Vikingové ve své době dokázali ovládnout velkou část Evropy. Co všechno za tím stálo? Byli udatní bojovníci, šikovní námořníci, nezastavila je žádná překážka. A jejich plavidla déle vydržela a dosáhla svého cíle. Co všechno uměli a dokázali?
Švédský archeolog Andreas Hennius z univerzity v Uppsale v roce 2018 upozornil na to, že uměli zpracovávat dehet a zřejmě s ním také impregnovali svoje lodě. Plavidla se pak stala mnohem odolnějšími a vydržela i dlouhé, náročné výpravy.
Vědci si dosud mysleli, že jámy nalezené ve Švédsku už na počátku 20. století sloužily ke zpracování dřevěného uhlí. Hennius ale svým výzkumem dokázal, že prohlubně, pocházející z období let 680–800, Vikingové užívali k výrobě dehtu.
Vařili si pivo
Při budování silnice u Ridgeway Hill v anglickém Dorsetu dělníci narazili v roce 2009 na masový hrob s ostatky 51 Vikingů. Jednalo se o příslušníky tlupy, která na jihu Anglie loupila na přelomu 1. tisíciletí. Stopy na kostech potvrdily, že byli sťati.
Výzkumy na Islandu roku 2014 ukázaly, že Vikingové uměli vařit pivo. „Pitky a velkolepé slavnosti, to byl jejich život,“ uvedl americký archeolog Davide Zori.
V oblasti Hrísbrú v údolí Mosfell našel jeho tým hrob vikingského šéfkuchaře z 10. století.
Unikátní nález
Tým archeoložky Sarah Parcakové z univerzity v Alabamě narazil v roce 2016 na důkazy o vikinském osídlení v oblasti Newfoundlandu. Ukazuje se, že se Vikingové v Severní Americe dostali o asi 500 kilometrů dál, než se dosud myslelo.
Norští archeologové při průzkumu vikinského pohřebiště v Haldenu objevili v roce 2018 pohřební loď, která se obvykle ukládala do země společně s mrtvým náčelníkem. Jedná se o unikátní nález, protože v Norsku byly tyto lodě dosud objeveny pouze tři.