Skip to content

Kdo je největší podvodník všech dob?

Ten, kdo uvede druhého člověka v omyl a získá tak nějaký prospěch, dopouští se podvodu. Ten, kdo to udělá chytře, dopouští se velkého podvodu. A pak existuje ještě třetí kategorie: podvodníci, kteří se zapsali do dějin.

1. SPECIALIZACE: NAPODOBITELKA

PŮVOD: Kanaďanka Elizabeth Bigleyová se narodí 10. října 1857 ve městě Eastwood v provincii Ontario. Odmalička žije tak trochu ve svém světě. Už ve 14 letech začne padělat šeky. Nic se jí však nestane, kvůli nízkému věku a podezření na propukající duševní chorobu.

PODFUK: Svůj největší kousek spáchá v Ohiu. Podaří se jí přesvědčit místní banky, že je nemanželskou dcerou a budoucí dědičkou multimilionáře Andrewa Carnegieho, který jí podepsal směnky na 8 000 000 dolarů.

Banky se začnou předhánět v tom, která jí nabídne výhodnější půjčku. Během příštích 8 let jí poskytnou úvěry v úhrnné výši až 20 milionů dolarů (dnes by to bylo přes půl miliardy korun).

Andrew Carnegi.
Andrew Carnegi.

VÝSLEDEK: Dlouhou dobu si nikdo z bankéřů nedovolí multimilionáře s takovou kompromitující záležitostí přímo kontaktovat. Když záležitost vyjde najevo, Carnegie prohlásí: „Tu dámu neznám a směnku jsem nepodepsal už 30 let!

“ Pro mnoho bank to znamená katastrofu. Jedna z těch menších dokonce zkrachuje.

CO BYLO DÁL? Bigleyová uprchne do New Yorku, je však zatčena. Má u sebe opasek, obsahující 100 000 dolarů. Žena je nakonec shledána vinnou a odsouzena na 14 let za katrem. Do věznice si přiveze luxusní vybavení a celu zařídí, jako by šlo o běžný pokoj.

Zemře po dvou letech strávených za katrem.

2. SPECIALIZACE: OBCHODNÍK

PŮVOD: Jeden z nejslavnějších českých podvodníků Viktor Lustig (1890–1947) pochází z Hostinného. Je nadaný, zejména na jazyky. Syn lékaře spáchá první větší podvody na palubách zaoceánských lodí na trase mezi New Yorkem a Paříží.

Vrcholnou akci potom v Paříži.

PODFUK: Jeden z nejslavnějších podvodů je jeho prodej Eifflovy věže obchodníkům s kovovým odpadem v roce 1925. Věž měla být již dávno přestěhována jinam, a proto se obchodníci nijak nediví, když jim jako samozvaný zástupce ministerstva nabídne odprodej věže do šrotu.

Obchodník André Poisson mu návnadu spolkne i s navijákem.

Viktor Lustig.
Viktor Lustig.

VYSLEDEK: Poisson nejenže zaplatí pořádný balík za věž, ale navíc přidá tučný úplatek, aby mu dostal přednost před konkurencí. Lustig pak s kufrem plným peněz zmizí zpátky ve své vlasti. Obchodník se za svou naivitu tak stydí, že nic ani neoznámí policii.

CO BYLO DÁL? Pozdější kariéru tráví v USA. Podařím se mu přesvědčit gangstera Ala Caponeho, aby mu svěřil 50 000 dolarů na obchod s akciemi. Po dvou měsících mu celou částku vrátí s tím, že obchod se nepovedl.

Al Capone to ocení 5tisícovou prémií, o kterou podvodníkovi od začátku šlo. Úřady se mu dostanou na kobylku v roce 1934. Zbytek života stráví za katrem ve věznici Alcatraz.

3. SPECIALIZACE: LÉKAŘSTVÍ

PŮVOD: Říkal si Fred, jeho pravé jméno však zní Ferdinand Demara. Narodí se v roce 1921 v dobře zajištěné rodině. Během hospodářské krize ale okusí chudobu, a to dá vyniknout jeho dobrodružné povaze. Když v 16 letech uteče z domova, stane se mnichem, ale po několika letech vymění duchovní dráhu za kariéru v americké armádě.

PODFUK: Vydává se za svého známého, lékaře Josepha C. Cyra. Pod jeho identitou se stane lodním chirurgem na kanadském torpédoborci Cayuga. Provádí ošetření zraněných vojáků, a to včetně operací, dokonce zachrání 14 postřelených mužů najednou.

U jednoho musí provést komplikovanou operaci hrudníku podle postupu, vyčteného několik minut předtím z lékařské knihy.

Ferdinand Demara.
Ferdinand Demara.

VÝSLEDEK: Zázračná záchrana těžce zraněného vojáka vynese Demarovi popularitu, když o ní napíšou kanadské noviny. Přečte si je ovšem i skutečný doktor Joseph Cyr a nenechá si pro sebe, že operaci provedl jeho podvodný náhradník.

Ovšem kapitán lodi odmítne historce uvěřit a kanadská armáda Demaru sice propustí, ale neobžaluje, takže se může vrátit zase do USA.

CO BYLO DÁL? Demara se vrátí k duchovní dráze. Vystuduje bohoslovectví, stane se pastorem a nemocničním kaplanem. Nakonec ho nechají v nemocnici bydlet, i když dosáhne pokročilého věku a nemůže se již věnovat svým povinnostem.

Muž zemře na infarkt poté, co mu kvůli pokročilé cukrovce museli amputovat obě nohy.

4. SPECIALIZACE: PADĚLKY

PŮVOD: Američan Frank Abagnale (*1948) uprchne od rodičů, když je mu 16 let. Změní si jednoduše jméno, padělá řidičský průkaz, aby to vypadalo, že je o 10 let starší, a začne pracovat. Ze všeho nejdříve padělá příkazy k bankovním převodům a přijde si na pěkných 40 000 dolarů.

Dnes by to bylo více než 6 000 000 korun!

PODFUK: Jedním z nejslavnějších Abagnalových kousků je, že se po dva roky vydává za pilota letecké společnosti a díky tomu cestuje zdarma po celém světě. Stačí mu k tomu padělek pilotního průkazu a jedna ukradená uniforma.

V té době totiž letecké společnosti přepravují piloty i konkurenčních aerolinek zcela zdarma. Abagnale ovšem pracuje také jako dětský lékař a právník.

Frank Abagnale.
Frank Abagnale.

VÝSLEDEK: Během 5 let vystřídá podvodník 8 různých identit a desítky falešných jmen napíše na padělané šeky, díky nimž vydělá přes 2 500 000 amerických dolarů. Ne snad, že by mu z nich něco zůstalo. Všechno prohýří s letuškami a dalšími kráskami, popřípadě utratí za přípravu dalších podvodů či nákup luxusního oblečení a doplňků.

CO BYLO DÁL? Štěstí mu přestane přát v roce 1969, kdy ho zatknou ve Franci. Po vydání do USA je odsouzen ke 12 letům za katrem, ovšem o několik let později ho propustí na podmínku s tím, že bude pomáhat FBI v boji proti jiným padělatelům.

Abagnale si také založí firmu, specializovanou na bezpečnostní poradenství pro banky. Podle posledních informací je multimilionářem.

5. SPECIALIZACE: ZPRONEVĚRA

PŮVOD: Takřečený Pirát z Prahy, Viktor Kožený, pochází z rozvedeného manželství. Po emigraci rodičů už v roce 1982 odejde studovat do USA, kde absolvuje bakalářský obor ekonomie na Harvardově univerzitě.

PODFUK: Po revoluci se Kožený vrátí do Prahy. Zapojí se do kuponové privatizace a jeho služeb brzy využije přes milion obyčejných lidí, kteří se prostřednictvím kuponů měli stát akcionáři významných podniků.

Jeho fond se pak transformuje a akcionáři přijdou o vliv i o akcie. Kožený údajně fond vytuneluje a vydělá miliardy, načež uprchne na Bahamy.

Viktor Kožený.
Viktor Kožený.

VÝSLEDEK: Pražský Vrchní soud v roce 2012 potvrdí Koženému 16letý trest odnětí svobody kvůli údajně až 16miliardové škodě, vzniklé v Harvardském průmyslovém holdingu. On vinu odmítá.

CO BYLO DÁL? Kožený se má dále angažovat v přesvědčování amerických boháčů, aby investovali prostředky do privatizace ázerbájdžánské ropné společnosti Socar. Z privatizace sejde a klienti přijdou o ohromné jmění.

Navíc je muž obviněn z úplatkářství. Podle žalobců podplácel vlivné představitele Ázerbájdžánu. Bahamy prozatím žádost USA o jeho vydání pokaždé zamítly.

6. SPECIALIZACE: CELEBRITY

PŮVOD: Miláček celebrit a slavný podvodník, Francouz Christopher Rocancourt (*1967), tvrdí, že se narodil jako syn prostitutky a alkoholika. Když mu je 5 let, umístí ho rodiče údajně do sirotčince a tam také vyroste.

Není divu, že má v dospělosti podivné spády.

PODFUK: Své největší podvody realizuje Rocancourt na území USA. Předstírá, že je filmový producent, bývalý šampion v boxu nebo zámožný investor. Díky tomu se v Los Angeles seznámí s řadou hvězd, včetně herců Mickeyho Rourka, Jean-Clauda Van Damma, modelky Naomi Campbellové nebo zpěváka Michaela Jacksona. Během let obere nejrůznější důvěřivé celebrity až o 40 000 000 dolarů.

Christopher Rocancourt.
Christopher Rocancourt.

VYSLEDEK: V roce 1997 vpadne do jeho hotelového apartmá policie a je zatčen. Zaplatí kauci a uteče do Kanady, kde je posléze zatčen znovu, a to za podvody, kterými připraví o úspory postarší manželský pár.

V USA a v Kanadě si následně odsedí zhruba 4 roky.

CO BYLO DÁL? Ve vězení sepíše autobiografii, z níž se rázem stane hit. Po propuštění se usadí v Paříži s bývalou miss Francie Soniou Rollandovou. Ani tady ale nezůstane čistý. Francouzská režisérka Catherine Breillatová ho v roce 2009 obviní z toho, že z ní podvodně vylákal 700 000 eur, které zmizely kdovíkde.

Foto: wikipedia.org, time.com, tes.com, photoshelter.com, rtl.fr, thehackernews.com/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

5 zajímavých českých mostů: Znáte je?
epochanacestach.cz

5 zajímavých českých mostů:...

Na našem území je spousta...
Archeologové popsali záhadnou mumii ženy, kterou po smrti obalili bahnem
enigmaplus.cz

Archeologové popsali...

Novou proceduru při přípravě mumií...
Zázračné oleje
nasehvezdy.cz

Zázračné oleje

Potřebuje vaše tělo po zimě vzpruhu? Tyto oleje mu...
Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...
V lebce měl prohlubně připomínající průstřel. V minulém životě byl prý chlapec zastřelen
enigmaplus.cz

V lebce měl prohlubně...

Narodil se jako Titu Singh, ale od...
Do skleníků v botanických zahradách
epochanacestach.cz

Do skleníků v botanických...

Nevíte, kam byste v zimě...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...
Před opuštěným kostelem prý vyfotila ducha. Nyní chce na místo přizvat médium
enigmaplus.cz

Před opuštěným kostelem prý...

V irských médiích se objevila nová...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
epochalnisvet.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
Rizoto s čerstvým špenátem
nasehvezdy.cz

Rizoto s čerstvým špenátem

Recept na vynikající špenátové rizoto, které...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...