Skip to content

Kdo stvořil záhadné sochy v kolumbijském údolí?

O Kolumbii se v posledních letech obvykle hovoří v souvislosti s narkomafií, únosy nebo fotbalem. Ale tato jihoamerická země v sobě skrývá i opravdové poklady, ne jen keře koky. Například údolí záhadných soch, které pochází zřejmě ze 6. století př. n. l.

Půl tisícovky kilometrů jihozápadně od kolumbijské metropole Bogoty leží město San Augustin. Právě u něj se ve výšce 1 800 metrů nad mořem nachází ono tajemné Údolí soch. V hustých lesích plných překrásných orchidejí by putující člověk možná ani nečekal, že je zde ukryto na 500 kamenných skulptur nejrůznějšího druhu.

Sochy jsou pozůstatky ztracené kultury, o níž není téměř nic známo.

Archeologické objevy napovídají, že zde kdysi přebývala starodávná civilizace. Odkud se vzala a kam se náhle ztratila, to dodnes zůstává záhadou. Zůstaly po ní jen sochy lidí, zvířat a božstev. Sochy, které se na návštěvníka příliš přívětivě netváří, znovuobjevil v roce 1794 španělský mnich Fray Juan. Některé z nich jsou vytesány z jediného kamene, jiné jsou jako reliéfy umístěny do skalisek.

Místo, kde sochy stojí, bylo pravděpodobně městem mrtvých.

O původcích a autorech těchto děl víme jen velmi málo. A to samé platí o Údolí soch. V okolí je rozeseta řada hrobů, je tedy možné, že se vlastně jedná o jakési Město mrtvých. Mezi zvířaty, která sochy zobrazují, nalezneme opice, ptáky nebo obojživelníky. Zvláštní kategorií jsou díla s lidskou hlavou a zvířecím tělem. Výška soch je rozličná, ty nejvyšší dosahují až sedmi metrů.

Údolí je jedním ze symbolů Kolumbie.

Neznámá kultura byla zřejmě vyspělá, archeologové zde našli například štěrkem sypanou cestu. Nalezeno zde bylo i obřadní místo a nejrůznější předměty, které jsou vystaveny v místním muzeu. Na tzv. Návrší bůžků je další hřbitov. V hrobech jsou kamenné rakve s červenými a žlutými ornamenty. Hroby jsou překryty mramorovou deskou a na náhrobcích jsou vytesány podobizny zemřelých.

Příroda kolem údolí.

V Kolumbii byly nalezeny pozůstatky i jiných dosud neznámých civilizací. Například v parku Tierradentro, který je od San Augustinu vzdálen 210 kilometrů badatelé objevili stovku podzemních hrobek. Některé z nich byly nalezeny až v hloubce 10 metrů. I ony překvapí svou precizností. Stropy hrobek tvoří klenuté klenby, interiéry ovládá červená a černá barva. Ani o této kultuře vědci toho však zatím příliš mnoho nevědí.

Foto: Audley Travel, UNESCO World Heritage Centre, nomadbiba, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …