Domů     Konec hrdiny odboje: Generál Vilém Stanovský upadl do léčky komunistů
Konec hrdiny odboje: Generál Vilém Stanovský upadl do léčky komunistů

Osvobození s sebou přináší pro hrdinu 1. i 2. světové války hodnost brigádního generála, kterou dostane v řinu 1945. Brzy ale začne pociťovat politický tlak. Hrdina ze Západu se politické reprezentaci obracející se stále více doleva, vůbec nelíbí.  

Vilémovi Stanovskému (1896–1972)  vnucují mu funkci vedoucího leteckého odboru na ministerstvu dopravy. „Věděl, že asi příliš nezáleží na tom, aby byl na ministerstvu dopravy, ale že někomu hodně záleží na tom, aby už nebyl v armádě,“ poznamenává Janka. Stanovský argumentuje, že je voják, pilot a armáda ho potřebuje. „Odmítl jsem přijmout jmenovací dekret na funkci přednosty leteckého odboru, když mi byl poprvé předáván.

Později jsem byl třikrát předvolán k předsedovi vlády, líčí přesvědčovací taktiku, kterou ho tlačí ke zdi. Během posledního předvolání už je jasné, že mu nezbývá než funkci vzít. I tady je ale mužem na svém místě.

Udržuje všechna letecká spojení, navíc je rozšíří i na další státy, se kterým poválečné Československo spojení dosud nemělo, včetně Středního východu.  

V první světové válce slouží Vilém Stanovský u slavné roty Nazdar.
V první světové válce slouží Vilém Stanovský u slavné roty Nazdar.

Dnem i nocí sledován 

Zůstává na ministerstvu i po únoru 1948, jeho postavení je ale přinejmenším nahnuté. Stále více se musí bránit tlaku Státní bezpečnosti, která by ráda měla celé letectvo pod kontrolou. Boj s ní ale rozhodně nevzdává.

V průběhu ministerských porad trvá na oslovení „vážení soudruzi a pane generále,“ a tím komunistům pořádně pije krev. Není ochoten vůči nim udělat žádné ústupky.

Přesto ve funkci přežívá až do roku 1951. Má na ni tak mimořádné předpoklady, že ho nemohou jednoduše nahradit. Komunistická moc si ale brousí drápy i na něj. Musí odejít společně s ostatními letci, hrdiny ze západní fronty.

Vnímá, že ho na každém kroku sledují. Před jeho domem neustále stojí auto a v něm tři muži. Neujde jim žádný jeho krok. Brání se jim vtipem. „Zítra se jdu koupat. Vezměte si laskavé plavky, pokud mne budete chtít sledovat i ve vodě,“ navrhne svým stínům. Je mu ale jasné, že legrace skončila.  

V letadle se Stanovský cítí jako doma.
V letadle se Stanovský cítí jako doma.

Úvahy o útěku  

Objevují se fámy, že utekl na západ. I za touhle dezinformační taktikou stojí StB. On sám nechce pryč, přece je tady doma. Za tuhle vlast bojoval. Navíc má syna a dceru, i kvůli nim chce zůstat.

Přesto o opuštění republiky začíná uvažovat už v roce 1949, když vidí, jak se šrouby komunistické moci utahují. Podezírání je cítit ze všech stran. Setkává se s pilotem Josefem Kauckým. Znají se léta.

Kaucký poznamená, že „chce vypadnout z toho zdejšího blázince.“ Stanovský mu věří. „Nechcete letět se mnou, pane generále?“ zeptá se ho Kaucký otevřeně. Potom se několikrát scházejí.

Uvažují o letadle, které by nejlépe vyhovovalo k útěku, o místě, kde Kaucký Stanovského nabere…Přesto generál stále ještě není rozhodnutý.

Vše se změní ve chvíli, kdy mu ministr dopravy v zavřené místnosti, daleko od telefonního aparátu, aby je nikdo neodposlouchával, pošeptá: „Byl na vás vydán zatykač.“ Teď už má jasno. Musí pryč. 

Charles de Gaulle dobře ví, jaké má Vilém Stanovský válečné zásluhy.
Charles de Gaulle dobře ví, jaké má Vilém Stanovský válečné zásluhy.

Komunisté trumfli nacisty 

V roce 1952 se v Brně setkává se sestrou doktora Vítka, svého přítele z Dachau. Ta mu slíbí, že zná někoho, kdo by ho i s rodinou převedl za hranice. Ukáže se, ale že jde o léčku nastrojenou StB. Muž jménem Pavel je jejím agentem.

Bezpečnost zatkne Stanovského 24. října 1952 ve vlaku nedaleko Nýrska. Putuje do vyšetřovací vazby, ve které stráví 18 měsíců. Jeho první výslech probíhá v pověstném Domečku na pražských Hradčanech.

Za údajnou špionáž dostane 17 let vězení, které stráví v Mírově a Leopoldově. Po svém propuštění na amnestii v roce 1960 nechce dobu strávenou v lágrech příliš komentovat.

Svoje zážitky shrne do jediné věty, kterou za to opakuje poměrně často: „Komunisté byli ve vězení bezcitnější a vynalézavější než Němci.“ Přichází o veškerý majetek. Přesto se nevzdává a o svoji rehabilitaci bojuje s buldočí vytrvalostí. Adresuje dopisy jak Nejvyššímu soudu, tak i prezidentské kanceláři. 

Generál Stanovský získává i francouzský %Rád čestné legie.
Generál Stanovský získává i francouzský %Rád čestné legie.

Pocta na přehlídce 

Na 50. výročí bitvy u Arrasu odjet nesmí, ačkoli ho Francouzi zvou jako svého hrdinu. Cestovní pas dostává do ruky až v roce 1967. Konečně smí odletět do Francie, kde si užívá vojenských poct.

Hranice přelétá s doprovodem letky francouzských stíhaček, což je pocta, kterou si mohou užít pouze letci s řádem komandéra Čestné legie. Během vojenské přehlídky 11. listopadu 1967 pod pařížským Vítězným obloukem zapaluje oheň.

Krátce poté se u něj zastaví francouzský generál Charles de Gaulle (1890–1970). Po krátkém potřesení rukou mu řekne: „Vím, kdo jste, generále, a vím co jste vykonal.“ Je jediným veteránem, kterému De Gaulle věnuje pozornost a zastaví se u něj.  

Foto: ddr.densho.org, muzeum-beroun.cz, muzeummb.cz, rotanazdar.cz, wikipedia.org
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi