Domů     Kolik životů stála v Čechách osmihodinová pracovní doba?
Kolik životů stála v Čechách osmihodinová pracovní doba?
23.11.2020

Před továrnou v severočeském Svárově se shromažďují dělníci. Přišlo jich 2000. Třebaže jsou klidní, policie a vojsko dostávají příkaz zasáhnout. Vyráží s napřaženými bodáky proti demonstrujícím. Jeden z dělníků padá propíchnutý bajonetem na zem. Umírá… 

 

Čtrnáctihodinové směny, nebezpečná práce s velkým rizikem úrazu, žádné jistoty! To je denní chleba dělníků v habsburské monarchii na konci 50. let 19. století. Sociální napětí roste a k protestům zbývá už jen krůček.

Naštěstí rakouský parlament schvaluje v únoru 1861 ústavu, která přináší větší společenské uplatnění Vznik spolků pak povoluje zákon č.

134 z roku 1867. Pro české dělníky je to dobrá zpráva. „Když byl tedy koncem roku 1867 vyhlášen v Rakousku nový zákon spolčovací a na jeho základě povolen v Praze první dělnický spolek „Dělnická beseda“ v Karlíně, rozhodli se nejpokročilejší dělníci k akci,“ popisuje situaci historik Zdeněk Šolle (1924–2008). Pro začátek vzniká časopis Dělník, který má hájit zájmy dělníků.  Úřadům se to samozřejmě nelíbí. Na spolky proto dohlíží policejní ředitelství, jemuž se musí hlásit jména členů, data a místa konání schůzí. Policie má právo vyslat na ně své zástupce.  

Průmyslová revoluce zcela změní životy lidí. stěhují se do měst a tam dřou do úmoru.
Průmyslová revoluce zcela změní životy lidí. stěhují se do měst a tam dřou do úmoru.

 

Do vězení až na šest týdnů  

Navzdory těmto kontrolám ale dělnická spolková činnost roste. Pomáhá tomu i další zákon s číslem 135 . shromažďovací.

K jeho schválení dochází také na konci roku 1867. Povoluje organizovat shromáždění, ovšem s podmínkou, že bude tři dny předem úředně ohlášeno. I sem posílá policie svoje lidi, kteří dokonce mohou akci i rozpustit.

Když se někdo dopustí porušení zákona, zaplatí pokutu nebo se dostane do vězení až na šest týdnů. Dělníci se sice mohou scházet, ale jejich každodenní pracovní podmínky to nezmění.

Programem těch nejradikálnějších se koncem roku 1867 podle Šolleho stává: „vybudování samostatné dělnické odborové organizace.“ Karlínské jádro se už během let 1868 a 1869 snaží získat dělníky pro myšlenku boje za vyšší mzdy a kratší pracovní dobu.

Někde je tlak zaměstnavatelů tak vysoký, že nezbývá, než vyrazit do ulic. Stávek a dělnických demonstrací přibývá.    

Johann Liebig vlastní textilní továrny.
Johann Liebig vlastní textilní továrny.

 

Ředitel žádá o posily   

Výbušná situace panuje například počátkem roku 1870 na Liberecku v textilních továrnách patřících průmyslníkovi Johannu Liebigovi (1802–1870).  Václav Palme, ředitel jeho textilních závodů ve Svárově a Haraticích, vyprovokuje dělnickou stávku. „Pokusil se 15. ledna 1870 své špatné hospodaření a podvody vyřešit desetiprocentním snížením mezd zaměstnanců,“ uvádí současný autor Miroslav Hlaváč. 1200 dělníků se chystá stávkovat a k Palmemu vysílá svoji delegaci.

Ředitel ale odmítá jednat. Naopak, telegrafuje do Jablonce okresnímu hejtmanovi a žádá okamžité posily v podobě četnictva a vojáků. V telegramu nechybí dovětek: „K ochraně majetku a osobní bezpečnosti.“  

Liebigovo liberecké městečko pro zaměstnance.
Liebigovo liberecké městečko pro zaměstnance.

 

Chtějí si promluvit 

Do Svárova se sjíždí obrovské množství četníků i vojáků. Z Jablonce sem 31. března 1870 míří 180 mužů, pražské generální vojenské velitelství posílá asi 360 mužů. Pražské místodržitelství nabídne 22 četníků.

Liebigova textilka zavírá továrnu a propouští dělníky. „Po tak mnohých výtržnostech jsme ještě vůči dělníkům shovívaví. Je nutné příkladné potrestání, dělníci nouzí musejí být k rozumu přivedeni,“ vzkazuje majitel stávkujícím. Reakce přichází rychle.

Kromě svárovských dělníků do stávky vstupují i pracovníci Liebigových textilek v Tanvaldu a Smržovce. „Svárovská stávka byla do té doby největší stávkou v Čechách,“ píše Šolle. Dělníci chtějí vniknout do svárovské továrny a mluvit s vedením.

To je ovšem ignoruje a místo toho na ně pošle četníky a vojáky s nasazenými bodáky.   

V textilce ve Svárově vznikne stávka. Ředitel tak chce zakrýt svoje špatné hospodaření.
V textilce ve Svárově vznikne stávka. Ředitel tak chce zakrýt svoje špatné hospodaření.

Raněným nesmí pomoci 

Dramatické události si vyžádají sedm mrtvých, šest dospělých a jedno dítě. Bajonet ukončí život svárovského dělníka Františka Bártla, umírá Josef Linhart ze Smržovky a zraněním podlehnou i další: Pavlína Linková, Jáchym Fišer, Josef Pavlata, František Duňka a devítiletý chlapec Ludwig Süss. Karel Trinker, jeden z velitelů zasahujícího vojska, totiž vydá rozkaz střílet do stávkujících. „Byli jsme komandováni, abychom do lidu stříleli, a to byl ten největší nesmysl, neboť oni proti nám nic neměli,“ líčí jeden voják.

Dodává, že do dělníků museli i bodat bajonety: „Něco hrozného, až mně vlasy hrůzou vstávaly.“ Lidé ani nemohou pomoci zraněným, vojáci jim to nedovolí.  

Liebigovo městečko pro zaměstnance.
Liebigovo městečko pro zaměstnance.

 

Boj nekončí 

Situaci se podaří uklidnit teprve 7. dubna. Liebig tehdy slibuje továrnu znovu otevřít a všem dělníkům, kteří budou chtít, nabídne práci za stejných podmínek jako před stávkou. Obrovský tlak stávkujících pomůže k tomu, že ve stejný den, kdy už je ve Svárově klid, schválí parlament zákon o koaliční svobodě. Ten mimo jiné legalizuje právo na stávku. Spolky se mohou díky tomuto předpisu měnit v odborové organizace. Jde však pouze o dílčí vítězství, boj za zlepšení podmínek v továrnách pokračuje dál.

Odbory svůj význam prokážou již v roce 1884, kdy schválí parlament zákon o maximální délce pracovní doby. Ta v hornictví činí 10 hodin a v podnicích s více než 20 zaměstnanci nejvýše 11 hodin. Malovýroba ji ale regulovanou nemá.

Na osmihodinovou pracovní dobu si ovšem lidé u nás budou muset počkat až do vzniku Československé republiky v roce 1918. Krátce po jejím založení je přijata zákonem pod číslem 91/1918 Sb. 

Foto: Wkimiedia Commons, dvojka.rozhlas.cz
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
zajímavosti
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz