Slyšeli jste někdy o malém městečku Puerto Montt nebo oblasti Los Lagos v Patagonii? Že ne? Nevadí. Pokud byste jeli ze Santiaga de Chile na jih do Patagonie bude to oblast, kterou neminete.
Los Lagos je vstupní branou Patagonie a můžete zde podniknout nenáročné výlety k vodopádům a vulkánům nebo se vydat na denní i vícedenní treky. My jsme zde zůstali několik týdnů a oblíbili si údolí Cochamó a národní park Pumalín.
TIP: Vydejte se na zájezd do Peru, Chile, Bolívie a dalších zemí Jižní Ameriky.
Vybrat si můžete z průvodcovaných zájezdů s menší skupinou nebo na vlastní pěst s průvodcem.
Opuštěné údolí Cochamó
Cochamó Valley se táhne podél stejnojmenné řeky Río Cochamó až k hranicím s Argentinou. Přezdívá se mu „Yosemity Jižní Ameriky“. Docela příhodný název.
Jestliže si vyjdete na vrcholek některého z okolních kopců, odkryje se vám pohled na hory, které často využívají horolezci pro skalní lezení. V údolí vás naopak čeká nekonečná zeleň. Stromy pokryté mechem, zelené louky a lesy.
Malebná vesnička
Veškeré dění se odehrává v malé vesničce La Junta. Zvláštností je, že se do ní lze dostat pouze pěšky nebo na koni od 13 km vzdáleného parkoviště.
Místní lidé se bránili výstavbě plánované silnice skrz údolí až k Argentině, a tak zůstala zachovaná téměř nedotčená příroda. Nyní se v ní nachází pouze několik kempů, které jsou startovním místem pro místní treky. Nenajdete tu žádné obchody nebo restaurace.
Pokud tedy plánujete zůstat v La Junta více než jeden den, je potřeba si vše přinést v batohu.
Láká vás La Junta, ale nechcete moc trekovat nebo nemáte dost času? Nevadí. I jednodenní cesta tam i zpět do vesničky stojí za to. Vezměte si sebou plavky. Můžete se sklouznout na přírodním tobogánu „Topoganes“. Vedou k němu dvě cesty.
Jedna cesta vede po trase na trek Arco Iris a druhá vede přes řeku. Ano, slyšíte správně. Musíte se přebrodit přes pěkně ledovou vodu. Zajděte se mrknout i do některého z kempů. Tady se brodit nemusíte, ale budete muset využít „lanovky“.
Lanovkou se myslí dřevěný vozík na laně, který lze z každého břehu přitáhnout. Mezi oblíbené delší trasy patří trek Trinidad a Arco Iris.
Použijte lana
Trek Arco Iris začíná v údolí a vede skrze les do strmého kopce. Po nějaké době se začínají odhalovat první panoramata a také začíná přibývat na obtížnosti. Oproti Trinidad je techničtější.
Vyskytují se v něm úseky, kde je zapotřebí využít ochranná lana nebo některé strmější skály zdolat i bez nich. Výhled se vám ale odmění. Údolí La Junta budete mít jako na dlani.
Trek Trinidad o lezení a skalnatých částech není vůbec. Za to je ale trek plný spadlých stromů, nepropustných keřů a bažin. Je docela lehké se na treku ztratit nebo zamotat. Většina lidí končí tento trek u jezera těsně pod vrcholem. Není se čemu divit.
Poslední úsek je totiž nejtěžší. Pokud se však odhodláte čeká vás naprostá samota a krásná panoramata.
Zachráněný národní park Pumalín
Pár hodin od Cochamó se nachází národní park Pumalín zvaný také „Pumalín Douglas Tompkins“. Je pojmenován po svém zachránci, který se v roce 1991 rozhodl koupit část pozemku s vizí ochrany oblasti, ve které bylo vysoké riziko těžby dřeva.
Na vlastní náklady zde později vybudoval turistické stezky a kempy. Poté, co se přesvědčil, že park je kompletně revitalizován ho daroval zpět státu Chile.
Pumalín se postupně rozrůstal a nyní se skládá ze tří částí – sever, západ a jih. Turistických tras je tady opravdu nespočet. Můžete vybírat z těch kratších do 3 hodin až po ty celodenní.
Nejoblíbenější je střední (západní) část parku, kudy projíždí největší množství lidí po silnici Carretera Austral. V informačním centru dobře poradí, jaké trasy zvolit a kam se vydat.
Mezi ty nejoblíbenější patří sendero Laguna Tronador, Volcán Chaitén a Cascadas Escondidas.
Nejlepší trasy v národním parku Pumalín
Všechny trasy zaberou cca 3-4 hodiny. Sendero Laguna Tronador vede lesní pěšinou, která je vystavěna z dřevěných schodů. Výstup je tedy o to těžší, ale stojí za to. Budou na vás čekat vyhlídky, stromy porostlé mechem a na konci laguna Tronador.
Stezka na Cascadas Escondidas je stejně krásná, ale je ještě obohacena o tři vodopády zasazené mezi skály. Trek na vulkán Chaitén je naprosto odlišný od dvou výše zmíněných. V roce 2008 zde byla poslední erupce, která zničila okolní lesy.
Čekat tedy můžete spíš holé kmeny stromů, ale o to víc se odkrývají výhledy na moře, celý park Pumalín a město Chaitén. A na vrcholu? Pohled na samotný vulkán a laguny.