Píše se rok 1922. Je tichý pondělní večer v Mnichově. Ne však v kavárně Neumayr. Stejně jako každé pondělí se tu totiž schází společnost z nižší třídy. Brzy v ní vyniká Adolf Hitler, který zde piluje své plamenné projevy.
Ač je sám zapřisáhlým abstinentem, jeho společníci pivu holdují. Hitler mluvívá o politice, malířství a architektuře. Postarší páry, které jsou nejčastějšími návštěvníky tohoto podniku, jsou tak nevědomými svědky zrodu diktátora.
Restaurace Osteria Bavaria je tichým místem s výbornou kuchyní, čehož Adolf Hitler ve třicátých letech hojně využívá. Obklopen svými přáteli zde při jídle prý žertuje.
Tady na něj i „číhá“ Unity Mitfordová (1914–1948), anglická obdivovatelka Hitlerova režimu.
Její sestra je manželkou britského fašisty Oswalda Mosleyho (1896–1980), a tak není divu, že u Hitlera horuje za mírovou spolupráci mezi Británií a Německem.
V mnichovské ulici Brienerstrasse, v domě číslo 52 se nachází ve 30. letech poklidná Carltonova čajovna. Je jedním ze stovek podniků v Mnichově, přesto se však najde důvod, proč si Adolf Hitler vybere k občasné návštěvě právě ji.
Všude je oslavován nový vůdce, jen na jednom místě v celém Mnichově tomu tak není – v Carltonově čajovně. Zde může diktátor v tichu a v klidu rozvíjet u šálku čaje své další plány na ovládnutí Evropy.
Adolf Hitler většinu let dvacátých strávil posedáváním v kavárnách a plánováním převratu. Jednou z jeho nejoblíbenějších je kavárna Heck, kde má rezervován svůj stůl. Tady se seznámí mimo jiné i s Rudolfem Hessem (1894–1987).
Hitler kvůli svému otci nesnáší alkohol. Je tedy nanejvýš symbolické, že jeho první pokus o puč začne právě v pivnici.
8. listopadu 1923 se totiž koná v mnichovském pivovaru Bürgerbräukeller schůze bavorských elit, které se účastní i Hitler s generálem Erichem Ludendorfem (1865–1937).
Co ovšem nikdo z účastníku neví, je skutečnost, že Hitler dá pivovar obklíčit svými přívrženci. Uprostřed schůze se budoucí diktátor vrhá s revolverem k řečnickému pultu a zfanatizovaný dav vtrhne dovnitř. Hitler ho pak vyvede i s rukojmími do ulic, kde bude však zastaven.
Po několika svých úspěšných projevech Hitler pozná, že je schopen ovládat masy. V roce 1920 je do mnichovského domu Hofbräu svolána ustavující schůze nově vzniklé NSDAP. Zde ve velké hale Hitler poprvé předčítá masám 25 bodů stranického programu.
O pár měsíců později zde pronese dlouhou řeč na téma: Proč jsme antisemité? V domě Hofbräu má Hitler ještě desítky projevů.