Koráli patří k nejstarším živočišným druhům na naší planetě, obývali ji už před stovkami milionů let. Překonaly věky, ale věčné rozhodně nejsou. Naopak to vypadá, že se jejich čas povážlivě nachýlil.
Korálové útesy se ve velkém ztrácejí z moří, což může způsobit neodvratné škody v oceánech.
Zranitelná krása
Jak víme, koráli jsou velmi citliví na změny prostředí.
Přívaly neopatrných turistů či vlečné sítě rybářů způsobují změny v oceánech, znečištění a postupné oteplování mořské vody a to všechno narušuje křehký vztah korálů s mořskými řasami, bez kterých pak útesy umírají.
V minulém desetiletí tak odumřela dobrá polovina korálů v Indickém oceánu. Velká vlna odumírání zasáhla i Velký bariérový útes u pobřeží Austrálie, který je nejrozsáhlejším domovem korálů na světě.
Hladoví vetřelci
Postupné ohřívání vody v oceánech vlivem globálního nárůstu teplot má však i další následky.
Odborníci právě tento jev považují za příčinu přemnožení Hvězdice trnové koruny, která se korály živí a v narůstajících počtech decimuje jejich domovy, aniž by korálovci měli čas se z jejich hodování zotavit.
Podobně v Rudém moři u izraelského Eilatu napadli útesy koráložraví mlži druhu Drupella corpus. Na pouhých 30 centimetrech čtverečních napočítali potápěči až 200 kusů těchto mlžů.
Vypěstujeme super korály?
Jednou z možností, jak korálové útesy ubránit před zkázou, je dodat jim odolnější druhy korálovců, kteří nebudou tak náchylní na změny teplot v mořích.
Výzkumníci z Havajské univerzity se právě takové druhy nyní snaží najít a v laboratoři je pomocí takzvané asistované evoluce udělat ještě odolnějšími. V laboratořích tyto druhy budou vystavovány po několik generací stále teplejší a kyselejší vodě.
Tým pracovníků doufá, že během 5 let bude vytvořena banka rezistentních kmenů korálů, které pak budou vysazeny na poškozené a obnažené útesy.
Důležitý boj za záchranu
Pokud by korálové útesy postupně zmizely, způsobilo by to ohromnou ekologickou katastrofu, jejíž důsledky je jen těžké odhadovat.
Narušil by se tak potravní řetězec v oceánech a vymírání by se tak mohlo týkat více než čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů obývajících moře.
To by navíc přímo ohrozilo desítky milionů lidí, kteří jsou na rybolovu a turistickém ruchu v přímořských oblastech ekonomicky závislí.