Skip to content

Koloseum: Víceúčelová aréna z dob antiky!

Víceúčelová aréna antické éry, tak by se dalo stručně charakterizovat římské Colosseum. Probíhaly zde nejen dosti brutální zápasy gladiátorů a zvířat, ale třeba i divadelní představení.

Byly zde simulovány i námořní bitvy, pro tento účel bývala aréna napuštěná vodou z blízkého aquaduktu. Vešlo se do něj 50 000 sedících lidí, o stadionu s takovou kapacitou si tuzemský fotbalový fanoušek může nechat jen zdát.

horizontal shot of Colliseum, the greatest monument of Italy in summer day, incidental people visiting it.
Pohled do vnitřku arény.

Stavba arény začala mezi lety 70 a 72 za římského císaře Vespasiana a byla dokončena v roce 80 za císaře Tita. Za vlády Domitiana (81–96) byly provedeny některé další úpravy.

2
Neýž se křesťanství stalo oficiálním římským náboženstvím, bývali křesťané v Koloseu předhazováni kočkovitým šelmám.

Aréna měla rozměry 83 x 48 metrů. Její podlaha byla dřevěná a pokrytá pískem. Pod Colosseem byly „šatny“, tedy místa, kde se gladiátoři připravovali na své osudové zápasy.

3
Historikové usuzují, že jméno Koloseum pochází od kolosální Neronovy sochy, která stála hned vedle.

Byly zde i prostory pro dravá zvířata, letopisy hovoří o tom, že do arény byli vypouštěni nosorožci, hroši, sloni, žirafy, zubři, lvi, panteři, levharti, medvědi, aligátoři, krokodýli či pštrosi. Ti bojovali nejen mezi sebou, ale i proti lidem.

4
Jako gesto proti trestu smrti, změnili představitelé Říma barvu nočního osvětlení Říma od bílé na zlatou v době, kdy kdekoliv ve světě je osoba odsouzená tomuto trestu osvobozena, propuštěna nebo jí je trest zmírněn.

V podzemí se také nacházelo velké množství strojů. Výtahy a kladky zvyšovaly a snižovaly scénu a kulisy a vyvážely na scénu uvězněná zvířata. Správci arény využívali i hydraulickou mechaniku. Když byly hry v 5.

století zakázány, Colosseum bylo opuštěno. V dalších stoletích ho poškodila řada zemětřesení i obyvatelé Říma, kteří z něj těžili kámen.

Foto: wikipedia, City Wonders, Travel + Leisure, Dark Rome, Walks of Italy
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …