Skip to content
reklama

Kdo vynalezl burrito? Prý Kim Čong-Il!

Populární burrito je podle mnohých z nás tradičním mexickým jídlem. Kukuřičná placka plněná masem, zeleninou, fazolemi a někdy i sýrem se z Mexika a z jihu Spojených států rozšířila postupně do celého světa.

Jiné by to ovšem bylo, pokud byste zavítali do Severní Koreje. Podle oficiální státní propagandy totiž burrito vymyslel krátce před svou smrtí Kim Čong-Il.

Co na tom, že burrito se po světě šířilo už v 50. letech minulého století a Kim Čong-Il zemřel teprve v roce 2011.

NÁVŠTĚVA VE FAST FOODU

Podle severokorejské propagandy vymyslel burrito, nebo-li kukuřičný wrap, jak zní oficiální název v korejštině, Kim Čong-Il při jedné návštěvě prodejny rychlého občerstvení jen několik měsíců před svou smrtí a v Severní Koreji se od té doby těší nevídanému ohlasu.

Na oficiálních propagačních záběrech můžeme vidět prodavače rychlého občerstvení, jak burrita podává z okna dětem i dospělým, na jiných zavítáme přímo do prodejny, kde leží směsi na burrito, obvykle ze zeleniny.

Tomuto výjevu v pozadí přihlíží portrét bývalého vůdce Severní Koreje.

Kim Čong-Il krátce před svou smrtí v roce 2011. Právě tehdy měl vymyslet burrito. FOTO: kremlin.ru, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

DALŠÍ PROPAGANDISTICKÁ POHÁDKA?

Podle jednoho severokorejského uprchlíka, který se vyjádřil pro média, se ale tohle na ulicích Severní Koreje nikdy nedělo. Nemá zřejmě cenu se domnívat, že severokorejský režim, který je notoricky známý překrucováním různých skutečností, obyvatelům, ke kterým západní kultura pronikla opravdu jen minimálně, někdy poví, jak to s burritem doopravdy je.

Podobných propagandistických příkladů by se po kratším pátrání našla pěkná řádka. Pokud se ale Severokorejci občas k místní nápodobě burrita dostanou a chutná jim, zřejmě jim nelze mít za zlé, že věří v další skvělý vynález vládnoucí dynastie Kimů.

Ačkoliv zbytek světa si po přečtení takové zprávy zřejmě jen ťuká prstem na čelo.

blank
Mnohé věci, které nám připadají všední a pochopitelné, jsou v myslích obyvatelů Severní Koreje vynálezem dynastie Kimů. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články