Skip to content

Kdo je postrachem všeho hmyzu? Masožravé rostliny!

Masožravé rostliny jsou jedněmi z nejtajemnějších zástupkyň celé říše flóry. Jejich zvláštní vlastnosti jsou však spíše z nouze ctnost, masožravé rostliny se totiž adaptovaly převážně tam, kde je půda chudá na živiny.

Rozhodně se nechovají jako populární Adéla, která neměla problém schramstnout celého člověka, jejich jídelníček tvoří především hmyz.

Keywords: Drosera;foto;list
Drobná kořist (převážně hmyz) je nalákána sladkou vůní a blyštivým vzhledem lepkavých kapiček, které jí pak znemožní únik; posléze zahyne buď na vyčerpání, anebo kvůli zadušení způsobeným lepkavým slizem zacpanými průduchy.

Elektronová fotografie u titulku tohoto článku ukazuje 105x zvětšený snímek rosnatky kapské (Drosera capensis). Její list je poset lepivými stonky, kterými chytá neopatrný hmyz.

3
Rosnatky mají více než 170 druhů.

Čepel listů rosnatky je hustě pokrytá zvláštními orgány zvanými tentakule, které vypadají jako kapky rosy. Tentakule jsou vlastně žlázy, které produkují lepivý sekret, obsahující trávicí enzymy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
S masožravými rostlinami se v České republice lze setkat třeba na Šumavě

Poté, co je hmyz lapen, tentakule jej „uvězní“ a zároveň se začne zavírat i list. Chycená muška je v tu chvíli absolutně bez šance a její trápení bude dlouhé, protože rosnatce může trvat až půl hodiny, než se celý list uzavře.

5
Rosnatky jsou rozšířeny ve všech světadílech s výjimkou Antarktidy. V ČR jsou však ohroženy.

Rosnatky nežijí pouze ve vzdálených pralesních končinách, s některými volně žijícími druhy se lze setkat i u nás. Například rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) celkem běžně roste v jižních Čechách, na Šumavě, v Brdech, v Krušných, Jizerských a Orlických horách nebo v Krkonoších.

V okolí Třeboně se pak vzácně vyskytují rosnatka anglická (Drosera anglica) a rosnatka prostřední (Drosera intermedia).

Foto: wikimedia, Martin Janda, growsundews
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články