Domů     Kolumbus neobjevil Ameriku náhodou! Plavbu na západ pečlivě plánoval!
Kolumbus neobjevil Ameriku náhodou! Plavbu na západ pečlivě plánoval!
10.6.2020

Ve škole nás učili, že Kryštof Kolumbus objevil Nový svět omylem, když se ztratil při plavbě do Indie. To ale vůbec není pravda. Od počátku byl odhodlaný vypravit se na západ. Co ho k tomu inspirovalo? A proč tvrdil, že chce plout do Indie?

Kolumbus se na svoji první výpravu vydal na dne 3. srpna 1492, když se svými třemi karavelami, Santa Maríou, Pintou a Niñou, vyplul z přístavu Palos de Frontera nedaleko španělské Huelvy. Lodě pluly na Kanárské ostrovy.

Už 6. srpna ale prasklo kormidlo Pinty, která tak musela být opravena na ostrově Las Palmas. Na cestu se proto lodě znovu vydaly až 6. září. Když ještě 10. října nespatřila posádka v dáli žádnou pevnou zemi, začala si stěžovat.

Aby Kolumbus zabránil rebelii, slíbil námořníkům část ze zisku z této obchodní cesty.

Kolumbus se svou posádkou jako první spatřil Bahamské souostroví.
Kolumbus se svou posádkou jako první spatřil Bahamské souostroví.

Země na obzoru!

Kupodivu hned nazítří objevila posádka na hladině oceánu větev šípkové růže, jinde rákos či kus opracovaného dřeva. V deset hodin večer zahlédl Kolumbus třepotající se světlo v dáli.

Ve dvě hodiny ráno dne 12. října 1492 spatřili námořníci v dálce břehy pevniny. Dopoledne se posádka vylodila na ostrově v Bahamském souostroví, který Kolumbus pojmenoval San Salvador. Žádné zlato na ostrově ale nenalezl, a tak vyrazil dál.

Po několika neúspěšných zastávkách připlul 28. října na Kubu. Následně přistály Kolumbovy lodě dne 6. listopadu na ostrově Haiti, který mořeplavec nazval Hispaniolou.

Slavný návrat do Evropy

Kolumbus byl na ostrově přijat místním kasikem (indiánským náčelníkem) Guacanarim a nechal zde také vystavět pevnost Navidad (Vánoce), ve které zanechal jako posádku 43 lidí. V noci z 24. na 25 prosince u břehů ostrova ztroskotala Santa María.

Na cestu zpět do Španělska tak vyplula flotila tvořená jen dvěma loděmi. Na palubě vezla 10 indiánů a množství cenných vzorků, například bavlnu či aloe, kterými chtěl Kolumbus dokázat bohatství Nového světa.

Začátkem března připlul slavný objevitel zpět k evropskému pobřeží, když dosáhl břehů Portugalska.

Kolumbus v nové zemi zlato nenašel.
Kolumbus v nové zemi zlato nenašel.

Opravdu chtěl Kolumbus plout do Indie?

Obecně přijímaná teorie tvrdí, že Kolumbus chtěl plout do Indie, pouze tzv. západní cestou, a během výpravy zcela náhodou objevil Ameriku.

Ovšem slavný mořeplavec se na cestu pečlivě připravoval, navíc byl poměrně zkušeným kresličem map, přivydělával si tím během svého pobytu v Portugalsku. Už tehdy bylo všeobecně přijímaným faktem, že je země kulatá.

Kolumbus studoval spisy Aristotela, Senecy a dalších autorů, opíral se o údaje mořeplavců či tehdejší poznatky o přírodě. V cestě ho podporoval i slavný kartograf Paolo dal Pozzo Toscanelli (1397–1482), jež mu poskytl mapu světa, kterou sám stvořil.

Co změnila zima na Islandu

V roce 1477 se Kolumbus vydal na Island, kde strávil na farmě Ingjaldshóll celou zimu. Historie tohoto místa sahá až do 10. století, v minulosti Islandu hrála kvůli pěstovaným plodinám významnou roli.

Posledními obyvateli byla opuštěna roku 1966, a to kvůli postupující větrné erozi, která zhoršila kvalitu zdejší půdy. Stále se zde ale nachází kostel z roku 1903, do kterého přicházejí lidé ze širokého okolí.

V kostele visí malba znázorňující Kolumba spolu s místním knězem, jak spolu studují mapu.

Opravdu se Kolumbus spletl? Nebo přesně věděl, kam pluje?
Opravdu se Kolumbus spletl? Nebo přesně věděl, kam pluje?

Inspirace cestami odvážných Vikingů

Je více než pravděpodobné, že během svého pobytu na Islandu se Kolumbus dozvěděl o tom, jak byl Island osídlen Vikingy i o jejich cestách do Nového světa. Možná se jimi inspiroval a chtěl tyto neznámé světy znovu objevit.

Zvláště když podle místních záznamů poslední loď z Ameriky připlula s nákladem dřeva přes Grónsko na Island až roku 1347. Velice dobře si však uvědomoval, že pro dobrodružnou výpravu by finance sehnal jen stěží, a tak se rozhodl jako zástěrku použít prověřenou obchodní cestu do Indie, se kterou evropské země tehdy běžně obchodovaly.

Obávanými námořními lupiči z donucení

Proč se vlastně Vikingové vydávali na námořní výpravy, které z nich v průběhu pěti století učinili obávané lupiče? Mohlo za to ustanovení, že na otcovském dvoře mohl hospodařit pouze nejstarší syn. Ti mladší tak museli hledat štěstí jinde.

Na moře se ovšem vydávali i nejstarší synové, když zatoužili získat nezávislost. V Norsku totiž bujely snahy o sjednocování půdy. Kdo se jim nebyl ochoten podřídit, raději opustil svůj majetek a vydal se na moře.

Vikingové pluli na malých plochých člunech, které byly rychle na moři i řekách a usnadňovaly jim odvoz kořisti, žen, zlata, otroků i vlastních raněných.

Podle všeho se Kolumbus inspiroval cestami Vikingů?
Podle všeho se Kolumbus inspiroval cestami Vikingů?

Island, země zaslíbená

Historie jejich výprav na západ započala díky Haraldovi I. Krásnovlasému (850–933), prvnímu králi, který sjednotil Norsko. Norští velkostatkáři, kteří se odmítli podrobit jeho nadvládě, opustili zemi a vydali se na západ.

Dorazili na Island, o kterém psal už benediktýnský mnich svatý Beda Venerabilis (672–735) jakožto o ostrově vzdáleném šest dní plavby na sever od Británie, kde „není v létě noci a v zimě dne“. Před Vikingy jej zřejmě obývali irští mniši.

Do většího povědomí ale vstoupil až poté, co jej v poslední čtvrtině 9. století začali osidlovat právě Skandinávci.

Za osídlením Grónská stála prudká povaha

V té době byl Island zeleným zalesněným ostrovem s horkými prameny, než to změnila malá doba ledová, jež vypukla ve 14. století. Vikingové Island zcela zalidnili, a stal se rovněž výchozím bodem pro jejich další výpravy na západ.

Ne zcela dobrovolně se na moře vydal také Erik Rudý (950–1003). Ten proslul svojí vznětlivostí a násilnou povahou. Za své běsnění na Islandu byl dán roku 982 do klatby a na tři roky mu byl zapovězen vstup do domoviny.

Vydal se tedy hledat štěstí jinam a našel ho v Grónsku, kde spolu se svým přítelem sedlákem Herjúlfem založili dvě osady.

Island byl v době Vikingů zeleným ostrovem
Island byl v době Vikingů zeleným ostrovem

Kruté podmínky v zemi ledu

Vikingové byli zvyklí čelit nehostinným podmínkám, ale situace v Grónsku byla doslova neutěšená.  Bojovali s nedostatkem dřeva na topení i stavbu domů, stejně jako železa na zhotovení nářadí. Nepřátelské pak byly jejich vztahy s původními obyvateli, Eskymáky.

Není proto divu, že se zdejší osadníci snažili hledat novou zemi, kde by podmínky pro život byly přece jen snesitelnější. O jedné takové se doslechli. Do Grónska se za rodinou vydal i Bjarni Herjólfsson.

Cestou jeho posádku stihla nepřízeň počasí a oni dopluli k neznámým břehům. Co to bylo za místo, chtěl zjistit Leif Eriksson (asi 970–1020), syn Erika Rudého.

Leif Eriksson objevuje Ameriku

Jeho posádku čítalo 35 mužů včetně jednoho Němce, který se jmenoval Tyrkir. Kolem roku 1000 se vydali na západ. Nejprve objevili zemi, kterou zřejmě dříve spatřil Bjorni. Ve člunu se dopravili k pevnině, aby zjistili, že je pobřeží samý kámen.

Místo proto pojmenovali Helluland – Země s plochými kameny. Nehostinné pobřeží jim ale nemělo co nabídnout, a tak se vydali dál. Dopluli na jiné místo, kde se z bílého písečného pobřeží zvedaly lesy, proto lokalitu nazvali Markland – Lesnatá krajina.

Přezimovat se ale nakonec rozhodli jinde, na místě, kde objevili vinnou révu. Vikingové ji neznali, ale Němec Tyrkir ano. Oblast pojmenovali Vinland – Země vína.

Vikingové obsadili dnešní Newfoundland v Kanadě.
Vikingové obsadili dnešní Newfoundland v Kanadě.

Vikinská osada na Newfoundlandu

Na jaře naložili loď dřevem a vinnou révou a vrátili se domů. Důkazy o této výpravě našli archeologové v severní části kanadského ostrova Newfoundlandu, kde objevili pozůstatky vikinské osady, v provincii Ontario pak byl nalezen vikinský hrob.

Vikingové tak byli prvním evropskými objeviteli Ameriky, do které možná přinesli i křesťanství. V islandských análech je záznam o tom, že roku 1121 navštívil Vinland biskup Erik.

Jeho mise ale zřejmě nebyla zdařilá, neboť o dva roky později žádali obyvatelé Grónska Norsko o zaslání nového biskupa do země.

Obchod i boje s indiány

Úspěšných i méně úspěšných výprav do Vinlandu učinili Vikingové z Grónska více. Je znám příběh o cestě Thorfinna Karlseffniho a jeho ženy Gudrudy, kteří navázali obchodní styky s tamními indiány a měnili kožešiny za sýr.

Některé jiné výpravy skončily boji s místními, které se zřejmě staly důvodem, proč Vikingové v Americe nikdy nevytvořili stálou kolonii. Klimatické změny ve 14. století později změnily životní podmínky v Grónsku.

Vikingové již nemohli chovat dobytek a stali se závislejšími na rybolovu. Kvůli tomu častěji vypukaly šarvátky mezi nimi a místními Eskymáky.

Vikingové obchodovali i s místními indiány.
Vikingové obchodovali i s místními indiány.

Unikli Vikingové svému osudu?

O záchranu grónských Vikingů se zřejmě pokusila norsko-švédská expedice, vedená zkušeným mořeplavcem Paulem Knutsonem. Jeho loď Knarre měla vyplout z Bergenu roku 1355 a dorazit na Island a poté do Grónska. Podle nálezu tzv.

Kensingtonského kamene s runovými znaky na severu Ameriky se soudí, že se jí podařilo dostat až na americký kontinent.

Jisté ale je, že roku 1379 se boje mezi Vikingy a Eskymáky vyhrotily, což způsobilo zánik vikinských osad v Grónsku a tím i konec jejich výprav na západ.

Kolumbovo „znovuobjevení“ Ameriky

Informace o Vinlandu upadly v zapomnění, díky čemuž mohl Nový svět o více než 100 let později, na základě informací o cestě Leifa Ericssona, znovu objevit Kryštof Kolumbus.

Až teprve jeho návštěva Ameriky znamenala zahájení trvalého styku mezi Starým a Novým světem, podnítila několik století dlouhé období evropské kolonizace amerického kontinentu a významně ovlivnila vývoj moderního západního světa.

A právě proto je rok 1492, kdy Kolumbus Ameriku „objevil“, považován za počátek novověku.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz