Domů     Karel IV. založil most pod vlivem magie čísel
Karel IV. založil most pod vlivem magie čísel

Stavitel Otlin příliš nejásá, když zjistí, že si musí pořádně ten den pořádně přivstat. Arnošt z Pardubic už je zvyklý, duchovní čeká modlitba s prvními paprsky slunce. Velká část královského dvora ale prská, že musí brzy z postele. Proti příkazu římského císaře Karla IV. se ale nikdo neodváží protestovat.

Letní den 9. července 1357 před pátou hodinou ranní. Nedávno vyšlo Slunce. Většina Pražanů, snad kromě pekařů a pár ranních ptáčat, která nemohou dospat, ještě nevylezla z peřin. Jiní se právě pomalu probouzejí ze sna.

Dole u řeky Vltavy na Staroměstském břehu ale tou dobou už panuje čilý ruch.  Schází se tu skupina lidí, někteří ještě mají obě oči slepené a sotva mžourají, jiní už rozhlížejí kolem sebe.

Kdo ale doslova srší energií i takhle brzy po ránu, je tehdy jedenačtyřicetiletý římský král Karel IV. (1316-1378) oblečený do slavnostních šatů. Po svém boku má muže jménem Otlin, šikovného pražského kameníka.

Spolu s ním tu stojí i pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic (1297‒1364), který požehná akci svojí církevní autoritou.  Co je přimělo vzbudit se už před svítáním? Netrpělivě čekají na přesně vypočítaný okamžik.

Karlův most byl založen podle přísných astrologických pravidel. Creative Commons, Úvodní fotografie: Max Dawncat/Creative Commons/CC BY 2.0
Karlův most byl založen podle přísných astrologických pravidel. Creative Commons, Úvodní fotografie: Max Dawncat/Creative Commons/CC BY 2.0

Žije podle horoskopů

Magie čísel a hvězd ten den funguje naplno. Teprve v 5 hodin a 31 minut nastává ta správná chvíle. Všichni se shromáždí kolem základního kamene nového mostu. Císař nic neponechává náhodě. Bere do ruky kladívko a osobně poklepe na kámen.

„Astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při všech důležitých osobních, politických i státnických událostech sledoval horoskopické konstelace a jimi se také řídil,“ vysvětluje současný autor Svatopluk Svoboda důvod, proč císař vyhnal stavitele, dělníky i své dvořany tak brzy ráno z jejich domovů.

V Karlově mostě spojuje hned dvě svoje vášně: pro hvězdy a pro čísla. Nejspíš právě vytipování těch nejvhodnějších a nejšťastnějších okamžiků nejenom pro životní rozhodnutí, ale i pro zakládání staveb Karlovi zajistilo, že jeho díla i počiny přežily staletí.

Vybraná čísla měla mostu zajistit, aby přežil dlouhá staletí. FOTO: Gustav Macoun (1889 - 1934)/Creative Commons/Public domain
Vybraná čísla měla mostu zajistit, aby přežil dlouhá staletí. FOTO: Gustav Macoun (1889 – 1934)/Creative Commons/Public domain

Básník mluví čísly

Kouzlu numer podléhá Karel zřejmě zásluhou italského básníka Dante Alighieriho (1265–1321), kterého velice obdivuje. Právě on mystiku čísel vyznává.

„Na dvoře Karla IV. bylo známo a čteno dílo Dante Alighieriho, jeho spisy Nový život a Božská komedie jsou založeny na číselné symetrii. Podobně byla proto použita i číselná symetrie jako stavební a estetický princip i pro jiné dílo než básnické,“ líčí Svoboda.

Nejspíše sám dostane nápad využít při novostavbě vzestupné a sestupné číselné řady. „Vzorem pro náš okamžik se stane Dantovo dílo Vita nuova a jeho číselná pyramida,“ prohlásí Karel při setkání se svými rádci.

Společně pak vyberou datum – rok 1357, 9. července 5 hodin a 31 minut, které tvoří souvislou řadu lichých čísel 1-3-5-7-9-7-5-3-1 (rok, den, měsíc, hodiny a minuty – pozn. red.).

Italský básník Dante Alighieri podlehl kouzlu čísel. FOTO: Giotto/Creative Commons/Public domain
Italský básník Dante Alighieri podlehl kouzlu čísel. FOTO: Giotto/Creative Commons/Public domain

Pod vládou Jupitera

Řeč čísel napovídá všechno. Okamžik splnění všech připravených plánů, začátek něčeho úplně nového a zároveň samu dokonalost symbolizuje devítka. I další počty dodávají datu nové souvislosti.

Prostým součtem všech číslic data a hodin získáváme celkové číslo 41. Součtem obou číslic pak pětku, pod kterou se skrývá Jupiter, vládce všech bohů. Tady už promlouvají do osudu mostu i hvězdy.

Český a římský panovník má konjunkci Jupitera rád, protože zajišťuje stabilitu a trvání. A to se opravdu daří. Hodiny a minuty pak vystihují chvíli, kdy od Saturnu, planety symbolizující zlo a nepříznivé vlivy, přebírá vládu životodárné Slunce.

To naopak ztělesňuje dobro. Vrcholem konstelace se stává skutečnost, že tehdy známé planety se nacházejí v ascendentu lva. Není náhoda, že toto zvíře symbolizuje českou státnost a je znakem Českého království.

Odpověď na to, proč Karel IV. Věnuje takovou péči „pouhému“ mostu je jednoduchá a najdeme ji v jeho životopise Vita Caroli.

Nechybí na mnoha korunovacích (samozřejmě včetně té vlastní na římského císaře), které se pro něj stávají životním zážitkem a trasy korunovačních průvodů vždy vedou po mostě.

Není tedy pochyb, že i Praha musí mít tak důstojný most, aby po něm mohly čerstvě korunované hlavy projít.

Známý most je spjat s tajuplnou atmosférou. FOTO: Jdodge420/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Známý most je spjat s tajuplnou atmosférou. FOTO: Jdodge420/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Když slunce zapluje za věž

Karel si vychutnává okamžik letního slunovratu. Od brány rodící se Staroměstské mostecké věže je v den letního slunovratu vidět, jak sluneční kotouč zapadá přímo za svatovítskou katedrálou.

Ohnivě rudé kolo mizí přímo za věží, podívanou si nenechají ujít už současníci stavby. Svatý Vít patří nejenom mezi patrony katedrály, ale i samotného mostu.

Zbývá ještě dodat, že v době vlády Karla IV. v Českém království platí juliánský kalendář, takže letní slunovraty připadají na 13. nebo 14. června.

15. června má pak v pořadí svátků svoje místo svatý Vít a tehdy prý Slunce zapluje za katedrálu přesně v místě, kde se tehdy nachází relikvie svatého Víta.

Karel, mimo jiné i vášnivý sběratel ostatků svatých,  je sem nechává převézt roku 1355. Mystické významy stavby se tak násobí. Snad není jediná drobnost stavby, který by si císař předem nepromyslel a nedotáhl ji k naprosté dokonalosti.

Foto: Viz popisky, úvodní Creative Commons
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz