Domů     Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
17.4.2024

Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby.

Prvotním nápadem bylo spojení kinematografie a rozhlasového vysílání. Tedy vytvořit technologii, která umožní přenášet obraz i zvuk na více přijímačů současně, obdobně jako právě rádio.

Slovo televize poprvé zaznělo roku 1900 na mezinárodní výstavě Expo v Paříži z úst ruského profesora Konstantina Dmitrijeviče Perskiho, který tuto revoluční myšlenku představil celému světu.

Ke skutečnému přístroji to ale bylo ještě daleko a nejprve si svým vlastním vývojem musely začít procházet právě kinematografie a rádiové vysílání.

První masově rozšířená televize byla prodávána až v letech 1946-1947. FOTO: Fletcher6/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
První masově rozšířená televize byla prodávána až v letech 1946-1947. FOTO: Fletcher6/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Předchůdci televize

Konec 19. a začátek 20. století byl v mnoha ohledech přelomový. Nikola Tesla (1856–1943) představil roku 1893 první funkční rádiový vysílač a přijímač.

Slavní bratři Lumiérové v březnu 1895 zase představili v Paříži svůj nový vynález kinematograf. Zájemcům pustili krátký němý film Dělníci opouštějí továrnu Lumiére v Lyonu.

Přestože se jednalo o záběr naprosto obyčejné situace, sklidil mezi lidmi ohromný úspěch.

Jen chvíli před nimi proběhla prezentace prvních hraných záběrů také v USA, kde si diváci mohli zaplatit vstup na první veřejné promítání už v roce 1894. Od těchto okamžiků stačil jen krůček, aby vznikla také televize.

První televize

Nešlo o pouhé prosté spojení dvou nových fenoménů. Kina používala promítačky, které promítaly záznam z filmových kotoučů na plátno.

Aby se ale docílilo televizního vysílání, bylo potřeba rozložený záznam poslat do přijímacího zařízení, kde by se zase spojil zpět. Tento problém jako první vyřešil skotský vynálezce John Logie Baird (1888–1946).

Poprvé úspěšně přenesl obraz v Londýně během roku 1926. O pouhé tři roky později dokonce provedl dálkový přenos obrazu mezi Londýnem a New Yorkem. Bohatí zájemci si brzy na to mohli koupit první mechanické televizory, od roku 1935 dokonce plně elektronické.

Tři, dva, jedna… vysíláme!

Němečtí majitelé televizorů si jako první mohli užít skutečné televizní vysílání, když během roku 1935 začalo pravidelné vysílání třikrát týdně po dobu 90 minut.

Skutečným přelomem byl ale vznik televizní stanice BBC, která začala vysílat 2. listopadu 1936. Je považovaná za první stabilní televizní stanici a vysílá dodnes.

S příchodem druhé světové války došlo ale v celé Evropě k útlumu vývoje televizního vysílání i televizních přijímačů a prvenství přebralo USA. To byl také důvod, proč k prvnímu barevnému vysílání došlo právě na jejich území.

O televizory rapidně zvýšila zájem tato událost. Svatba prince Philipa a budoucí královny Alžběty II. FOTO: Associated Press/Creative Commons/Public domain
O televizory rapidně zvýšila zájem tato událost. Svatba prince Philipa a budoucí královny Alžběty II. FOTO: Associated Press/Creative Commons/Public domain

Popularita královské rodiny

V tradiční, ale současně pokrokové Velké Británii bylo hlavním hnacím motorem vývoje a rozšíření televize vlastenecké cítění Angličanů.

Odvysílání svatebního obřadu tehdy ještě princezny Alžběty (1926–2022) a Filipa, vévody z Edinburghu (1921–2021), bylo prvním mohutným impulzem, který zvýšil zájem o televizory.

Už během roku 1950 vysílalo BBC kolem 30 hodin týdně a vysílání pokrývalo polovinu britské populace. K dalšímu zvýšení zájmu o televizní vysílání došlo díky přenosu slavnostního zahájení výstavy korunovačních klenotů.

Největší ohlas ale vzbudil přímý přenos korunovace královny Alžběty, kterou z pohodlí domova sledovalo neskutečných 20 milionů diváků z celé Velké Británie!

Za velkou louží

V USA mezitím docházelo k dalšímu vývoji televizí a televizní zábavy. Už v roce 1951 si američtí diváci mohli užít první zábavnou show, ve které vystupovaly známé hvězdy své doby. Jen o dva roky později bylo zahájeno první pravidelné barevné vysílání!

Rok 1965 se stal dalším důležitým milníkem historie televize. Uskutečnilo se totiž první satelitní vysílání z vesmíru, kdy diváci mohli tiše obdivovat záznamy sondy Mariner 4, která vysílala z Marsu!

A popularita vesmíru nakonec přitáhla k televizím obrovské množství diváků napříč světem, když se celosvětově vysílalo přistání na Měsíci. 60. léta minulého století proto končila svou dekádu s 200 miliony televizních přijímačů na celém světě.

A co u nás?

V době, kdy Amerika spustila pravidelné komerční barevné vysílání, u nás poprvé vysílala černobílá televize.

Diváky první vysílací večer pozdravil oblíbený herec Jaroslav Marvan (1901–1974), ale také třeba František Filipovský (1907–1993).

Následující rok se začalo vysílat pravidelně, a to i přesto, že tehdejší režim televiznímu vysílání zrovna nefandil. Brzy ale pochopil jeho užitečnost a začal ho využívat jako „hlásnou troubu“ propagandy.

Přesto jsme si mohli užít rozličného vysílání, sport nevyjímaje. A právě přímý přenos mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Vysokých Tatrách roku 1970 byl také prvním barevným vysíláním na našem území.

Sídlo České televize na Kavčích horách v Praze v roce 1971. FOTO: Marie Čcheidzeová/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Sídlo České televize na Kavčích horách v Praze v roce 1971. FOTO: Marie Čcheidzeová/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Překotný vývoj

Se zrychlujícím vývojem technologií se postupně zrychluje také vývoj televize. V dřívějších televizorech převládala klasická hluboká televizní obrazovka na bázi katodové trubice, jednalo se o tzv. CRT televizory.

Postupně se ale od CRT upustilo a v roce 2010 se definitivně přestaly vyrábět. Nahradily je LCD a plazmové televize a zařízení se zploštila. Vývoj ale dál pádí kupředu a na scénu přišly také první OLED televize.

Během posledních let jim konkurují QLED, pro které je typická vysoká kvalita obrazu. Během let 2011–2016 se experimentovalo také s 3D televizory, ale pro domácí využití se ukázaly jako slepá vývojová větev a jejich masová výroba byla ukončena.

Co bude dál?

Kam bude vývoj televizních zařízení mířit dál, je otázka. Například společnost Samsung experimentuje s ohebnými nebo rolovacími televizemi. Stále častěji se také mluví o virtuální realitě.

Co se televizního vysílání týká, poslední roky jsou stále populárnější internetové streamovací televize, jako jsou například Disney+, Netflix nebo HBO. Možností, kam a jak pokračovat, je nespočet, přesto se s největší pravděpodobností nemusíme bát, že by televize jako zařízení a médium skončila.

Jen je stále více možností. Od svého samého počátku pomáhá televize sledovat vývoj společnosti a nenásilně přitahuje pozornost diváků napříč generacemi. Fenomén televize tu proto s námi bude ještě dlouho.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Evert F. Baumgardner/Creative Commons/Public domain
Související články
Lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Lifestyle
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,