Naše Paní z Atochy. Tak zní překlad jedné z nejslavnějších lodí španělské flotily, která v roce 1622 vyplula od pobřeží dnešní Floridy zpátky do rodné vlasti. Podle dochovaných zpráv byla loď naložena nevídaně cenným nákladem.
Cenností bylo údajně tolik, že přípravy na vyplutí trvaly přístavním dělníkům dlouhé dva měsíce. Kdyby tak jen věděli, že všechna jejich práce přijde nazmar.
Dva týdny po vyplutí totiž flotilu lodí, ve které byla i Atocha, zasáhla silná bouře doprovázená hurikánem. Plavidla se kvůli ní dostala až do oblasti plné korálových útesů, které se jim také staly osudnými.
Potopení flotily se rychle doneslo ke španělské koruně, která vyslala další menší flotilu s cílem vraky najít a vyzvednout cenný náklad. Jenže kvůli dalšímu hurikánu se takový úkol ukázal být nemožným.
Nalezena!
Po pár desetiletích bylo zřejmé, že jsou vraky definitivně ztraceny a i když se po stopách flotily neustále vydávaly nějaké další lodě, nikdo nebyl úspěšný. Až v roce 1985 uspěl americký lovec pokladů Mel Fisher. Nebylo to jen tak.
Hledání lodi zasvětil velkou část svého života a vložil do něj obrovské množství svých prostředků. Úsilí se mu však vyplatilo.
Atochu skutečně nalezl a v následujících letech z ní vyzvedl několik tisíc mincí, na 40 tun zlata a stříbra a kolem 30 kil kolumbijských smaragdů z dolu Muso, které jsou považovány za nejkrásnější kameny tohoto druhu na světě.
Z Fishera a jeho rodiny se stali milionáři, a to poté, co vyhráli soudní bitvu se státem Florida, který si nárokoval čtvrtinu nálezu. Případ následně přispěl k tomu, že byla v roce 2001 přijata úmluva organizace UNESCO o ochraně podmořských nálezů.