Domů     Konstantinův oblouk v Římě postavili z vypůjčených artefaktů
Konstantinův oblouk v Římě postavili z vypůjčených artefaktů

Na stavbě se dělníci musejí pěkně ohánět. Pomník císařova slavného vítězství nad zrádcem Maxentiem, jehož budování schválil Senát, má stát už na výročí deseti let jeho panování. Šibeniční termín proto vyřeší svérázně. Po umělecké výzdobě se poohlédnou jinde.  

Římský císař Konstantin I. Veliký (asi 272–337) svede 28. října 312 v občanské válce proti svému spoluvládci Maxentiovi (275/283-312) vítěznou bitvu u Milvijského mostu.

Viu Triumphalis, cestu, po níž se vítězní vládci vracejí do Říma, proto musí ozdobit hold jeho válečnému úspěchu. Má to jeden háček. Času je málo. Což o to, samotnou stavbu by zvládli, základnu tvoří mramorové bloky, na které navazují cihly obkládané mramorem.

Ale jak umělecky důstojně uctít vladařovu velikost za tak krátkou dobu, když kvalitních tvůrců je nedostatek?  Naštěstí si budovatelé dokážou poradit. Jednoduše si vypůjčí díla z pomníků z dob minulých vládců.

Podle historiků to svědčí o úpadku tehdejšího římského umění.  Monument dokončený v roce 315 se ale zároveň stává encyklopedií římských dějin.

Stavba se třemi arkádovými průchody se tyčí do výšky 21 metrů a stává se tak největším a zároveň posledním římským vítězným obloukem. Rozpíná se do šířky 25,7 metrů.

Bohatá výzdoba oblouku pochází z jiných pomníků. FOTO: Patricio Lorente/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Bohatá výzdoba oblouku pochází z jiných pomníků. FOTO: Patricio Lorente/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Porážka zrádce

Celý pomník obíhá pás reliéfů zobrazujících Konstantinovo tažení proti Maxentiovi. Příběh začíná na západní straně Odjezdem z Milána. Na obklíčené město, zřejmě Veronu, narazíme na jižní straně vnějšího průčelí oblouku.

Následuje bitva u Milvijského mostu, kde císařova armáda přihlíží, jak se poražení nepřátelé topí v řece Tiberu. Východní strana patří Konstantinovu vítěznému vstupu do Říma.

Severní průčelí se pyšní dvěma pruhy výjevů zobrazujících císařovo konání po vstupu do Říma. Nechybí scéna, při které řeční k Římanům a poté jim rozhazuje mince.

Trajánův vlys. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Trajánův vlys. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Dobyvatel? Omyl, mírotvůrce

Nejdůležitější nápis nad hlavním průchodem tvoří věnování Senátu a římského lidu „Největšímu imperátorovi Caesarovi Flaviu Constantinovi, zbožnému, šťastnému a vždy spravedlivému, který vedený božstvem a vlastní velikostí mysli s pomocí svého vojska pomstil republiku a porazil tyrana, věnoval senát a lid římský vítězný oblouk jako památník tohoto vítězství.“ Narážka na tyrana odkazuje na válku s Maxentiem.

Vnitřní strana středového oblouku skrývá text prozrazující, že „Konstantin nepřišel do Říma jako dobyvatel, ale naopak osvobodil město od okupace a zajistil mu mír“.

Texty na menších obloucích se odvolávají na desetileté výročí Konstantinovy vlády, které se slaví v roce 315.

Dáčtí vězni. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Dáčtí vězni. FOTO: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Podmanění Dácie

Hrdinství císaře Trajána (53-117), který v Dácké válce (101-106) vybojoval velkou část dnešního Rumunska, vzdávají čest třímetrové reliéfy na fasádě oblouku.

Původně zřejmě zdobily Trajánovo fórum nebo kasárna náležející Caeliově jezdecké gardě. Válečný konflikt v Dácii zpodobňují i dva panely na vnitřních stranách centrálního oblouku. Celý monument rozdělují po obou průčelích čtyři korintské sloupy.

Na jejich zhotovení stavitelé použili numidijský žlutý mramor. Ve středu a v čele podstavců se pyšně představují vítězní vojevůdci, po stranách římští vojáci a zajatci z řad barbarů. Vrcholky sloupů zdobí sochy Trajánových dáckých vězňů vytesané z mramoru.

Pocházejí pravděpodobně z Trajánova fóra. Do časů císaře Hadriána (76-138) se datují dva kulaté reliéfy nad oběma postranními oblouky. Představují lovecké a obětní scény.

Zahájení lovu patří Silvanovi, scéna s medvědem bohyni Dianě, ulovený kanec je zasvěcený Apollonovi, ukořistěný lev náleží Herkulovi. Hadriánovu tvář ve výjevech ale umělci předělali na Konstantinovu.

Konstantinův vlys. FOTO: xiquinhosilva/Creative Commons/CC BY 2.0
Konstantinův vlys. FOTO: xiquinhosilva/Creative Commons/CC BY 2.0

Přepracované hlavy

Prostor nad průchody menšími oblouky zdobí osm reliéfů odebraných z památníku císaři Marcovi Aureliovi (121-180), pravděpodobně z vítězného oblouku oslavujícího jeho triumf v bojích proti Sarmatům z let 169-175. Na severní straně najdeme odjezd, kdy na ulici Via Flaminia zdraví lid, rozhazování peněz davům, výslech germánského zajatce a císařův slavný návrat do Říma.

Na jižní straně narazíme na vládcův pohovor k vojsku a obětování ovce, prasete a býka pro úspěch tažení a výjevy, ve kterých před něj vedou poražené vojevůdce a nepřátele. Marcovu hlavu v obrazech ale tvůrci upravili na Konstantinovu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: NikonZ7II/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz