Domů     Kletba Bílého domu: Jsou američtí prezidenti prokletí?
Kletba Bílého domu: Jsou američtí prezidenti prokletí?
18.9.2017

Není většího symbolu amerických prezidentů, než Bílý dům. Několik svědků ale spatřilo nevysvětlitelné jevy, ze kterých jde mráz po zádech. Prochází se Abraham Lincoln stále po jeho chodbách? A stihla americké prezidenty indiánská kletba nebo jde o shodu náhod?

Výstavba Bílého domu začala 13. října 1792 na návrh irského architekta Jamese Hobana, kterého vybral první americký prezident George Washington (1732 – 1799).

Oficiálním sídlem prezidentů se stal roku 1800, kdy se do něj nastěhoval v pořadí druhý prezident, John Adams. Typickou bílou barvu získal po požáru v roce 1814, který měli na svědomí Britové po Britsko-americké válce (1812-1815).

Po domě chodí duch Lincolna

V průběhu let spatřilo několik svědků siluetu muže, kterého popsali jako Abrahama Lincolna. Nejde přitom o žádné lovce záhad, ale o významné postavy historie. Přízrak potvrdil Ronald Reagan i George Bush starší.

První osobou, která spatřila Lincolnova ducha, byla Grace Goodhue Coolidge (1879 – 1957). Podle ní stál prezident u okna Oválné pracovny a pozoroval bitevní pole bývalé občanské války.

Abraham Lincoln je nejčastěji viděným duchem v Bílém domě.
Abraham Lincoln je nejčastěji viděným duchem v Bílém domě.

Uvízl ve vlastní smyčce?

Údajně byl také spatřen v bývalé Lincolnově pracovně a ložnici, kde ho zpozorovala první dáma Eleanor Rooseveltová. Stejnou zkušenost s tajuplným duchem měla i holandská královna Wilhelmina, která v noci zaslechla klepání na dveře.

Když odpověděla, uviděla Lincolna s jeho typickým kloboukem a omdlela. Také britský předseda vlády Winston Churchill vyprávěl příběh, ve kterém popisuje Lincolna sedícího u krbu v jeho pokoji.

Dle konspiračních teorií zůstává duch v domě, aby byl v době krize po ruce a dokončil práci, kterou kvůli předčasné smrti nestihl.

Abigail Adamsová věší prádlo

Další postavou, která byla v domě viděna, je manželka druhého prezidenta Adamse Abigail (1744 – 1818). Podle svědectví plula u stropu jako by něco nosila.

Jiný svědek jí viděl, oblečenou ve šněrovacím šátku, jak její duch věší prádlo ve východním pokoji, který byl v té době nejteplejší a nejsušší, a kde opravdu dříve tuto činnost vykonávala. Místností se prý v tu chvíli line jemná mýdlová vůně.

Indiánská kletba

Další velkou záhadou Bílého domu jsou úmrtí prezidentů v době svého úřadování. Za celou historii se stali celkem 10x terčem střelců. Kolem některých atentátů i dodnes panuje velké množství neobjasněných okolností, a některé spolu až nápadně souvisí.

Často se v souvislosti s těmito událostmi hovoří o „indiánské“ kletbě. Podle jisté teorie prezidenti, kteří jsou zvoleni v letech končící nulou, zemřou.

Proč zaútočil Tekumsehův bratr

Kletba pochází od dvou indiánských bratrů. Slavný náčelník Tekumseh neměl bělochy v oblibě, jelikož mu zabili otce a dva bratry. Velmi se obával dalších útoků a ostatním indiánům proto dal do ruky zbraně, aby se mohli bělošské zhoubě bránit.

Jeho touhou bylo spojení indiánských kmenů – na rozdíl od jeho bratra Tenskwatawy, který na Tekumseha žárlil a příkazy o neútočení porušil.

Tekumseh Tenswatawa

Krutá indiánská porážka a vyslaná kletba

Boje proti bělochům ale byly marné. Guvernér a pozdější prezident Harrison po bitvě v roce 1811 srovnal se zemí indiánský tábor Tippecanoe. Předtím než Tenswatawa zmizel, stačil Harrisona a další prezidenty proklít.

Podle skeptiků jsou úmrtí prezidentů pouhá shoda náhod. Skutečností však zůstává, že některé prezidenty skutečně potkal tragický osud.

„Prokletí“ prezidenti

William Henry Harrison (1773 -1841)

Volba: 1840

Úmrtí: Zápal plic

Hlavou státu se stal ve svých 68 letech jako nejstarší americký prezident. Do dějin se zapsal především válkou proti indiánům, ale také historicky nejdelším inauguračním projevem, který trval kolem hodiny a půl.

Legenda praví, že právě kvůli špatnému počasí během tohoto projevu onemocněl zápalem plic. První známky nemoci se však projevily až tři týdny poté. Byl prvním prezidentem, který zemřel v úřadu a strávil ve funkci nejkratší dobu.

Abraham Lincoln (1809 – 1865)

Volba: 1860

Úmrtí: Zavražděn

Jeden z nejvýraznějších prezidentů USA. Zasadil se o zrušení otroctví. Pět dnů po skončení války Severu proti Jihu Lincoln navštívil divadelní představení „Náš americký bratránek“.

Ve 22 hodin vtrhl do lóže John Wilkes Booth a střelil prezidenta zezadu do hlavy. Ukázalo se, že se jedná o velké spiknutí příznivců Jihu, kteří se chtěli pomstít za vojenskou porážku.

James Abram Garfield (1831 – 1881)

Volba: 1880

Úmrtí: Zavražděn

V úřadě strávil pouhých 6 měsíců a 15 dnů.  Jeho život ukončil na baltimorském nádraží ve Washingtonu právník Charles Julis Guiteau. Deset nejlepších lékařů se marně pokoušelo kulku najít, ale bezúspěšně.

Během operací se ale nedodržovala správná hygiena a Garfield tak umřel pomalu a bolestně na infekci. Po pitvě se zjistilo, že kulka ležela blízko páteře. Guiteau byl odsouzen k trestu smrti.

Garfield zemřel v ukrutných bolestech na infekci.
Garfield zemřel v ukrutných bolestech na infekci.

William McKinley (1843 – 1901)

Volba: 1900 (2. období)

Úmrtí: Zavražděn

V roce 1901 jeho život ukončil anarchistický atentátník Leon F. Czolgocz, který na prezidenta vystřelil dvě kulky během Panamerické výstavy v Buffalu. Bodyguardi útočníka po výstřelech okamžitě srazili. V tu chvíli však násilí uťala památná věta prezidenta:

„Zacházejte s ním dobře, chlapci“. Prezident o osm dní později zranění podlehl. Czolgosz byl odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle.

Warren G. Harding (1865 – 1923)

Volba: 1920

Úmrtí: Infarkt

Bývá označován za jednoho z nejhorších prezidentů v dějinách USA, jelikož se jemu a skupině blízkých přátel téměř podařilo vydrancovat americkou státní pokladnu.  Po jeho úmrtí vyšla najevo aféra Teapot Dome, ve které ministr vnitra Albert Fall nelegálně převáděl ropné pozemky na soukromé společnosti a provize za prodej si nechával.

Harding zemřel údajně na infarkt, vedou se ale spekulace, že ho otrávila manželka.

Harding
Harding „vynikl“ svými obchody s blízkými přáteli.

Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945)

Volba: 1940 (3. období)

Úmrtí: Mozková mrtvice

Franklin D. Roosevelt byl nejdéle úřadujícím americkým prezidentem a jediným zvoleným 4x po sobě.

Ještě než se stal prezidentem, byl na něj spáchán atentát italským anarchistou Giuseppem Zangarou, při kterém zemřel starosta Chicaga, český emigrant Anton Cermak.

Během poslední volební kampaně v roce 1944 byl Roosevelt už fyzicky vyčerpaný a doprovázely ho i psychické potíže v podobě depresí a aterosklerózy. Po návratu z Jaltské konference zemřel na mozkovou mrtvici, právě když malířka kreslila jeho portrét.

John Fitzerald Kennedy (1917-1963)

Volba: 1960

Úmrtí: Zavražděn

Nejmladší zvolený americký prezident. Smrt si ho našla 22. listopadu 1963 v Dallasu. Podle oficiálního vyšetřování byl střelcem Lee Harvey Oswald, později se ale nevyloučila účast dalších pachatelů.

Osudnou se stala kulka, která prezidenta zasáhla do pravého spánku a způsobila frakturu lebeční kosti. Podle konspiračních teorií mohl za atentát Sovětský svaz, mafie či dokonce FBI nebo CIA.

Kdo opravdu zabil J. F. Kennedyho, je dodnes záhadou.
Kdo opravdu zabil J. F. Kennedyho, je dodnes záhadou.

Ronald Reagan (1911 – 2004)

Volba: 1980

Úmrtí: Alzheimerova choroba – přežil pokus o atentát.

Ronald Reagan pracoval původně jako herec a stal se předsedou hereckých odborů. Po 69 dnech úřadu ho spolu s dalšími třemi osobami vážně postřelil John Hinckley.

Utrpěl vážný průstřel plicního laloku, avšak díky rychlé lékařské pomoci se poměrně rychle uzdravil. Střela se zastavila 2,5 cm od jeho srdce. Hinckley byl umístěn do psychiatrické léčebny, z níž byl v roce 2016 propuštěn.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Záhady a tajemství
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Záhady a tajemství
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Záhady a tajemství
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
reklama
záhady a tajemství
Skutečně uzdravil obraz Panny Marie zbožného sládka?
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na kopci Kostomlaty nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří. Hradu se však také, ovšem chybně, říkalo i Sukoslav… Bájný kníže? Zásluhu na tom nemá nikdo jiný než Václav Hájek z Libočan a jeho „Kronika česká“. V ní Hájek zmiňuje jakéhosi knížete Sukoslava, který měl být spolubojovníkem posledního bájného knížete […]
Starý Světlov: Zřícenina plná zlata?
Ruiny hradu Světlova najdeme asi deset kilometrů jihozápadně od Vizovic ve Vizovické vrchovině v okrese Zlín. Zakopané poklady Již opuštěný hrad kdysi obsadili loupeživí rytíři. Zemští páni v Brně zamýšleli loupeživé hordy zničit, avšak hrad byl dostatečně opevněn. Moravští páni tedy hrad od loupeživých rytířů za dobré peníze odkoupili, aby se jich zbavili. Od těch […]
Otazníky okolo života i smrti sv. Ludmily: Skutečně konala zázraky?
Naši první českou světici svatou Ludmilu, jejíž výročí smrti si v září připomínáme, obestírá hned několik doposud neobjasněných záhad. Jednou z nich je už tajemství jejího původu. V prologu o svaté Ludmile se píše: ,,…byla ze země srbské, knížete srbského dcera“. Nejasný původ světice Mělo by se jednat o slovanské knížectví poblíž dnešního města Halle. […]
Budyně nad Ohří: Tajuplnou atmosféru dodnes dokresluje místní alchymistická dílna
Hrad Budyně nad Ohří v Ústeckém kraji byl původně hradem dřevěným a teprve na počátku 13. století jej král Přemysl Otakar I. nechal přestavět na hrad kamenný. Jan Lucemburský pak hrad prodal Zajícům z Házmburka, v jejichž vlastnictví byl až do roku 1613, kdy ho prodali šlechtickému rodu Šternberků. Dnes je toto sídlo v majetku […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz