Domů     Kdo ho promítá na oblohu? Nejšílenější konspirační teorie o Měsíci
Kdo ho promítá na oblohu? Nejšílenější konspirační teorie o Měsíci
13.12.2023

Odjakživa ho máme denně na očích, celá staletí ho pozorujeme dalekohledem a desítky let k němu posíláme průzkumné sondy. Prošlo se po něm 12 párů lidských nohou. Poznatků o Měsíci už máme mnoho.., a přesto někteří stále kroutí hlavou! A vymýšlejí bláznivé teorie!

Příběh o tom, že Američané na Měsíci ve skutečnosti nikdy nepřistáli, znají všichni. A znáte i ten druhý, že tam sice přistáli, ale přenos vysílaný zbytku světa byl falešný a skutečnou nahrávku NASA drží pod zámkem?

Ani tím to však nekončí, konspiračních teorií o Měsíci je mnohem víc! A ještě o dost šílenějších…

MĚSÍC JE HOLOGRAM

Co se to s tím Měsícem stalo?“ Když se v roce 2014 objeví na Youtube podivné video pocházející z Německa, vyvolá to řadu otázek.

Detailně zabraný měsíční povrch se na něm různě vlní, třese, přechází přes něj jakýsi stín a chvílemi celý zrní jako nekvalitní obraz v televizi!

Zatímco odborníci vše vysvětlují jako pohyb studeného a teplého vzduchu před objektivem anebo jiný jev v atmosféře, v internetových diskuzích se hned rodí nová teorie. Měsíc není skutečný, je to jen hologram! A zvláštní přecházející vlny znamenají, že obraz je právě aktualizován!

Jasný důkazem je údajně to, že vidíme stále jen jednu jeho stranu. A také, že Měsíc mění barvu, velikost a tvar. Ale kdo ho tedy na oblohu promítá? Podle některých názorů jsou to jistě mimozemšťané, aby nás zmátli a mohli se pak bavit na náš účet.

Ještě bláznivější teorie tvrdí, že hologram Měsíce má zakrývat skutečné těleso schované za ním. Které z jistého důvodu nesmíme spatřit.

Před devíti lety se rozšíří bláznivá teorie, že Měsíc jen někdo promítá na oblohu. Foto: susan-lu4esm / Pixabay.
Před devíti lety se rozšíří bláznivá teorie, že Měsíc jen někdo promítá na oblohu. Foto: susan-lu4esm / Pixabay.

MĚSÍC JE UMĚLÝ SATELIT

Před 4,5 miliardami let se mladičká Země srazí s jinou mladičkou planetou jménem Theia. Srážka je tak divoká, že menší Theia nepřežije, ovšem z hmoty odtržené z obou těles vznikne Měsíc!

V současnosti nejuznávanější teorie vzniku Měsíce má ale jeden háček – někteří ji zcela odmítají! Měsíc dle nich není výsledkem žádné vesmírné katastrofy a dokonce ani není přirozenou družicí Země.

Někdo ho uměle vytvořil a rozsvítil (konspirátoři odmítají fakt, že Měsíc svítí pouze odrazem ze Slunce)! Byli to snad mimozemšťané? Anebo zapomenuté vyspělé civilizace žijící dávno před námi?

S bláznivou myšlenkou, která má mnoho variant, si pohrává třeba americký film Moonfall (2022) inspirovaný knihou Who Built the Moon? (Kdo postavil Měsíc) Christophera Knighta a Alana Butlera.

Podle ní Měsíc postavili lidé z budoucnosti, kteří cestovali v čase o miliardy let zpět. Kdyby tak neučinili, nevznikl by život na Zemi.

Není náš satelit jen umělou lampou? Foto: fill/ Pixabay.
Není náš satelit jen umělou lampou? Foto: fill/ Pixabay.

MĚSÍC NÁM VYSÍLÁ VZKAZ MIMOZEMŠŤANŮ

Proč vidíme stále jen jednu stranu Měsíce? Astronomické příručky nám to samozřejmě vysvětlují tak, že Měsíc se otočí okolo své osy za stejně dlouhou dobu, jako oběhne kolem Země. Ale co když ta druhá strana před námi prostě něco skrývá?

Jedním z důkazů může být podivný pištivý zvuk, který při obletu Měsíce zachytí na jeho odvrácené straně v roce 1969 posádka Apolla 10. „Zní to jako podivná hudba,“ je slyšet na záznamu rozhovoru mezi astronauty, kteří to nakonec nepovažují za nic zvláštního.

Ale proč se NASA rozhodně zveřejnit nahrávku zvuku až z roce 2008?

Rodí se proto teorie, že pištění jistě vydávali mimozemšťané, snažící se s astronauty navázat kontakt. Ty pak ale vláda donutí mlčet!

Pozdvižení vzbudí i prohlášení astronauta Ala Wordena (1932– 2020) z Apolla 15, že tak možná mimozemští tvorové varovali před jadernou válkou mezi USA a Sovětský svazem. Aby nás zachránili před záhubou.

Co když z Měsíce pocházejí mimozemšťané kteří dohlížejí nad životem na Zemi?Foto: notemtyza005 / Pixabay.
Co když z Měsíce pocházejí mimozemšťané kteří dohlížejí nad životem na Zemi?Foto: notemtyza005 / Pixabay.

MĚSÍC JE DUTÝ

Co se stane s Měsícem, když do něj narazí nějaký větší objekt?

To má mimo jiné za úkol zjistit mise Apollo 12 v listopadu 1969. Do regolitu tehdy astronauti umístí citlivý seismometr a při odletu řízeně svrhnou na lunární povrch již nepotřebný přistávací modul.

A dojde k něčemu nečekanému! Nejen, že modul padající rychlostí 6 100 km/h vytvoří 9metrový kráter a na Měsíci vyvolá umělé zemětřesení (tzv. měsícotřesení), ale Měsíc se doslova rozezní jako zvon!

Záhada? Přestože vědci hned přijdou s řadou možných vysvětlení (například že v měsíční kůře není moc vody a vibrace tak nemá co tlumit), milovníci konspirací to vidí jinak. Měsíc je dutý!

Myšlenka je ostatně už starší, objevuje se již v románu Herberta George Wellse (1866-1946) První lidé na Měsíci (1901), kde uvnitř Měsíce žijí tvorové podobní mravencům.

Někteří vidí Měsíc jako mimozemskou vesmírnou loď dohlížející na život na Zemi. Jiní jako zevnitř vydlabané těleso, na něm již někdo (tajně) těžil cenné nerostné suroviny.

Mnoho lidí je stále přesvědčeno o tom, že fotky z návštěvy Měsíce nejsou skutečné.Foto: WikiImages / Pixabay.
Mnoho lidí je stále přesvědčeno o tom, že fotky z návštěvy Měsíce nejsou skutečné.Foto: WikiImages / Pixabay.

NA MĚSÍCI JSOU TROSKY Z VESMÍRNÉ VÁLKY

25. května 2022 pořídí sonda Lunda Reconnaissance Orbiter (LRO) skutečně nevšední snímky. Na odvrácené straně Měsíce je nový kráter – dokonce zdvojený, složený z částí o průměrech 18 a 16 metrů. Musí to být trosky nějaké vesmírné lodi! Ale co mohlo mít tak zvláštní tvar?

Zatímco odbornicí z NASA váhají mezi raketou Falcon, X vypuštěnou v roce 2015, a čínskou kosmickou lodí Chang’e z roku 2014, internetové diskuze začnou plnit názory o ztroskotání mimozemšťanů!

Zvěsti o vyfocených troskách na Měsíc se objevily již vícekrát a nemusí jít o nic zvláštního. Vesmírných odpadků a zbytků družic už na něj napadly desítky. Pro některé jsou to však jasné zbytky z dávné vesmírné války.

Od sýra je Měsíc skoro k nerozeznání! Foto: jackmac34 / Pixabay.
Od sýra je Měsíc skoro k nerozeznání! Foto: jackmac34 / Pixabay.

A proč MĚSÍC NENÍ ZE SÝRU?

Hladový vlk chytí lišku a těší se na dobrý oběd, jenomže liška je mazaná! Ukáže vlkovi odraz Měsíce v jezírku a namluví mu, že to je velký kus sýra ležící u dna. Když prý vlk vypije všechnu vodu, k pochoutce se dostane. Vlk tedy pije a pije, až praskne! A liška zůstane naživu.

Dávný pohanský příběh je patrně nejstarší zmínkou o „sýrovém Měsíci“. V různých variantách se opakuje v řadě kultur a spojení tak nějak zlidoví…

Ve sbírce přísloví z roku 1546, od britského spisovatele Johna Heywooda (1497 – 1580), se poprvé objevuje fráze „Měsíc je ze zeleného sýru“. Zelenou tu není myšlená jeho barva, ale stáří či čerstvost – je to takový sýr, který ještě nedozrál.

Pokud někdo věří, že „Měsíc je ze zeleného sýru,“ v angličtině to jednoduše znamená, že jde o naivní a hloupou osobu. Přesně takovou, jaký byl i vlk ze starého příběhu.

Zda někdo někdy skutečně věřil tomu, že Měsíc je ze sýru, není známo. Tedy pokud jde o dospělé. Když se americký psycholog Granville Stanley Hal (1846 –1924) ptá v roce 1901 na složení Měsíce 5letých dětí, řada z nich sýr skutečně zmíní!

I když dnes už jsou děti informovanější, vtipné spojení Měsíce a sýru žije dál. A objeví se i v kreslených filmech či seriálech, jako třeba Wallace a Gromit či Tom a Jerry.

Foto: úvodní foto: Kanenori / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz