Domů     Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
15.5.2024

Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní.

Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek.

Žižka má holou bradu

Vousy zdobí muže od nepaměti. Babyloňané, Asyřané, Peršané, nosí je všichni. Pokud jde o knír, nejstarší dochovaný záznam o jeho existenci pochází z Iránu, kde se jím na malbě datované přibližně do roku 300 př.n.l. pyšní skytský jezdec.

V Evropě se do módy dostává v 8. století, kdy se jím pyšní Karel Veliký (747–814). U nás je nejslavnějším středověkým majitelem kníru Jan Žižka (1360–1424). Tedy pravděpodobně, neboť jeho skutečnou podobu neznáme.

Na mnoha obrazech i sochách má sice plnovous, podle řady historiků však nejspíš nosil pouze knír.

Tak jak ho máme v paměti díky Zdeňku Štěpánkovi (1896–1968) a filmu z roku 1955. Zamlada totiž Žižka sloužil v polské armádě a jak tvrdí Josef Svatopluk Machar (1864–1942) ve své knize:

„Jistě krojem i úpravou vousů přizpůsobil se Polákům, a ti holili brady, nechávajíce pouze knír.“ Nepřímým důkazem může být i zvyk husitů holit si brady a nosit jen výrazný knír, který je přirovnáván k podsebití, což je ochoz vyčnívající nad branou.

S nástupem Habsburků má knír utrum. Přednost dostává vous, který má zakrýt typický habsburský mohutný dolní ret.

Majitelem nejslavnějšího kníru všech dob je katalánský malíř Salvador Dalí. (Roger Higgins, Volné dílo, commons.wikimedia)
Majitelem nejslavnějšího kníru všech dob je katalánský malíř Salvador Dalí. (Roger Higgins, Volné dílo, commons.wikimedia)

Knír vytlačí paruka a copánky

Novou šanci dostává za Ferdinanda II (1578–1637), byť doplněn o „kozí bradku“. Tato úprava se stává prvním módním trendem, který zachvátí celou Evropu. Pěstěný knírek s nezbytným doplňkem mají všichni.

Albrecht z Valdštejna (1583–1634), kardinál Richelieu (1585–1642) i jeho soupeř, švédský král Gustav Adolf (1594–1632). Jak praví Machar:

„Knír, kozí bradka, vyholené líce, byly jediné věci v nichž byla Evropa svorna počas války třicetileté.“ S jejím koncem sice bere kozí bradka za své, knír však přežije. Nosí ho Ludvík XIV. (1638–1715) a po jeho vzoru celý dvůr i Evropa.

Jenže zatímco ve Francii i zbytku Evropy padá časem za obět nové módě, kudrnatým parukám zvaným allonge, ruský car Petr Veliký (1672–1725) mu zůstává věrný až do smrti. A dokonce poručí, aby si všichni, s výjimkou popů a sedláků, také holili brady.

Kdo neposlechne, je pokutován. Fridrich I (1657–1713) nepřikazuje, ale kdo kromě knírku má i bradku, musí za ni platit daň. Začne tedy velké holení, jemuž nakonec padá za oběť i sám knír. Místo něj přichází do mody holé líce a copánky.

Za nejvíce sexy knír v historii je zvolen ten, který v 70 a 80tých letech nosil americký herec Tom Selleck. (CBS- eBay, PD-US, en.wikipedia)
Za nejvíce sexy knír v historii je zvolen ten, který v 70 a 80tých letech nosil americký herec Tom Selleck. (CBS- eBay, PD-US, en.wikipedia)

Mají ho králové i rebelové

V klatbě je knír až do poloviny 19. století. Na vous je „pohlíženo s odporem“, knír nosí jen rebelové a v anglické armádě je ještě v roce 1840 zakázán. O dekádu později se situace obrací. Dokonce i anglická armáda velí nejen do zbraně, ale i do kníru.

Historička Susan Waltonová tvrdí:

„Jedním z důvodů je blížící se válce s Ruskem a přesvědčení, že s ním budou vojáci vypadat mužněji.“ Nakonec se knír stává povinnou výbavou britského vojáka a do roku 1908 nemá žádný poddůstojník povoleno holit si horní ret.

Knír vzkvétá po celou viktoriánskou éru. Objevuje se na tvářích obrozenců, jako Karel Havlíček Borovský (1821–1856), i korunovaných hlav.

Italský král Viktor Emanuel II (1820–1878) si pěstuje takového obra, že by možná i dnes vyhrál každoroční Světový šampionát vousů a knírů. Pokud by ho ovšem neporazil bulharský revolucionář Panajot Hitov (1830–1918).

Mnohé ozdoby jsou vyztuženy voskem na kníry, což sebou ovšem nese jisté obtíže. Třeba při pití čaje. Pára z nápoje totiž vosk roztaví, a ten pak kape do šálku. Navíc je těžké takový knír uchránit třeba před polévkou. Což vede k vývoji řady vychytávek.

Jako je lžíce s chráničem kníru nebo speciální šálek, který v roce 1860 vymyslí britský hrnčíř Harvey Adams (1835–?). Je vybaven půlkruhovou římsou a umožňuje pít aniž se knír namočí.

Dovede si představit Charlieho Chaplina bez jeho knírku? (P.D Jankens – Fred Chess, Volné dílo, commons.wikimedia)
Dovede si představit Charlieho Chaplina bez jeho knírku? (P.D Jankens – Fred Chess, Volné dílo, commons.wikimedia)

Hitler o knír přijde v zákopech

Knír zdobí mužské tváře i na přelomu století, byť někdy musí uzavřít spojenectví s bradkou, jindy s mohutnými kotletami. Do první světové války s ním vyráží nejen generálové John Pershing (1860–1948) a Paul von Hindenburg (1847–1934), ale i obyčejní pěšáci.

Jako třeba jistý Adolf Hitler (1889–1945). Ten sice odchází do války vyzbrojen husarským knírem se špičkami navoskovanými a zakroucenými nahoru, ale vrací se bez něj. Ne, nepodléhá módním trendům, jak se historici dlouho domnívají.

Knír je jeho velkou chloubou a ztrátu nese velmi těžce. Na rozkaz nadřízeného jej však zkrátit, aby mu nepřekážel při manipulaci s plynovou maskou.

Když vojín Adolf Hitler (sedící vpravo) dostane rozkaz oholit knír, nese to velmi těžce. (Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Když vojín Adolf Hitler (sedící vpravo) dostane rozkaz oholit knír, nese to velmi těžce. (Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

Slavní mají slavné kníry

V Evropě i Americe knír o své postavení po válce pozvolna přichází. Nová generace ho vnímá jako zastaralý a symbolem moderního muže se stává hladce oholená tvář. Přesto se během 20. století stává neodmyslitelným rysem mnoha slavných osobností.

Ať je to herec Clark Gable (1901–1960) a jeho pečlivě zastřižená „tužka“, zpěvák Freddie Mercury (1946–1991), frontman kapely Motörhead Lemmy Kilmister (1945–2015) nebo zápasník Hulk Hogan (*1953) se svou podkovou.

Ikonou se stává kartáček Charlieho Chaplina (1889–1977), který však okopíruje Hitler, a ze symbolu legrace tak udělá symbol hrůzy.

Stejně tak si lze jen těžko představit bez mohutného kníru na jedné straně masového vraha Stalina (1878–1953), na druhé geniálního fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) a u nás třeba Ladislava Smoljaka (1931–2010) nebo zpěváka Petra Rezka (*1942). Poznali bychom je vůbec, kdyby se oholili?

Z českých herců patří mezi nejslavnější majitele slavného kníru například Pavel Zedníček. (Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Z českých herců patří mezi nejslavnější majitele slavného kníru například Pavel Zedníček. (Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Definitivně přežitek?

Byť se knír během 20. století několikrát pokouší o návrat na výsluní, vždy uspěje pouze dočasně. V Evropě i USA je dnes tolerován pouze pokud je doplněn bradkou. A ještě snad jeho viktoriánská verze jako doplněk plnovousu u těch, kteří se označují za hipstery.

„Samotný knír je považován za přežitek a módní fopa. U mladší generace se téměř nevyskytuje,“ tvrdí znalci módních trendů.

Jedinou výjimkou je listopad, kdy si muži nechávají růst knír v rámci každoroční charitativní akce Movember zaměřené především na prevenci rakoviny prostaty.

Foto: commons.wikimedia, en.wikimedia Titulka (Friedrich Hermann Hartmann, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Pohnutý život „poslední Přemyslovny“ Elišky
Eliška Přemyslovna vyrůstá v klášteře a může se stát abatyší, stejně jako její teta. Když je ale úkladně zavražděn její bratr Václav II., představuje náhle jedinou naději českých zemí na spravedlivého vládce. A tak se „obětuje“ pro svůj národ a bere si za manžela Jana Lucemburského … Je 1. září 1310 a ve Špýru na březích […]
Historie
Autoritu v českých zemích si Albrecht Habsburský vybojoval až krátce před smrtí
Dědičné právo nezaručuje trůn automaticky. Vojenský tábor nedaleko Ostřihomi, Léta Páně 1439. „To je bolest! Kde je ten mastičkář?? Jako kdyby ze mne lezla střeva ven…“ Albrecht Habsburský to má těžké. Nedávno si vybojoval český trůn, ale musel se domluvit s husitskými pány, aby znovu vytáhl proti Turkům na jih Uher. Snad neměl jíst příliš […]
Historie
Zabil řeckého boxera Diagora prožitek maximálního štěstí?
Tvrdá pěst Diagora z Rhodu dopadne v roce 464 př. n. l.na soupeřovo rameno. Následují další rány. Všechny jsou ale čestné. Protivník se zhroutí k zemi. Vítěz v triumfálním gestu zvedne ruce nad hlavu. Měří asi 225 centimetrů a budí respekt kamkoli přijde. Diagoras, pocházející z města Ialysu na ostrově Rhodos, ale své převahy nikdy nezneužívá. […]
Historie
Dokonalé starověké operace: Trepanace lebky i amputace
Starověké chirurgické postupy si nezadají s těmi dnešními. Jak je lidé s tak primitivními nástroji vůbec dokázali provádět? V roce 2014 byla v místech někdejšího římského města Bathonea objevena lebka s vyvrtanou dírou. „Otvor v lebce této osoby, které bylo něco málo přes třicet let, byl vyřezán zdravotníky na stejné úrovni, jako u dnešních mozkových […]
reklama
zajímavosti
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané, […]
Mikroskopické částice ve vzduchu: Sní člověk skutečně platební kartu týdně?
Ekvivalent jedné platební karty, neboli pět gramů mikroplastických částic – tolik má podle opakovaně se objevujícího tvrzení člověk požít, případně vdechnout, každý týden. Jak se ale ukazuje, skutečnost je opět trochu zašmodrchanější. Zjistit, s čím se musejí vypořádat plíce průměrného Dána, si v roce 2019 dali za cíl výzkumníci z této skandinávské země. V rámci experimentu, publikovaného v časopise Nature, […]
Pravda, nebo mýtus: Využívá člověk jen 10 % svého mozku?
Podle některých jde o slova Alberta Einsteina, podle jiných poprvé zazněla v předmluvě Carnegiovy knihy Jak získávat přátele a působit na lidi (1936). Tvrzení, že člověk využívá jen 10 % kapacity svého mozku se takřka 100 let opakovaně objevuje v novinových článcích i filmech a podle 10 let starého průzkumu tomuto mýtu dokonce věří dvě třetiny Američanů […]
Co nám hrozí v elektronickém světě?
Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat. Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim […]
lifestyle
Tina Turner: Tomu se říká italské manželství
Ze svého boha byla úplně v transu. Anna Mae Bullock, jak zní její rodné jméno, není zrovna rozmazlovaná osudem. Její matka ji opouští, když zjistí, že nezvládá své milence a k nim hned dvě dcery najednou, a nechá ji na výchovu své matce. I proto Anna nesní o tom, že jednou bude vyprodávat celé stadiony. Láká ji […]
Venus Williamsová je asi lepší tenistka, než řidička. Kdo může za smrt seniora?
Americká Florida se pyšní krásnou přírodou, luxusními resorty a jedinečnou atmosférou. Tatáž mince má ale i svou odvrácenou stranu. Florida se totiž „pyšní“ zhruba 3000 mrtvých na silnici za rok! A k tomuto číslu bohužel přispěje i jedna z nejlepších tenistek světa, Venus Williamsová. Semafory nejsou zárukou bezpečí Na vině tentokrát nejsou rozdílné strany řízení, […]
Lindsay Lohan: Nejvíc si je třeba užít před „dvacítkou“
Jako dvanáctiletá pihatá dívenka exceluje v dvojroli ve filmu Past na rodiče, jež se stane oblíbenou rodinnou komedií na několik dalších desítek let. (Nejen) Američané si ztřeštěnou průšvihářku ihned zamilují a mnozí z nich ani netuší, že s filmem má co do činění už ve svých třech letech! Skutečná sláva pro Lindsay Lohanovou přichází až […]
Výlet do Irska ukončí smrtelná nehoda
Píše se rok 1987 a slavný americký herec Matthew Broderick tráví prázdniny se svou tehdejší přítelkyní, rovněž herečkou, Jennifer Greyovou (*1960) v Severním Irsku. Tam dojde k tragédii, která překvapivě nekončí usvědčením viníka ze způsobení nehody s následkem smrti… Zůstane jen silné pobouření přátel a rodiny mrtvých. Ale nepředbíhejme. Dovolená se pro herecký pár vyvíjí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ragdoll vás okouzlí
epochalnisvet.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Štramberk: Malebné město ve stínu Trúby
epochanacestach.cz
Štramberk: Malebné město ve stínu Trúby
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého
Tiffany Céleste: Dechberoucí kolekce vysokého šperkařství inspirovaná tajemstvím vesmíru
iluxus.cz
Tiffany Céleste: Dechberoucí kolekce vysokého šperkařství inspirovaná tajemstvím vesmíru
Značka Tiffany & Co. představuje novou kolekci Blue Book 2024: Tiffany Céleste – každoročně očekávanou nejexkluzivnější kolekci skvostů vysokého šperkařství stvořených z nejvzácnějších pokladů pří
Jaroslava Obermaierová: „Na chalupě je božský klid“
panidomu.cz
Jaroslava Obermaierová: „Na chalupě je božský klid“
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec
Přítel má na Laurinovou tlačit s domkem
nasehvezdy.cz
Přítel má na Laurinovou tlačit s domkem
Tu pravou lásku hledá herečka ze seriálu ZOO Sabina Laurinová (52) už roky. Ačkoli se mezitím leccos proslýchalo o románcích s kolegy i zámožnými podnikateli, oficiálně se vedle ní neobjevil nikdo a
Víc než jen padesát odstínů antracitu
rezidenceonline.cz
Víc než jen padesát odstínů antracitu
Nad červenými střechami Vídně se nachází exkluzivní dvoupodlažní penthouse s obytnou plochou přes pět set čtverečních metrů a výhledem na Dunaj i majestátní Kahlenberg. Luxusní apartmá zhodnocuje komfortní střešní zahrada s whirlpoolem a venkovní kuchyní. Exkluzivní realizace vznikla na základě návrhu studia Destilat, jež se specializuje na interiérový a nábytkový design. Unikátní vzhled interiéru je
Salát se špenátem a jablky
tisicereceptu.cz
Salát se špenátem a jablky
Ořechy a jablka chutnají v salátu výtečně a pro plnohodnotnou výživu našeho těla jsou velmi cenné. Špenát můžete vyměnit za výraznější rukolu. Ingredience 200 g špenátu 100 g balkánského sýra
Na stopě podivného tvora z pouště Atacama: Je to dinosaurus, nebo vyhynulý obří pták?
enigmaplus.cz
Na stopě podivného tvora z pouště Atacama: Je to dinosaurus, nebo vyhynulý obří pták?
Nejsušší pouští na naší planetě je jihoamerická Atacama na území Chile. Přes nehostinnost zdejší krajiny zde trvale žije přes milion lidí. Důvodem je nerostné bohatství celé oblasti, které samozřejmě
Modlitba mi vrátila ukradenou tašku
nejsemsama.cz
Modlitba mi vrátila ukradenou tašku
Když jsem zjistila, že mi zmizela kabelka i s penězi a doklady, propadla jsem panice. Prosila jsem Boha, ať mi pomůže. A opravdu se stal zázrak! Svůj příběh, který se odehrál před pěti lety, bych nazvala „Síla modlitby“. Ten den jsem vyrazila na nákup do supermarketu. Šla jsem si koupit meloun. Svou tašku jsem měla položenou v přihrádce prázdného nákupního
Svět plný neviditelných barev: Elektromagnetické spektrum a fotony
21stoleti.cz
Svět plný neviditelných barev: Elektromagnetické spektrum a fotony
Představte si duhu. Vidíte krásné barvy od červené po modrou. Ale co se děje za hranicemi viditelného spektra? Vstupte do fascinujícího světa elektromagnetického spektra a poznejte fotony, základní st
Mít šikovného policistu v rodině je báječná věc
skutecnepribehy.cz
Mít šikovného policistu v rodině je báječná věc
Seznámili jsme se, když policajt zastavil tátovo auto a zjistilo se, že řidičovy doklady nejsou tak docela v pořádku. Táta je prostě chaotik. Policista, který nás stavěl, byl mladý a hezký, mohla jsem na něm oči nechat. Na druhou stranu jsem tušila, že to zas tak příjemné setkání nebude, protože táta, který seděl za volantem, byl odjakživa zmatkař.
Případ Studna: Zrežírovala dvojnásobnou vraždu StB?
historyplus.cz
Případ Studna: Zrežírovala dvojnásobnou vraždu StB?
Měl to být výjezd jako každý jiný, když hasiči přijedou k hořícímu domu, naskytne se jim ale scéna jako z hororu. Nejenže je dům v plamenech, ale v jeho útrobách leží tělo starší ženy s rozseknutou hlavou. Krvavé stopy je pak zavedou i ke studni na zahradě. V ní plave další mrtvola.   „Po chvíli