Už za vlády krále Jana Lucemburského, prvního Lucemburka na českém trůně, působí na pražském dvoře astrologové. Mnohem více se ale hvězd na důležitá rozhodnutí ptá jeho syn Karel IV.
„Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při všech důležitých osobních, politických i státnických událostech sledoval horoskopické konstelace a jimi se také řídil,“ potvrzuje zálibu Karel IV. (1316–1378) v hvězdopravectví současný autor Svatopluk Svoboda. Proč se český král a od roku 1355 také římský císař vlastně o hvězdy zajímá? Znalosti matematiky, astronomie a s nimi související astrologie patří mezi dobovou módu.
Všechna rozhodnutí musí zapadat do vesmírného řádu a mít i svůj mystický rozměr. Velkým pomocníkem v hledání těch nejdůležitějších chvil pro státnická i soukromá rozhodnutí se proto pro Karla IV. stává jeho osobní lékař a hvězdář Havel ze Strahova.
Čtrnáct měsíců čekání
Už 26. ledna 1347 dává českému králi papež Kliment VI. (1291–1352) souhlas s tím, že může v Praze založit univerzitu, která bude mít dokonce čtyři fakulty: filozofickou, právnickou, teologickou a lékařskou.
Jenže panovník se založením univerzity překvapivě stále otálí. „Dosud nenastala ta správná doba,“ dozví se totiž při jedné z porad se svým astrologem Havlem. „Musíme tedy ještě počkat na lepší konstelaci hvězd,“ pokývne s pochopením král.
Je trpělivý a čeká. Více než rok zůstává papežský souhlas jenom na papíře. Teprve po uplynutí čtrnácti měsíců od svolení Svatého otce chce Karel IV. dohnat všechna zpoždění. „Blíží se naše datum,“ naznačí mu Havel. Karel proto začíná být neuvěřitelně aktivní a s ním i celý jeho dvůr.
Ascendent ve znamení Lva
V den 7, dubna 1348 Karel IV. opatřuje svojí pečetí nejenom zakládací listinu nové univerzity, ale i 13 dalších předem připravených listin důležitých pro český stát. Příznivé datum nesmí promeškat.
V čem je tento den podle astrologů tak výjimečný, že se Karel snažil využít sil hvězdné oblohy ve prospěch Českého království? Například ascendent založení univerzity leží ve znamení Lva, zvířete symbolizujícího českou státnost.
Na nové vysoké škole, se astronomie, matematika a astrologie také studuje. Věnuje se jí například druhý rektor univerzity Jan Ondřejův, zvanýŠindel(1375–1456), pozdější autor astrolábu na Staroměstském orloji.
Hrad s vesmírnými symboly
Praktická astrologie v Karlových rukou ale nemá podobu jenom podepisování listin v přesně načasovaný okamžik. Promítá se i do výtvarných a architektonických děl, která vznikají na jeho příkaz. Astrologie se proto objevuje ve stavbách Petra Parléře (1332/1333–1399). Je ale jasné, že za nimi stojí panovník.
Astrologická symbolika se totiž projevuje v dílech různých autorů pracujících pro něj. Symboly kosmu najdeme hlavně u staveb vyjadřujících panovníkovu moc.
První stavbou, ve které se vyjádří vesmírnými symboly, je hrad Karlštejn budovaný jako schránka pro korunovační klenoty. Datum jeho založení pečlivě vybere na 10. červen 1348, který je dnem planety Mars. Ta má při společném působení s planetou Venuší za úkol chránit poklady.
Čísla zůstanou záhadou
Srdcem hradu se stává kaple svatého Kříže v hlavní věži. Právě zde nechává Karel IV. uložit symboly české státnosti. Kaple znázorňuje celý vesmír. V její klenbě jsou geometricky seřazené hvězdy. Nechybí zlaté Slunce a stříbrný Měsíc.
Ve dvou svornících zlacené klenby najdeme dvanáct a čtrnáct puklic (skleněné vypoukliny ve tvaru Slunce, Měsíce a hvězd), což jsou vesmírná čísla. Používají se i na další stavbě vybudované na pokyn Karla IV., a sice Staroměstské mostecké věži.
Na jednom rameni lomeného oblouku brány je čtrnáct krabů, na rameni trojúhelníkového štítu nad portály potom dvanáct krabů. Určují sféry Měsíce a Slunce.
Hra se symboly a čísly tím ale ještě nekončí. „Číselnou symbolikou, danou počtem kovaných hrotů pro umístění svící v této kapli, se zabýval již Bohuslav Balbín (jezuita, obhájce českého jazyka – pozn. red.), píše historik Zdeněk Horský (1929 – 1988). Vyluštit všechny vesmírné a číselné souvislosti tajemné schránky na naše korunovační klenoty se ale dnes už nejspíše nepodaří. „Po úpravách kaple je však již tato věc neřešitelná,“ dodává totiž Horský.