Skip to content

Kdo je největší podvodník všech dob?

Ten, kdo uvede druhého člověka v omyl a získá tak nějaký prospěch, dopouští se podvodu. Ten, kdo to udělá chytře, dopouští se velkého podvodu. A pak existuje ještě třetí kategorie: podvodníci, kteří se zapsali do dějin.

1. SPECIALIZACE: NAPODOBITELKA

PŮVOD: Kanaďanka Elizabeth Bigleyová se narodí 10. října 1857 ve městě Eastwood v provincii Ontario. Odmalička žije tak trochu ve svém světě. Už ve 14 letech začne padělat šeky. Nic se jí však nestane, kvůli nízkému věku a podezření na propukající duševní chorobu.

PODFUK: Svůj největší kousek spáchá v Ohiu. Podaří se jí přesvědčit místní banky, že je nemanželskou dcerou a budoucí dědičkou multimilionáře Andrewa Carnegieho, který jí podepsal směnky na 8 000 000 dolarů.

Banky se začnou předhánět v tom, která jí nabídne výhodnější půjčku. Během příštích 8 let jí poskytnou úvěry v úhrnné výši až 20 milionů dolarů (dnes by to bylo přes půl miliardy korun).

Andrew Carnegi.
Andrew Carnegi.

VÝSLEDEK: Dlouhou dobu si nikdo z bankéřů nedovolí multimilionáře s takovou kompromitující záležitostí přímo kontaktovat. Když záležitost vyjde najevo, Carnegie prohlásí: „Tu dámu neznám a směnku jsem nepodepsal už 30 let!

“ Pro mnoho bank to znamená katastrofu. Jedna z těch menších dokonce zkrachuje.

CO BYLO DÁL? Bigleyová uprchne do New Yorku, je však zatčena. Má u sebe opasek, obsahující 100 000 dolarů. Žena je nakonec shledána vinnou a odsouzena na 14 let za katrem. Do věznice si přiveze luxusní vybavení a celu zařídí, jako by šlo o běžný pokoj.

Zemře po dvou letech strávených za katrem.

2. SPECIALIZACE: OBCHODNÍK

PŮVOD: Jeden z nejslavnějších českých podvodníků Viktor Lustig (1890–1947) pochází z Hostinného. Je nadaný, zejména na jazyky. Syn lékaře spáchá první větší podvody na palubách zaoceánských lodí na trase mezi New Yorkem a Paříží.

Vrcholnou akci potom v Paříži.

PODFUK: Jeden z nejslavnějších podvodů je jeho prodej Eifflovy věže obchodníkům s kovovým odpadem v roce 1925. Věž měla být již dávno přestěhována jinam, a proto se obchodníci nijak nediví, když jim jako samozvaný zástupce ministerstva nabídne odprodej věže do šrotu.

Obchodník André Poisson mu návnadu spolkne i s navijákem.

Viktor Lustig.
Viktor Lustig.

VYSLEDEK: Poisson nejenže zaplatí pořádný balík za věž, ale navíc přidá tučný úplatek, aby mu dostal přednost před konkurencí. Lustig pak s kufrem plným peněz zmizí zpátky ve své vlasti. Obchodník se za svou naivitu tak stydí, že nic ani neoznámí policii.

CO BYLO DÁL? Pozdější kariéru tráví v USA. Podařím se mu přesvědčit gangstera Ala Caponeho, aby mu svěřil 50 000 dolarů na obchod s akciemi. Po dvou měsících mu celou částku vrátí s tím, že obchod se nepovedl.

Al Capone to ocení 5tisícovou prémií, o kterou podvodníkovi od začátku šlo. Úřady se mu dostanou na kobylku v roce 1934. Zbytek života stráví za katrem ve věznici Alcatraz.

3. SPECIALIZACE: LÉKAŘSTVÍ

PŮVOD: Říkal si Fred, jeho pravé jméno však zní Ferdinand Demara. Narodí se v roce 1921 v dobře zajištěné rodině. Během hospodářské krize ale okusí chudobu, a to dá vyniknout jeho dobrodružné povaze. Když v 16 letech uteče z domova, stane se mnichem, ale po několika letech vymění duchovní dráhu za kariéru v americké armádě.

PODFUK: Vydává se za svého známého, lékaře Josepha C. Cyra. Pod jeho identitou se stane lodním chirurgem na kanadském torpédoborci Cayuga. Provádí ošetření zraněných vojáků, a to včetně operací, dokonce zachrání 14 postřelených mužů najednou.

U jednoho musí provést komplikovanou operaci hrudníku podle postupu, vyčteného několik minut předtím z lékařské knihy.

Ferdinand Demara.
Ferdinand Demara.

VÝSLEDEK: Zázračná záchrana těžce zraněného vojáka vynese Demarovi popularitu, když o ní napíšou kanadské noviny. Přečte si je ovšem i skutečný doktor Joseph Cyr a nenechá si pro sebe, že operaci provedl jeho podvodný náhradník.

Ovšem kapitán lodi odmítne historce uvěřit a kanadská armáda Demaru sice propustí, ale neobžaluje, takže se může vrátit zase do USA.

CO BYLO DÁL? Demara se vrátí k duchovní dráze. Vystuduje bohoslovectví, stane se pastorem a nemocničním kaplanem. Nakonec ho nechají v nemocnici bydlet, i když dosáhne pokročilého věku a nemůže se již věnovat svým povinnostem.

Muž zemře na infarkt poté, co mu kvůli pokročilé cukrovce museli amputovat obě nohy.

4. SPECIALIZACE: PADĚLKY

PŮVOD: Američan Frank Abagnale (*1948) uprchne od rodičů, když je mu 16 let. Změní si jednoduše jméno, padělá řidičský průkaz, aby to vypadalo, že je o 10 let starší, a začne pracovat. Ze všeho nejdříve padělá příkazy k bankovním převodům a přijde si na pěkných 40 000 dolarů.

Dnes by to bylo více než 6 000 000 korun!

PODFUK: Jedním z nejslavnějších Abagnalových kousků je, že se po dva roky vydává za pilota letecké společnosti a díky tomu cestuje zdarma po celém světě. Stačí mu k tomu padělek pilotního průkazu a jedna ukradená uniforma.

V té době totiž letecké společnosti přepravují piloty i konkurenčních aerolinek zcela zdarma. Abagnale ovšem pracuje také jako dětský lékař a právník.

Frank Abagnale.
Frank Abagnale.

VÝSLEDEK: Během 5 let vystřídá podvodník 8 různých identit a desítky falešných jmen napíše na padělané šeky, díky nimž vydělá přes 2 500 000 amerických dolarů. Ne snad, že by mu z nich něco zůstalo. Všechno prohýří s letuškami a dalšími kráskami, popřípadě utratí za přípravu dalších podvodů či nákup luxusního oblečení a doplňků.

CO BYLO DÁL? Štěstí mu přestane přát v roce 1969, kdy ho zatknou ve Franci. Po vydání do USA je odsouzen ke 12 letům za katrem, ovšem o několik let později ho propustí na podmínku s tím, že bude pomáhat FBI v boji proti jiným padělatelům.

Abagnale si také založí firmu, specializovanou na bezpečnostní poradenství pro banky. Podle posledních informací je multimilionářem.

5. SPECIALIZACE: ZPRONEVĚRA

PŮVOD: Takřečený Pirát z Prahy, Viktor Kožený, pochází z rozvedeného manželství. Po emigraci rodičů už v roce 1982 odejde studovat do USA, kde absolvuje bakalářský obor ekonomie na Harvardově univerzitě.

PODFUK: Po revoluci se Kožený vrátí do Prahy. Zapojí se do kuponové privatizace a jeho služeb brzy využije přes milion obyčejných lidí, kteří se prostřednictvím kuponů měli stát akcionáři významných podniků.

Jeho fond se pak transformuje a akcionáři přijdou o vliv i o akcie. Kožený údajně fond vytuneluje a vydělá miliardy, načež uprchne na Bahamy.

Viktor Kožený.
Viktor Kožený.

VÝSLEDEK: Pražský Vrchní soud v roce 2012 potvrdí Koženému 16letý trest odnětí svobody kvůli údajně až 16miliardové škodě, vzniklé v Harvardském průmyslovém holdingu. On vinu odmítá.

CO BYLO DÁL? Kožený se má dále angažovat v přesvědčování amerických boháčů, aby investovali prostředky do privatizace ázerbájdžánské ropné společnosti Socar. Z privatizace sejde a klienti přijdou o ohromné jmění.

Navíc je muž obviněn z úplatkářství. Podle žalobců podplácel vlivné představitele Ázerbájdžánu. Bahamy prozatím žádost USA o jeho vydání pokaždé zamítly.

6. SPECIALIZACE: CELEBRITY

PŮVOD: Miláček celebrit a slavný podvodník, Francouz Christopher Rocancourt (*1967), tvrdí, že se narodil jako syn prostitutky a alkoholika. Když mu je 5 let, umístí ho rodiče údajně do sirotčince a tam také vyroste.

Není divu, že má v dospělosti podivné spády.

PODFUK: Své největší podvody realizuje Rocancourt na území USA. Předstírá, že je filmový producent, bývalý šampion v boxu nebo zámožný investor. Díky tomu se v Los Angeles seznámí s řadou hvězd, včetně herců Mickeyho Rourka, Jean-Clauda Van Damma, modelky Naomi Campbellové nebo zpěváka Michaela Jacksona. Během let obere nejrůznější důvěřivé celebrity až o 40 000 000 dolarů.

Christopher Rocancourt.
Christopher Rocancourt.

VYSLEDEK: V roce 1997 vpadne do jeho hotelového apartmá policie a je zatčen. Zaplatí kauci a uteče do Kanady, kde je posléze zatčen znovu, a to za podvody, kterými připraví o úspory postarší manželský pár.

V USA a v Kanadě si následně odsedí zhruba 4 roky.

CO BYLO DÁL? Ve vězení sepíše autobiografii, z níž se rázem stane hit. Po propuštění se usadí v Paříži s bývalou miss Francie Soniou Rollandovou. Ani tady ale nezůstane čistý. Francouzská režisérka Catherine Breillatová ho v roce 2009 obviní z toho, že z ní podvodně vylákal 700 000 eur, které zmizely kdovíkde.

Foto: wikipedia.org, time.com, tes.com, photoshelter.com, rtl.fr, thehackernews.com/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …