Císař a čerstvě korunovaný český král Leopold II. se 14. září 1791 prochází u stánků v letním refektáři semináře pražského Klementina. Bere do ruky vzorek látky a znalecky hodnotí její kvalitu. Vzápětí už tvrdě smlouvá o ceně. Chce nakoupit a navzdory tomu, že má peněz dost, ošidit se rozhodně nenechá.
V 18. století se Evropou začíná šířit průmyslová revoluce. Noví velkopodnikatelé potřebují zboží dostat na mnohem širší trh, než je území určitého města nebo kraje.
Svoje výrobky chtějí nabídnout zájemcům ve velkém, a proto se rodí první průmyslové vzorkové veletrhy.
Odborníci dnes v tomto směru připisují prvenství londýnskému veletrhu z roku 1756. Za ním mají následovat pařížské výstavy z let 1763 a 1798. Přitom stačilo málo a na čele tohoto žebříčku mohly figurovat středočeské Veltrusy. Proč se tak nestalo?
Češi se chtějí pochlubit
Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) a její manžel František Štěpán Lotrinský (1708–1765) dorazí v roce 1754 do Čech na inspekční cestu.
Češi se chtějí pochlubit, že nejsou žádnou zaostalou zemí, ale naopak průmyslovým srdcem monarchie. Na počest panovnického páru se proto na zámku ve středočeských Veltrusích koná „Velký trh tovarů Království českého“.
Organizaci akce si bere na starost majitel zdejšího panství, hrabě Rudolf Chotek (1706–1779). Když se Marie Terezie prochází 31. srpna 1754 parkem veltruského zámku, upoutají ji vzorky plátna vyrobené pláteníkem Josefem Löhnerem. Kvalita zboží ji nadchne natolik, že se Löhner stává jejím dvorním dodavatelem.
Nechybí ani umělé květiny
Mariin syn Josef II. (1741–1790) Čechy zklame, protože se korunovat českým králem nenechá.
O to víc je ale potěší jeho mladší bratr a následovník Leopold II. (1747–1792), který na přelomu léta a podzimu 1791 dorazí do Prahy na korunovaci a stráví zde celý měsíc. Jeho poddaní se chtějí ukázat v tom nejlepším světle.
Proto pro něj v letním refektáři semináře pražského Klementina (dnešní Všeobecná studovna Národní knihovny) připraví ve dnech 21. srpna –24. září 1791 průmyslovou výstavu českých výrobků. Nachází se zde 49 různých druhů zboží.
Místnost pojme 150 vystavovatelů, kteří se mají čím pochlubit. U jednoho stánku obdivují návštěvníci broušená zrcadla, u druhého šperky z Turnova.
Nechybí ani krajky, knoflíky, skvostná díla pražských zlatníků, jinde zase hedvábné punčochy nebo dokonce umělé květiny či papírové tapety.
Propadne nákupní horečce
Dne 14. září 1791 se sem vydá císař Leopold II. i s manželkou Marií Ludovikou (1745–1792). Nenudí se. Dokonce dobře nakoupí. Podobně jako jeho matka kdysi ve Veltrusích, také on sáhne po kvalitních látkách.
Stráví zde dokonce delší dobu než den předtím na zasedání Královské české společnosti nauk.
Nákupy má zřejmě raději než dlouhé proslovy učenců… „Poté byly panovníkem prohlíženy výrobky kus po kuse, rozmlouváno o jednotlivých exponátech, kladeny otázky svědčící o velké znalosti věci.
Po vyslovení nejúplnější spokojenosti panovník síň opustil,“ píše guberniální sekretář J. Debroise o průběhu Leopoldovy návštěvy.