Skip to content

Kdo z muzea ukradl 500 vzácných knih?

Z muzea v Plzni se ztratily vzácné svazky ze 17. a 18 století, za loupeží stojí nečekaný pachatel.

books-164530_640
Odcizené knihy pocházely ze 17. a 18. století

Dost neobvyklou situaci musel řešit ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda, když při inventuře pracovníci zjistili, že se jim ze sbírkových fondů ztratilo téměř 500 vzácných knih. Nejprve se domníval, že jde o nějaký omyl, při kterém byly knihy špatně zkatalogizovány, nebo přesunuty do jiného seznamu.

Pracovníci muzea však náhodou při projíždění on-line nabídek antikvariátů narazí na ztracené tituly, které většinu z nich nabízel jeden pražský antikvariát.

reditel_frantisek_fryda (2)
Ředitel Západočeského muzea František Frýda nevěřil vlastním očím

Proto se vydají v přestrojení nabízené knihy prozkoumat. Nechtěli hned přijít jako zaměstnanci z muzea, a tak předstírají, že jsou kupci a o knihy mají zájem. Příběh, jako vystřižený z detektivního románu končí překvapivě dobře.

Knihy v antikvariátu jsou opravdu svazky, které z muzea zmizely. Muzejní detektivové nakonec konfrontují i pracovníky antikvariátu, ti jsou překvapení. Knihy se jim zdály v pořádku. Kdo ale knihy z Muzea odcizil?

antikvariát
Knihy byly nalezeny v antikvariátu v Hybernské ulici

Z muzea však nebyly knihy ukradeny žádným neznámým pachatelem, ale přímo odbornou pracovnicí muzea Tamarou Hájkovou, za spolupráce vrátného. Pro všechny to byl šok, paní Hájková prý byla vždy slušná a pečlivá pracovnice.

Ani v antikvariátu neměli žádné podezření. Pracovnice muzea jim prý řekla, že knihy pocházejí z pozůstalosti, kterou zdědila. zaměstnanci antikvariátu oba pachatele jednoznačně identifikovali. Knihy prý do obchodu dodávali čtyři roky, každé dva měsíce.

Foto: zcm.cz, pixelbay.com, Wikimedia Commons, Google Maps
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Loupeže
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články