunky.
Okázalí společníci z minulosti s vlastním propleteným rodokmenem a nevyčíslitelnou hodnotou.
Pojďte se společně s EPOCHOU podívat na nejcennější z nich, které opatruje hlava celého klanu, královna Alžběta II. (*1926).
Dárek pro manželku
Co: Halo Scroll Cartier
Kdy: 1936
Velikostí možná parádu nenadělá, renomé má však ze všech královských korunek největší. Však ji také zdobí 739 briliantů a 149 diamantů bagetkového tvaru.
Jestli chce budoucí král Jiří VI. (1895–1952) svou ženu Alžbětu (1900–2002) ohromit, tímto kouskem od Cartiera to zvládne dokonale.
Z matky na dceru a sestru…
I když je královna matka z daru nadšená, dává přednost větším a majestátnějším korunkám.
Píše se rok 1944, když snímá klenot z podstavce a svěřuje ho do opatrovnictví 18leté dceři, budoucí královně Alžbětě II. Ta však s rodinným pokladem nikdy nevyjde na veřejnost, raději korunku znovu „pošle do světa“, když ji věnuje mladší sestře, princezně Margaret (1930–2002).
Tiára modrooké brunetce s podmanivým kukučem padne jako ulitá a dokud se neprovdá za Antonyho Armstronga-Jonese (1930–2017) prakticky ji nesundává. Další v pořadí na „zapůjčení“ je princezna Anne (*1950), která korunku také vystavuje na odiv těsně před svatbou.
Jakmile ale řekne prvorozená dcera královny Alžběty II. „ano“ Marku Phillipsovi (*1948), putuje do trezoru. V obou případech totiž mají dámy, jakožto vdané paní, nárok na své vlastní korunky.
V trezoru si korunka v měkkém polštářku hoví do roku 2011, kdy Británie ožije veselkou prince Williama (*1982) a Kate Middletonové (*1982).
Favorité vašeho veličenstva
Co: Diadém královny Marie a Irská korunka
Kdy: 1893
Spatřit královnu Alžbětu II. bez její oblíbené korunkové dvojice je při oficiálních příležitostech téměř nemožné. Svůj svatební dar si hýčká natolik, že je s ním dokonce vyobrazena na mincích.
To nejcennější, co mám
Korunku přitom získá jako svatební dárek nejprve Marie z Tecku, když vstupuje do manželství s budoucím králem Jiřím V. A že v záplavě všech okázalých darů jasně vévodí!
Obdrží ji totiž od výboru Girls of Great Britain and Ireland, který vede zapálená dvorní dáma Eva Grevilleová. Když se podaří získat 5000 liber, spěchají v červnu roku 1893 do nejstaršího klenotnictví na světě, Garrand, kde korunku nechávají vyrobit.
A výsledek? Vzdušný diadém posetý malými a středně velkými diamanty.
Celý dojem navíc umocňují perly. Královna je skutkem natolik dojatá a dívkám vzkáže, že se jedná o její „nejcennější svatební dar“. V krásném mahagonovém pouzdře se totiž nachází ještě další rám, který umožňuje diadém nosit jako korunku.
Nebo je možné ho z rámů vyndat a nosit jako náhrdelník. I tak si ale na svatbu diadém nenavlékne.
Babiččin poklad
Skvost vynese až v roce 1912, kdy je oficiálně korunována. O dva roky později se rozhodne svůj opečovávaný klenot ještě vyladit. Poprosí proto firmu Garrard, aby namísto 13 perel dosadila brilianty.
Píše se rok 1947, když se rozhodne předat dědictví své milované vnučce, Alžbětě II. při příležitosti jejího sňatku s princem Philipem (*1921). Od té chvíle neřekne královna diadému jinak než „babiččin diadém“ a stává se součástí její kolekce klenotů.
Šperk je jí oporou při pohřbu otce, krále Jiřího VI., stejně tak díky němu září na svých 25. narozeninách v roce 1951.