Domů     Kontroverzní tvrzení: Klima se nemění! A když už, tak za to nemůže člověk!
Kontroverzní tvrzení: Klima se nemění! A když už, tak za to nemůže člověk!
20.2.2025

To, že od konce 19. století vzrůstá globální teplota, potvrzují tvrdá data. Jen v našich končinách zimní teploty vzrostly o dva stupně, letní pak o tři.

Přesto se na některých serverech stále šíří teze, že klimatické změny jsou z prstu vycucaným podvodem, který má jakési tajemné skupině lidí dát do ruky nástroj pro světovládu.

Podle dat Organizace spojených národů by v roce 2100 měla v celosvětovém měřítku být průměrná globální teplota o 1,5 až 4,8 stupňů Celsia vyšší než v současnosti.

Ovšem v některých lokalitách, například v Arktidě, by měl být podle modelů nárůst teploty ještě vyšší. Špatně je na tom střední Evropa, nejčernější scénáře pro ni počítají s teplotou vyšší o sedm stupňů, ty optimističtější o čtyři. Kromě proměny místní biosféry na středomořskou to také znamená nedostatek vody.

Nic příjemného nečeká ani světové oceány. V poslední době meziledové před 100 000 lety byla hladina oceánu vyšší o deset metrů než dnes.

Něco takového podle zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu sice nehrozí, ovšem hladinu se na současné úrovni udržet nepodaří.

Lodní dopravci se možná tetelí blahem, že bájná severní cesta se v polovině století zcela otevře, ale roztátý led z Arktidy bude mít na globální klima další vliv. Zároveň roste teplota v oblastech permafrostu, například na severní Sibiři. Tím se uvolňuje do ovzduší metan, což je další látka se skleníkovými účinky.

Dvacet ze dvaceti jedna nejteplejších roků za posledních 150 let bylo zaznamenáno od roku 2000.
Dvacet ze dvaceti jedna nejteplejších roků za posledních 150 let bylo zaznamenáno od roku 2000.

Aféra Climategate

Stále však existují lidé, kteří tisícům studií dokazujících klimatickou změnu, na kterých se mnohdy podíleli i čeští vědci, nevěří.

Z počátku, když se o klimatické změně způsobené lidskou činností začalo hovořit, byla jistou částí společnosti tato změna popírána. Později, zejména poté, co se frekvence extrémních meteorologických jevů zintenzivnila, bylo již popírání změny neudržitelné.

A tak popírači přišli s tím, že se jedná jen o přirozený proces, na kterém člověk nenese žádnou vinu.

Popírání klimatických změn pochází především z průmyslových a konzervativních kruhů.

Munici jim poskytla aféra Climategate, ke které došlo v roce 2009. Před zasedáním klimatické konference v Kodani neznámí hackeři zaútočili na korespondenci klimatologů a poté ji zveřejnili.

Zvláště vědci z Východoanglické univerzity byli poté obviněni z manipulace s daty. V tu chvíli začali být klimatologové obviňováni, že jim jde jen o vlastní prospěch a peníze z grantů chtějí využít na nesmyslné projekty.

Co bylo platné, že vědci zdůrazňovali, že řada výroků byla vytržena z kontextu, ve kterém měly často opačný význam. Co na tom, že další studie probíhající klimatickou změnu způsobenou člověkem beze zbytku potvrdily. Popírači nadále opakovali svou mantru o vědeckém spiknutí.

Víme to už déle

O tom, že spalování fosilních paliv může ve svých důsledcích vést ke zvyšování globálních teplot, vědci věděli už počátkem 20. století.

V roce 1965 se na stole Oválné pracovny Bílého domu, kde tehdy úřadoval Lyndon Johnson, objevila zpráva, že vypouštění CO2 může vést k nárůstu teplot.

Koncem 70. let to byla paradoxně olejářská společnost Exxon, která v tomto ohledu uskutečnila první měření. Skutečná bomba však vybuchla v roce 1988, kdy před americkým kongresem vystoupil vědec z NASA Jim Hansen, aby zastupitelům sdělil tři zásadní zprávy.

Zaprvé, že se Země otepluje, zadruhé, toto oteplování je důsledkem skleníkového efektu vzniklého lidskou činností a za třetí, že tyto klimatické změny povedou k vyššímu počtu extrémních jevů.

Hladina oceánů stoupla od roku 1901 do roku 2010 až o 21 cm.
Hladina oceánů stoupla od roku 1901 do roku 2010 až o 21 cm.

Tlak firem i politiků

Alespoň část veřejnosti už tehdy byla zneklidněna. Olejářské společnosti, včetně Exxonu, však přešly do protiútoku a výsledky i vlastních studií začaly zpochybňovat.

Ostatně, jejich kampaň nebyla nepodobná té, kterou se v šedesátých letech tabákové firmy snažily lidi přesvědčit, že zkazky o škodlivosti kouření jsou nesmyslem. Součástí této kampaně byl třeba film Zelenání planety Země. Krátce po jeho uvedení se ukázalo, že za ním stály firmy vlastnící uhelné doly.

Dodnes se například v USA řada konzervativních think tanků (jde o instituce, společnosti nebo výzkumné či zájmová skupina, typicky v oblasti politiky nebo ekonomiky) snaží vyvracet vědecké poznatky ohledně klimatické změny.

V britské organizaci Global Warming Police Foundation jsou dokonce zastoupeni zástupci Konzervativní strany ze Sněmovny lordů.

Ale Britové nejsou jediní, klimatické změny popírají zejména radikální politici, a to jak z řad Alternativy pro Německo nebo rakouské FPÖ. U nás je pak nejznámějším popíračem klimatických změn způsobených člověkem bývalý prezident Václav Klaus.

Z vyspělých zemí nejčastěji popírají změny klimatu Američané.
Z vyspělých zemí nejčastěji popírají změny klimatu Američané.

A byť se každoročně objevují desítky recenzovaných studií, které mají k dispozici stále více dat a které trend klimatických změn nekompromisně potvrzují, ultrakonzervativní část společnosti nad tím mává rukou a vědce obviňuje z manipulace.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.history.com, www.bbc.com, www.scientificamerican.com, www.un.org
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: Shutterstok, FOTO 3: Shutterstok, FOTO 4: Shutterstok
Související články
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
reklama
záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
reklama
věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
Morová smrt: Marná snaha o záchranu
Středověcí lékaři neměli moc možností, jak nemocné zachránit. Doposud zdravým radili alespoň co nejdříve ze zamořeného území odejít někam, kde je čerstvý vzduch. Doboví odborníci totiž vycházeli z poznatků Hippokrata a Galéna, což znamená, že původ nemocí viděli v nerovnováze tělních tekutin: hlenu, krve, žluté a červené žluči. Konkrétně mor měl způsobovat nadbytek krve, která […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz