Drogy jsou špatné, není třeba si cokoli nalhávat, tohle je prostě fakt, škodí jak tělu, tak i mysli. Skupina vědců se nyní zaměřila na jednu z nejužívanějších drog – kokain.
Závislost na kokainu je obecně považována za příčinu různých problémů lidské nervové soustavy, poslední výzkum ale prokázal, že látky obsažené v droze mají silný vliv na celkovou rovnováhu střevní mikroflóry.
Čím delší je závislost, tím více tělo upadá
Psychické problémy, podvyživenost a celkově špatné zdraví, to jsou jen některé důsledky užívání kokainu.
Vědci se nově zaměřili na zdravotní stav střev, nedávné studie si vzaly za úkol objasnit souvislosti mezi užíváním drogy, špatnou funkcí střevního mikrobiomu, což jsou organismy vyskytující se v trávicí soustavě, slabší nervové soustavy a kompletní psychiky člověka.
Pokusy se střevním biomem probíhaly na živých myších, jejich střevech a střevních buňkách. Studie byla rozdělena do několika částí, ta první měla za úkol porovnat bakteriální mikrobioty neboli bakteriálního osídlení myších výkalů a střevních zakončení.
Jedna skupina zvířat v pokusu dostávala po dobu deseti dnů kokain a druhé skupině byl podáván roztok soli. Výsledek? První skupině se radikálně změnilo mikrobiální osídlení a složená exkrementů.
Některé z bakteriálních rodů se snížily, a to ovlivnilo tvorbu mastných kyselin s krátkým řetězcem, jež jsou jak u myší, tak u lidí zdrojem výživy pro buňky ve střevních tkáních.
Záněty a propustnost střevní stěny
Odborníci se shodli na tom, že podávání kokainu znatelně narušilo střevní rovnováhu, dokonce to vedlo až k několikanásobně vyšší produkci látek, které upozorňují na tvorbu zánětů v těle.
Zároveň výzkumníci odhalili vliv na propustnost střevní bariéry, tím je ovlivňován příjem živin z potravy. Slabší bariéra také umožňuje snazší průchod patogenů a toxických látek.
Zvýšená propustnost střevních stěn byla pozorována i u živých myší pomocí speciálních barviv. Po podání barvy v potravě se měřilo, kolik se jí dostalo do krve myší.
Kokain také u zvířat vyvolával zvýšenou tvorbu proteinu claudin 2, který tvoří póry v buněčných membránách, jež dále umožňují průchody kationtů a molekul vody.
Je třeba se zbavit závislosti
I díky nové studii si jsou lékaři vědomi nutnosti většího zaměření na danou problematiku. Kokain má očividně větší vliv na lidské zdraví, než se dosud předpokládalo. Změna prostředí na prozánětlivé a zúžení střevní bariéry může mít nedozírné následky.