Skip to content
reklama

Kolonizátoři podcenili kartografii: Fiasku Italů pomohla špatná mapa

Nejslabší z evropských koloniálních mocností je na konci 19. století Itálie. V Africe podceňuje svého nepřítele – Habešany (obyvatele dnešní Etiopie). Ti už v 80. letech 19. století mají silnou i dobře vyzbrojenou armádu na to, aby se kolonizačním snahám postavili.

Čest Itálie má v roce 1896 zachránit generál Oreste Baratieri (1841–1901). V bitvě u etiopské Adwy, která probíhá 1. března 1896 ale podniká jeden nešťastný krok za druhým. Jako nejosudnější se ovšem ukáže jeho plánování útoku na Habeš podle zcela špatné mapy.

V bitvě u Adwy čeká na Italy krutá porážka. FOTO: Neznámý etiopský umělec/Creative Commons/Public domain

Špatný kopec

Svému podřízenému generálu Matthewu Albertonemu (1840–1919) tehdy nařizuje, aby postupoval na kopec označený na nedokonalé mapě jako Chidane Meret. Vyznačené místo se ale ve skutečnosti nachází úplně jinde, a sice o osm kilometrů dál za skutečnou horou Chidane Meret.

blank
Oreste Baratieri si pro svoje plánování vybere nevhodný kartografický dokument. FOTO: Neznámý, ale zemřel před více než 70 lety/Creative Commons/Public domain

Nepřítele s přehledem zničí

Baratieri se kvůli této chybě s Albertonem a jeho jednotkami nakonec bohužel v požadované době nesejde. Každý z nich dorazí jinam. Sedminásobná přesila Habešanů pak roztříštěná italská vojska rychle pobije.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Tropenmuseum, part of the National Museum of World Cultures/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články