Domů     Kletba Bílého domu: Jsou američtí prezidenti prokletí?
Kletba Bílého domu: Jsou američtí prezidenti prokletí?
18.9.2017

Není většího symbolu amerických prezidentů, než Bílý dům. Několik svědků ale spatřilo nevysvětlitelné jevy, ze kterých jde mráz po zádech. Prochází se Abraham Lincoln stále po jeho chodbách? A stihla americké prezidenty indiánská kletba nebo jde o shodu náhod?

Výstavba Bílého domu začala 13. října 1792 na návrh irského architekta Jamese Hobana, kterého vybral první americký prezident George Washington (1732 – 1799).

Oficiálním sídlem prezidentů se stal roku 1800, kdy se do něj nastěhoval v pořadí druhý prezident, John Adams. Typickou bílou barvu získal po požáru v roce 1814, který měli na svědomí Britové po Britsko-americké válce (1812-1815).

Po domě chodí duch Lincolna

V průběhu let spatřilo několik svědků siluetu muže, kterého popsali jako Abrahama Lincolna. Nejde přitom o žádné lovce záhad, ale o významné postavy historie. Přízrak potvrdil Ronald Reagan i George Bush starší.

První osobou, která spatřila Lincolnova ducha, byla Grace Goodhue Coolidge (1879 – 1957). Podle ní stál prezident u okna Oválné pracovny a pozoroval bitevní pole bývalé občanské války.

Abraham Lincoln je nejčastěji viděným duchem v Bílém domě.
Abraham Lincoln je nejčastěji viděným duchem v Bílém domě.

Uvízl ve vlastní smyčce?

Údajně byl také spatřen v bývalé Lincolnově pracovně a ložnici, kde ho zpozorovala první dáma Eleanor Rooseveltová. Stejnou zkušenost s tajuplným duchem měla i holandská královna Wilhelmina, která v noci zaslechla klepání na dveře.

Když odpověděla, uviděla Lincolna s jeho typickým kloboukem a omdlela. Také britský předseda vlády Winston Churchill vyprávěl příběh, ve kterém popisuje Lincolna sedícího u krbu v jeho pokoji.

Dle konspiračních teorií zůstává duch v domě, aby byl v době krize po ruce a dokončil práci, kterou kvůli předčasné smrti nestihl.

Abigail Adamsová věší prádlo

Další postavou, která byla v domě viděna, je manželka druhého prezidenta Adamse Abigail (1744 – 1818). Podle svědectví plula u stropu jako by něco nosila.

Jiný svědek jí viděl, oblečenou ve šněrovacím šátku, jak její duch věší prádlo ve východním pokoji, který byl v té době nejteplejší a nejsušší, a kde opravdu dříve tuto činnost vykonávala. Místností se prý v tu chvíli line jemná mýdlová vůně.

Indiánská kletba

Další velkou záhadou Bílého domu jsou úmrtí prezidentů v době svého úřadování. Za celou historii se stali celkem 10x terčem střelců. Kolem některých atentátů i dodnes panuje velké množství neobjasněných okolností, a některé spolu až nápadně souvisí.

Často se v souvislosti s těmito událostmi hovoří o „indiánské“ kletbě. Podle jisté teorie prezidenti, kteří jsou zvoleni v letech končící nulou, zemřou.

Proč zaútočil Tekumsehův bratr

Kletba pochází od dvou indiánských bratrů. Slavný náčelník Tekumseh neměl bělochy v oblibě, jelikož mu zabili otce a dva bratry. Velmi se obával dalších útoků a ostatním indiánům proto dal do ruky zbraně, aby se mohli bělošské zhoubě bránit.

Jeho touhou bylo spojení indiánských kmenů – na rozdíl od jeho bratra Tenskwatawy, který na Tekumseha žárlil a příkazy o neútočení porušil.

Tekumseh Tenswatawa

Krutá indiánská porážka a vyslaná kletba

Boje proti bělochům ale byly marné. Guvernér a pozdější prezident Harrison po bitvě v roce 1811 srovnal se zemí indiánský tábor Tippecanoe. Předtím než Tenswatawa zmizel, stačil Harrisona a další prezidenty proklít.

Podle skeptiků jsou úmrtí prezidentů pouhá shoda náhod. Skutečností však zůstává, že některé prezidenty skutečně potkal tragický osud.

„Prokletí“ prezidenti

William Henry Harrison (1773 -1841)

Volba: 1840

Úmrtí: Zápal plic

Hlavou státu se stal ve svých 68 letech jako nejstarší americký prezident. Do dějin se zapsal především válkou proti indiánům, ale také historicky nejdelším inauguračním projevem, který trval kolem hodiny a půl.

Legenda praví, že právě kvůli špatnému počasí během tohoto projevu onemocněl zápalem plic. První známky nemoci se však projevily až tři týdny poté. Byl prvním prezidentem, který zemřel v úřadu a strávil ve funkci nejkratší dobu.

Abraham Lincoln (1809 – 1865)

Volba: 1860

Úmrtí: Zavražděn

Jeden z nejvýraznějších prezidentů USA. Zasadil se o zrušení otroctví. Pět dnů po skončení války Severu proti Jihu Lincoln navštívil divadelní představení „Náš americký bratránek“.

Ve 22 hodin vtrhl do lóže John Wilkes Booth a střelil prezidenta zezadu do hlavy. Ukázalo se, že se jedná o velké spiknutí příznivců Jihu, kteří se chtěli pomstít za vojenskou porážku.

James Abram Garfield (1831 – 1881)

Volba: 1880

Úmrtí: Zavražděn

V úřadě strávil pouhých 6 měsíců a 15 dnů.  Jeho život ukončil na baltimorském nádraží ve Washingtonu právník Charles Julis Guiteau. Deset nejlepších lékařů se marně pokoušelo kulku najít, ale bezúspěšně.

Během operací se ale nedodržovala správná hygiena a Garfield tak umřel pomalu a bolestně na infekci. Po pitvě se zjistilo, že kulka ležela blízko páteře. Guiteau byl odsouzen k trestu smrti.

Garfield zemřel v ukrutných bolestech na infekci.
Garfield zemřel v ukrutných bolestech na infekci.

William McKinley (1843 – 1901)

Volba: 1900 (2. období)

Úmrtí: Zavražděn

V roce 1901 jeho život ukončil anarchistický atentátník Leon F. Czolgocz, který na prezidenta vystřelil dvě kulky během Panamerické výstavy v Buffalu. Bodyguardi útočníka po výstřelech okamžitě srazili. V tu chvíli však násilí uťala památná věta prezidenta:

„Zacházejte s ním dobře, chlapci“. Prezident o osm dní později zranění podlehl. Czolgosz byl odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle.

Warren G. Harding (1865 – 1923)

Volba: 1920

Úmrtí: Infarkt

Bývá označován za jednoho z nejhorších prezidentů v dějinách USA, jelikož se jemu a skupině blízkých přátel téměř podařilo vydrancovat americkou státní pokladnu.  Po jeho úmrtí vyšla najevo aféra Teapot Dome, ve které ministr vnitra Albert Fall nelegálně převáděl ropné pozemky na soukromé společnosti a provize za prodej si nechával.

Harding zemřel údajně na infarkt, vedou se ale spekulace, že ho otrávila manželka.

Harding
Harding „vynikl“ svými obchody s blízkými přáteli.

Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945)

Volba: 1940 (3. období)

Úmrtí: Mozková mrtvice

Franklin D. Roosevelt byl nejdéle úřadujícím americkým prezidentem a jediným zvoleným 4x po sobě.

Ještě než se stal prezidentem, byl na něj spáchán atentát italským anarchistou Giuseppem Zangarou, při kterém zemřel starosta Chicaga, český emigrant Anton Cermak.

Během poslední volební kampaně v roce 1944 byl Roosevelt už fyzicky vyčerpaný a doprovázely ho i psychické potíže v podobě depresí a aterosklerózy. Po návratu z Jaltské konference zemřel na mozkovou mrtvici, právě když malířka kreslila jeho portrét.

John Fitzerald Kennedy (1917-1963)

Volba: 1960

Úmrtí: Zavražděn

Nejmladší zvolený americký prezident. Smrt si ho našla 22. listopadu 1963 v Dallasu. Podle oficiálního vyšetřování byl střelcem Lee Harvey Oswald, později se ale nevyloučila účast dalších pachatelů.

Osudnou se stala kulka, která prezidenta zasáhla do pravého spánku a způsobila frakturu lebeční kosti. Podle konspiračních teorií mohl za atentát Sovětský svaz, mafie či dokonce FBI nebo CIA.

Kdo opravdu zabil J. F. Kennedyho, je dodnes záhadou.
Kdo opravdu zabil J. F. Kennedyho, je dodnes záhadou.

Ronald Reagan (1911 – 2004)

Volba: 1980

Úmrtí: Alzheimerova choroba – přežil pokus o atentát.

Ronald Reagan pracoval původně jako herec a stal se předsedou hereckých odborů. Po 69 dnech úřadu ho spolu s dalšími třemi osobami vážně postřelil John Hinckley.

Utrpěl vážný průstřel plicního laloku, avšak díky rychlé lékařské pomoci se poměrně rychle uzdravil. Střela se zastavila 2,5 cm od jeho srdce. Hinckley byl umístěn do psychiatrické léčebny, z níž byl v roce 2016 propuštěn.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
záhady a tajemství
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Stojí na Maltě nejstarší stavby světa?
Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.   Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h