Skip to content

Kolonie Dignidad: Chilský tábor hrůzy

350 kilometrů jižně od Santiaga fungovala desítek let oplocená vesnice, ve které žily stovky vězněných a ponižovaných lidí. Vítejte v kolonii Dignidad, jedné z nejhorších sekt 2. poloviny 20. století.

Na první pohled bavorská vesnička v Chile, ve skutečnosti koncentrační tábor a náboženská sekta vedená od 60. let Němcem Paulem Schäferem. Bývalý lékař Wehrmachtu, odpůrce komunismu a fanatický věřící spolupracoval i s diktátorem Augusto Pinochetem a ve svém areálu zároveň ukrýval výslechové a mučící prostory, ve kterých skončilo mnoho politických vězňů.

Diktátor Pinochet.
Diktátor Pinochet.

Týrání a zneužívání

Děsivé věci se odehrávaly i v samotné sektě. Přísné oddělování žen mužů a dětí, podávání drog, psychická manipulace a těžká práce. To vše v místech obehnaných ostnatým drátem a elektřinou. „K udržení komunity fanatiků pohromadě je potřeba nepřítel.

Pro Schäfera byl takovým nepřítelem ďábel,“ vysvětluje americký spisovatel Peter Levenda. Peklo se toto místo stalo i dětem. Těm byly už od malička vymývány mozky. Schäfer je navíc velmi často zneužíval nebo mučil.

Paul Schäfer.
Paul Schäfer.

Trest přišel pozdě

Za celou dobu fungování Dignidadu se podařilo utéct pěti lidem. Ačkoliv podali mnoho zpráv, Pinochetova přízeň byla pro Schäfera dostatečnou ochranou. Poté, co diktatura skončila, vůdce kultu uprchl do Argentiny.

Až jako stařec byl odsouzen a v roce 2010 zemřel ve vězení. Z bývalé kolonie je dnes hotel a rekreační centrum. Připomínek celé hrůzy ale přibývá. Nedávno prošel českými kiny americký film s Emmou Watsonovou, Danielem Brühlem a Michaelem Nyqvistem v hlavních rolích.

Foto: www.dw.com, www.ceskatelevize.cz, www.dw.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …