Skip to content

Luxusní limuzíny první republiky

V jakých vozech se proháněly české prvorepublikové hvězdy? Elegance, ladnost a krása, to všechno se snoubí ve starých vozidlech. Luxusní vozy z první republiky ještě dnes dokáží potěšit oko každého milovníka aut.

Asi nejdražší vůz, který na českých silnicích jezdil, patřil k prezidentské kanceláři. Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937) měl v oblibě koně, ty živé, stejně jako ty pod kapotou. Škoda Hispano-Suiza 25/100 HP, byl luxusní vůz, který dokázal už v tehdejší době jet až 140 km/h!

Také proto byla jeho cena, 280 tisíc, závratná i pro zámožného člověka. Pro srovnání stačí říci, že i ministr si v té době přišel na celých devět tisíc měsíčně.

Hispano-Suiza_1924_H6B_Million-Guiet_Dual-Cowl_Phæton
Prezidentský vůz Hispano-Suiza 25/100 HP

Stejně jako dnes, i za první republiky se drahými sportovními vozy honosili také umělecké osobnosti stříbrného plátna. Herec Hugo Haas (1901-1961) nebyl žádný svatoušek. Miloval krásné ženy, dobrý alkohol a rychlá auta.

Jedním z jeho údajně oblíbených vozů byla Tatra 75 sport. Auto mohlo uhánět rychlostí až 110 km/h za pomocí tří řadících pák a osmi rychlostí.

tatra_75_sport_35
Tatra 75 sport lákalo nejen rychlostí, ale i krásným designem

Slabostí pro rychlé automobily ovšem netrpěli pouze muži. Také sexsymbol tehdejší doby, herečka Adina Mandlová (1910-1991) ráda občas přišlápla pedál plynu až na podlahu. Její živý černý kabriolet Praga Lady, byl vyráběn sériově, a za dobré peníze silnice brázdil až rychlostí 95 km/h.

Také Adiny konkurentka Lída Baarová (1914-2000) si oblíbila značku Praga. Auto Praga Baby dostala za účinkování v reklamě, právě na tento typ vozu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Bejbina“ Lídy Baarové byla stejný typ, měla však modrou barvu

Foto: Wikimedia Commons, m43.narod.ru, Matěj Baťha (Commons), Pond5.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Auto & Moto
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články