Domů     Když se Mossad mstí, pořádně to bolí!
Když se Mossad mstí, pořádně to bolí!
27.12.2025

Nespočetněkrát se ohlédne, protože cítí, že ho někdo sleduje. Nikdo za ním ale nejde. Než nastoupí do svého vozu, pořádně prozkoumá, zda se někde nenachází nastražená bomba. Jen co otočí klíčem, protne vzduch exploze!

Mnichovská olympiáda v roce 1972 nepřináší Izraeli radost. Naopak celý svět zůstává jako opařený, do vesničky vtrhnou teroristé palestinské skupiny Černé září a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a povraždí na 11 členů izraelské výpravy! Židovský stát to ale nenechá jen tak.

Výstražný signál

Už dva dny po bezprecedentním masakru přichází odveta, kdy Izraelci bombardují teroristické základny v Sýrii a Libanonu. Vše se děje se souhlasem premiérky Goldy Meirové (1898–1978). Jde pouze o chabý odvar, protože vzniká tzv.

Výbor X, kde bychom našli například ministra obrany Moše Dajana (1915–1981) či šéfa Mossadu Cvi Zamira (1925–2024).

Právě tajná služba má v dalších letech sehrát hlavní roli, protože politici dojdou k tomu, že je třeba zabít všechny, kteří podporují nebo se nějak podíleli na masakru v Mnichově.

Operace Boží hněv má být dlouhodobá kampaň, Mossad ostatně vytvoří seznam, na kterém figuruje přes 30 různých teroristů. „Cílem nebyla pomsta, chtěli jsme vyděsit ostatní stejně smýšlející,“ vypoví jeden z agentů po letech.

Tato chvíle všechno odstartuje. Teroristé během olympiády v Mnichově povraždí několik Izraelců.
Tato chvíle všechno odstartuje. Teroristé během olympiády v Mnichově povraždí několik Izraelců.

Haló, jste to vy?

Je ustanoveno několik týmů, kteří mají jasné instrukce. Hned po zjištění totožnosti dotyčných se komando vydává na místo určení, kde trpělivě sledují svou kořist a následně udeří.

Podle některých svědectví dostanou příbuzní vytyčených cílů pár hodin před atentátem květiny a vzkaz v němž stojí:

„Připomenutí, že nezapomínáme a ani neodpouštíme.“ Poprvé Izraelci udeří 16. října 1972, tehdy si vezmou na mušku Waila Za´ajtiru (1934–1972). Agenti na něj počíhají v Římě, protože mají informace, že je jedním z členů Černého září.

Když se Za´ajtira vrací z večeře, překvapeně hledí do hlavně pistolí dvou agentů, ti ho popraví dvanácti výstřely. Úspěch mise kazí jen fakt, že Za´ajtira údajně razí nenásilný způsob boje, to však Mossad nezajímá.

Smrtící kolo už je roztočeno, pomstě neujde ani Mahmúd Hamšárí (1939–1973), jehož pařížský byt slouží jako skladiště zbraní Černého září. Mossad vnikne k němu domů a pod skříňku, na níž je telefon, nainstalují bombu.

Agenti počkají až z bytu odejde Hamšarího manželka a dcera a vytočí jeho číslo. Ve chvíli, kdy si jsou jistí, že je doma sám, vzduch rozsekne detonace. Hamšárí umírá o tři týdny později v nemocnici.

Hranice nejsou problém

Rok 1973 odstartují Izraelci ve velkém stylu, začátkem ledna exploduje nálož v kyperském hotelu Olympic. Důvod?

Jedním z jeho hostů je totiž Husajn al-Šír (?–1973), spojka mezi Palestinci a KGB. Spravedlnosti neujde ani Basil al-Kubajsí (1934–1973), íránský rodák se proviní osnováním různých teroristických akcích vůči Izraeli.

Dvojice agentů ho devětkrát střelí poblíž pařížského hotelu. Další tři jména na seznamu se nachází v Libanonu, kam se Mossad nemůže jen tak dostat, a tak naplánuje Operaci Jaro mládí.

Spojí síly s elitní jednotkou Sajeret Matkal a v dubnu 1973 vtrhnou právě do Libanonu. Jedním z cílů je Mahmúd Jusuf Nadžar (1930–1973), zástupce Jásira Arafata (1929–2004) a plánovač mnichovského masakru. Agentskou návštěvu vůbec nečeká, do věčných lovišť zamíří i jeho manželka.

Mrtvé nikdy nikdo nenahradí, jenže Mosad se chce pomstít. Se vším všudy.
Mrtvé nikdy nikdo nenahradí, jenže Mosad se chce pomstít. Se vším všudy.

Schovávaná s Mossadem

Za rohem bydlí také Kamál Adwán (1935–1973) a Kamál Násir (1924–1973), prominentní členové OOP, druhý zmíněný zastává dokonce funkci mluvčího.

Ani jeden nepřežije, během nočního přepadení Izrael zlikviduje přes 50 členů různých palestinských organizací a čtyři nevinné civilisty. Arabský svět je zaskočen, pohřbu tří teroristických pohlavárů se účastní přes půl milionu lidí.

Šéfové Mossadu si z kritiky nic nedělají, zuby nehty se drží svého úkolu, v dalších dnech si připíší odstranění Zajda Mochsího (?–1973) a dvou nezletilých členů Černého září.

V dubnu 1973 za zvláštních okolností vyletí do povětří Musá Abú-Zajád (–), trhavinu mu Izraelci schovají pod postel. V té době jsou na stopě Muhammadovi Budiovi (1932–1973).

Hlava francouzské pobočky Černého září je velice opatrná, používá spoustu převleků, často kontroluje i své vozidlo. Bombu v sedadle vozu ale nenajde.

Hněv pozastaven

Jenže i Mossad se ve svém křižáckém tažení dopustí přešlapu. Získává informaci, že ve Skandinávii se nachází Ali Hasan Salame (1940–1979), jemuž se přezdívá Rudý princ. V neoficiálních kruzích se mu věští zářná kariéra.

Izraelci tehdy vysílají do norského Lillehammeru speciální tým, který pořídí fotky domnělého teroristy. Jejich podezření zesílí poté, co se setká s kurýrem Černého září. „Zlikvidovat,“ dostává se jim povolení k akci.

A tak muže ve večerních hodinách 21. července 1973 zastřelí. Jde však o marockého číšníka, Izraelci se fatálně spletou. Šest agentů končí v rukou policie a Salame prchá. Do toho se Meirová rozhodne Operaci Boží hněv pozastavit.

Salame ale svému osudu neujde, tajné služby na něj políčí past v zaparkovaném autě na bejrútské ulici. V lednu 1979 kolem něj Salameh projíždí, v tu ránu je zmáčknuto tlačítko a terorista umírá. Souběžně s ním zahynou čtyři náhodní kolemjdoucí.

Mezi hlavní zosnovatele patří generál Moše Dajan.
Mezi hlavní zosnovatele patří generál Moše Dajan.

Důmyslná smrt kmotra

Boží hněv už je v tu dobu zase v plném proudu, ostatně o rok dříve umírá Wadía Haddád (1927–1978). Kmotr mezinárodního terorismu, jak se mu často přezdívá, je velice opatrný, nakonec se mu stává osudnou bonboniéra potažená jedem.

Jeden z organizátorů únosu letadla do Entebbe umírá údajně na leukémii. Až později Mossad přizná barvu. Přestože zabíjení pokračuje, Izraelci chtějí dostat hlavně tři přeživší únosce z Mnichova.

Všichni hnijí v německém vězení, jenže kvůli únosu letadla směřujícího z Damašku do Frankfurtu, jsou na podzim 1972 propuštěni. Útočiště nachází v Libyi.

„Jsem hrdý na to, co jsem udělal,“ dráždí Izraelce Džamal al-Jišej (*1953) v rozhovoru z roku 1999. Podle dostupných informací se dodnes skrývá v Tunisku. Ve stejném duchu se chvástá i Mohamed Safedy (*1953).

Nejméně štěstí má Adnan al-Jišej (1946–1978 nebo 1979), jenž umírá koncem 70. let kdesi v Dubaji na srdeční selhání.

Z pekla štěstí

Židovský stát chce dohnat ke spravedlnosti také Abúa Daouda (1937–2010), který masakr naplánoval a teroristy dokonce osudného rána doprovázel v taxíku. Mossad na něj narazí během roku 1981 ve Varšavě a provrtá ho pěti kulkami, ani to Daouda nezabije.

Tím se Operace Boží hněv přesouvá do své druhé části, kdy Mossad likviduje menší ryby, naposledy udeří v roce 1995 na Maltě. Za své počínání si vyslouží velkou kritiku, odpůrci například tvrdí, že se tajná služba snížila na úroveň teroristů.

Účel akce nesplní ani ze strategického hlediska, protože útoky Palestince neodradí.

Zdroje informací: Wikipedia, Britannica, BBC
Foto: 1 (Marion S. Trikosko / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 2 (AP Photo / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 3 (High Contrast / wikimedia.commons.org / CC BY 3.0), 4 (IDF / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Podivné vášně Habsburků: Císař sbíral krokodýly, král lovil kamzíky
Vládnout říši sahající od Severního moře po Jadran je náročná práce. Habsburkové si proto hledají způsoby, jak vypnout. Jenže zatímco obyčejný člověk si zajde na ryby nebo na houby, habsburský panovník si pořídí alchymistickou laboratoř, sbírku rohů jednorozčů nebo tisíce loveckých trofejí. Jejich záliby jsou často stejně fascinující jako podivné. Největším podivínem habsburské dynastie na […]
Historie
Máme být na co hrdí: Československá obchodní flotila kotví v Polabí!
Staří Římané tvrdili, že území bez přístupu k moři je jen bezvýznamná provincie. V současnosti pouze 44 zemí světa nemá přístup k moři. Patří k nim i Česká republika. Nicméně, s římskou moudrostí kategoricky nesouhlasíme a kontrujeme tvrzením, že i Čechům, Moravanům a Slezanům nebylo a není moře lhostejné. Důkaz? Ten se nachází ve Středočeském kraji, na břehu řeky Labe. […]
Historie
Bedřiška Synková: dívka z československé jednokoruny
Před krajským soudem v Praze stojí osmnáct delikventů. Jsou to skoro ještě děti. Mezi nimi zamračení příslušníci státní bezpečnosti, před nimi zamračení soudci. Hodiny a hodiny výslechů a bití přináší své ovoce. Spiknutí proti republice je zažehnáno, komunistický režim je v bezpečí. Prokurátor předčítá z rozsudku: „Jedním z nástrojů buržoazie, kterou používá proti dělnické třídě a pracujícímu lidu, je […]
Historie
Špilas byl pevný jako kámen
Pokud jde o mezinárodní slávu, žádné české vězení se nevyrovná brněnskému Špilberku, který se německy píše stejně jako příjmení jednoho slavného hollywoodského režiséra. Původně jde o gotický hrad, který ve druhé polovině 13. století nechává na stejnojmenném skalnatém vrchu vystavět český král Přemysl Otakar II. (1233-1278) jako své moravské sídlo. Málokdy se tu však zastaví. […]
reklama
historie
Pankrác: Místo kde úřadovala gilotina
Prožijí v lochu několik nekonečných nocí. Sami ve tmě, jen se svými myšlenkami, kdy se čas vleče jako šnek. A ráno? „Barová! Burian! Havel! Nástup na rajóny!“ Zastaralá Svatováclavská trestnice dosluhuje, proto je rozhodnuto postavit věznici zcela novou. V polích za městem nedaleko Nuslí. Projekt zahájený v roce 1885 je dokončen o čtyři roky později. Sekyra duní […]
Fenomén první republiky: Z města na letní byt
Na léto zmizet z rozpáleného města na venkov? Tato myšlenka není výdobytkem moderní doby. Už v 19. století začínají lidé objevovat kouzlo takzvaných letních bytů – sezónního stěhování za čerstvým vzduchem, klidem a přírodou. Skutečný rozmach ale přichází až za první republiky. S větším množstvím volného času a rostoucí životní úrovní vyrážejí z měst úředníci, […]
Housle: Ďáblův nástroj vyžadující nejvyšší soustředění
Na pódium doslova vletí, spěšně si nástroj vloží pod bradu a místnost následně zaplní tóny známé skladby. V obličeji je bledý, kruhy pod očima jeho vzhledu příliš nepomáhají, jenže to nikomu nevadí, protože hraje doslova božsky. I když v případě houslí to zní jako protiklad. Ve správných rukách umí vyluzovat tóny, jež podlamují kolena. Když se ale […]
Leonardo da Vinci: Génius, který kupoval ptáky, aby je vypustil na svobodu
Leonardo da Vinci je známý jako autor slavné Mony Lisy a muž, který psal své poznámky pozpátku. Jenže za touto zvláštností se skrývá mnohem podivuhodnější osobnost. Renesanční mistr byl vegetariánem v době, kdy to bylo téměř nemyslitelné, studoval létání ptáků celé desítky let a podle některých historiků dokázal kreslit oběma rukama. Jeho život je plný […]
historie
Benjamin Franklin: Vynálezce ploutví, který sedí nahý u okna
Benjamin Franklin se připomíná jako jeden z otců zakladatelů Spojených států, vynálezce hromosvodu nebo slavný experimentátor s drakem během bouřky. Za touto vážnou historickou postavou se ale skrývá mimořádně svérázný člověk. Miluje plavání, sedává nahý u otevřeného okna, odmítá patentovat své vynálezy a ve volném čase vytváří hudební nástroj, na který později skládají Mozart i […]
Nejlepší z nejlepších. Čtyři dream teamy, které zanechají stopu v historii
Jeho obličej zná téměř každý, jenže na místo sportovní střídačky teď sedí na lavici obžalovaných. Soud ho viní z dvojnásobné vraždy, to samozřejmě odmítá, a tak si najímá právnická esa. Ty se spojí v jeden tým a svého klienta po několika měsících ze šlamastyky vysekají. Hvězda vedle hvězdy, i tak by se dalo v krátkosti vysvětlit sousloví dream […]
Největší loď novověku: Vasa vydrží na hladině jen pár hodin
Z přístavu vyplouvá majestátní loď. Její stěžně jsou vyšší než kostelní věž. Den je klidný, svítí slunce, vane mírný vítr. Ze dvou dělových palub zazní slavnostní salva a dav na břehu jásá. Tak nádhernou a velikou loď svět ještě neviděl! Král Gustav II. Adolf (1594–1632) se už připravuje na třicetiletou válku, ale už teď válčí s Poláky. […]
Vdova z Windsoru: Britská královna po manželově smrti nikdy neodložila smutek
Když se mladá britská královna Viktorie zamiluje do prince Alberta, zdá se, že našla nejen manžela, ale i nejlepšího přítele, rádce a životní oporu. Jejich láska se stává jedním z nejslavnějších královských vztahů historie. Když však Albert v roce 1861 nečekaně umírá, Viktoriin svět se zhroutí. Z hlubokého smutku se Viktorie (1819-1901) už nikdy úplně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz