Domů     Konstantinův oblouk v Římě postavili z vypůjčených artefaktů
Konstantinův oblouk v Římě postavili z vypůjčených artefaktů

Na stavbě se dělníci musejí pěkně ohánět. Pomník císařova slavného vítězství nad zrádcem Maxentiem, jehož budování schválil Senát, má stát už na výročí deseti let jeho panování. Šibeniční termín proto vyřeší svérázně. Po umělecké výzdobě se poohlédnou jinde.  

Římský císař Konstantin I. Veliký (asi 272–337) svede 28. října 312 v občanské válce proti svému spoluvládci Maxentiovi (275/283-312) vítěznou bitvu u Milvijského mostu.

Viu Triumphalis, cestu, po níž se vítězní vládci vracejí do Říma, proto musí ozdobit hold jeho válečnému úspěchu. Má to jeden háček. Času je málo. Což o to, samotnou stavbu by zvládli, základnu tvoří mramorové bloky, na které navazují cihly obkládané mramorem.

Ale jak umělecky důstojně uctít vladařovu velikost za tak krátkou dobu, když kvalitních tvůrců je nedostatek?  Naštěstí si budovatelé dokážou poradit. Jednoduše si vypůjčí díla z pomníků z dob minulých vládců.

Podle historiků to svědčí o úpadku tehdejšího římského umění.  Monument dokončený v roce 315 se ale zároveň stává encyklopedií římských dějin.

Stavba se třemi arkádovými průchody se tyčí do výšky 21 metrů a stává se tak největším a zároveň posledním římským vítězným obloukem. Rozpíná se do šířky 25,7 metrů.

Bohatá výzdoba oblouku pochází z jiných pomníků. FOTO: Patricio Lorente/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Bohatá výzdoba oblouku pochází z jiných pomníků. FOTO: Patricio Lorente/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Porážka zrádce

Celý pomník obíhá pás reliéfů zobrazujících Konstantinovo tažení proti Maxentiovi. Příběh začíná na západní straně Odjezdem z Milána. Na obklíčené město, zřejmě Veronu, narazíme na jižní straně vnějšího průčelí oblouku.

Následuje bitva u Milvijského mostu, kde císařova armáda přihlíží, jak se poražení nepřátelé topí v řece Tiberu. Východní strana patří Konstantinovu vítěznému vstupu do Říma.

Severní průčelí se pyšní dvěma pruhy výjevů zobrazujících císařovo konání po vstupu do Říma. Nechybí scéna, při které řeční k Římanům a poté jim rozhazuje mince.

Trajánův vlys. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Trajánův vlys. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Dobyvatel? Omyl, mírotvůrce

Nejdůležitější nápis nad hlavním průchodem tvoří věnování Senátu a římského lidu „Největšímu imperátorovi Caesarovi Flaviu Constantinovi, zbožnému, šťastnému a vždy spravedlivému, který vedený božstvem a vlastní velikostí mysli s pomocí svého vojska pomstil republiku a porazil tyrana, věnoval senát a lid římský vítězný oblouk jako památník tohoto vítězství.“ Narážka na tyrana odkazuje na válku s Maxentiem.

Vnitřní strana středového oblouku skrývá text prozrazující, že „Konstantin nepřišel do Říma jako dobyvatel, ale naopak osvobodil město od okupace a zajistil mu mír“.

Texty na menších obloucích se odvolávají na desetileté výročí Konstantinovy vlády, které se slaví v roce 315.

Dáčtí vězni. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Dáčtí vězni. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Podmanění Dácie

Hrdinství císaře Trajána (53-117), který v Dácké válce (101-106) vybojoval velkou část dnešního Rumunska, vzdávají čest třímetrové reliéfy na fasádě oblouku.

Původně zřejmě zdobily Trajánovo fórum nebo kasárna náležející Caeliově jezdecké gardě. Válečný konflikt v Dácii zpodobňují i dva panely na vnitřních stranách centrálního oblouku. Celý monument rozdělují po obou průčelích čtyři korintské sloupy.

Na jejich zhotovení stavitelé použili numidijský žlutý mramor. Ve středu a v čele podstavců se pyšně představují vítězní vojevůdci, po stranách římští vojáci a zajatci z řad barbarů. Vrcholky sloupů zdobí sochy Trajánových dáckých vězňů vytesané z mramoru.

Pocházejí pravděpodobně z Trajánova fóra. Do časů císaře Hadriána (76-138) se datují dva kulaté reliéfy nad oběma postranními oblouky. Představují lovecké a obětní scény.

Zahájení lovu patří Silvanovi, scéna s medvědem bohyni Dianě, ulovený kanec je zasvěcený Apollonovi, ukořistěný lev náleží Herkulovi. Hadriánovu tvář ve výjevech ale umělci předělali na Konstantinovu.

Konstantinův vlys. FOTO: xiquinhosilva/Creative Commons/CC BY 2.0
Konstantinův vlys. FOTO: xiquinhosilva/Creative Commons/CC BY 2.0

Přepracované hlavy

Prostor nad průchody menšími oblouky zdobí osm reliéfů odebraných z památníku císaři Marcovi Aureliovi (121-180), pravděpodobně z vítězného oblouku oslavujícího jeho triumf v bojích proti Sarmatům z let 169-175. Na severní straně najdeme odjezd, kdy na ulici Via Flaminia zdraví lid, rozhazování peněz davům, výslech germánského zajatce a císařův slavný návrat do Říma.

Na jižní straně narazíme na vládcův pohovor k vojsku a obětování ovce, prasete a býka pro úspěch tažení a výjevy, ve kterých před něj vedou poražené vojevůdce a nepřátele. Marcovu hlavu v obrazech ale tvůrci upravili na Konstantinovu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: NikonZ7II/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Historie
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Historie
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
Historie
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
reklama
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
reklama
historie
Faraon Achnaton, původce změn v egyptském umění
Dokud sir William Flinders Petrie nezačal na konci 19. století provádět archeologické vykopávky v Achetatonu, nynější Amarně, faraon Achnaton pro archeology i historiky představoval zejména zdroj spekulací… Pod rouškou tajemství… Většinu faraonova života totiž zahalují nejasnosti. Je až zarážející, jak málo toho o něm víme. Důvodem je rovněž i skutečnost, že se jeho nástupci usilovně […]
První hudební nástroje: Orchestr dají dohromady už pralidé
Kdo si myslí, že nástroje vyluzující zvuky jsou záležitostí starověku a pozdější doby, mýlí se. Už v pravěku lidé naslouchají zvukům a rodí se předchůdci strunných i dechových nástrojů. Už pravěcí lidé používali luk nejenom jako zbraň k lovu, ale i jako primitivní strunný nástroj. Dokazují to jeskynní malby z Trois Frères v jihozápadní Francii, pocházející z doby asi […]
Proč se komunistům nelíbila Boží muka?
Z jakých důvodů se v minulosti stavěla boží muka a co přesně znamenala? Tyto drobné sakrální stavby sloužily jako projev díku za odvrácené neštěstí, epidemii, k uctění mrtvých nebo k usmíření sporu. Jejich předchůdci byly sloupky u hřbitovů, známé jako svíce mrtvých. Boží muka se poprvé objevují v 11. století ve Francii u hřbitovů jako sloupky, zmiňované svíce […]
Právo první noci: Existovalo, nebo jde o pouhý výmysl?
V románech a filmech se často objevuje právo první noci. Opravdu existovalo?  Často šlo o předmět vtipů nebo diskusí. Jaká je ale realita? V literatuře i filmech se někdy vyskytuje obyčej, podle kterého měl středověký feudál právo strávit první noc po svatbě s novomanželkou kteréhokoli ze svých poddaných. Většinou jde ale jenom o nadsazené lidové […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej