Rozpohybován pro velké plátno je v době, kdy světu není zrovna do zpěvu. V Německu roste moc zla jménem Adolf Hitler, který dá už brzy pokyn k Noci dlouhých nožů. A do toho všeho vtrhne nevrlá až vzteklá kachna bez kalhot. A diváci se mohou potrhat smíchy.
Vlastně by nám měl svým skřehotavým hlasem, cholerickými výstupy a také systematickým nenošením kalhot lézt spíše na nervy. Jenže opak je pravdou. Prchlivého Kačera Donalda publikum miluje.
Jinak by těžko byl v roce 2002 zařazen na seznam 50 nejslavnějších kreslených postaviček všech dob a nezískal by svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.
Donaldovi architekti
Zrodí se vlastně dvakrát. Pro nehybný svět psaného slova a ilustrací se tak stane v roce 1931 v obrázkové knížce The Adventures of Mickey Mouse. Vystupuje v ní jako jeden z kamarádů hlavního hrdiny. Nebýt ale shodného jména, vůbec byste ho tu nepoznali.
Nemá ani svůj ikonický námořnický obleček. Na ten si musí počkat až do roku 1934, kdy Donaldovi vdechnou život animátoři ve filmu The Wise Little Hen. Groteska si 9. června odbude oficiální premiéru a že je úspěšná, to je zásluha především dvou lidí.
Tím prvním je Donaldův hlas Clarence Nash (1904–1985), tím druhým pak Walt Disney (1901–1966).
Opak Mickeyho
Je to právě slavný filmový producent a podnikatel, který Nashe objeví. A to údajně tak, že zaslechne, jak skřehotavým hlasem čte dětem v rádiu říkanku. Je to trefa do černého.
Nashovým hlasem (který ve svém rejstříku objeví poté, co se snaží napodobit svou kozu Mary) mluví kačer dobrého půl století, a to ve více než 120 filmech.
Už od toho prvního má vlastnosti, které mu vtiskne sám Walt Disney, ve snaze najít protipól k vzorňákovi Mickey Mouseovi.
Donald je tak na rozdíl od něj občas sobecký, občas líný (už ve svém filmovém debutu simuluje bolest břicha, aby nemusel pracovat) a prchlivý. Nemá problém vybuchnout vzteky, když se mu něco nedaří. A námořnický obleček?
Ten Disney vymyslí podle jednoduché rovnice kachny + námořníci = oba dva mají spojení s vodou.
Multimediální hvězda
V roce 1936 projde Kačer Donald poslední větší vizuální úpravou. Svým tvůrcům se zdá moc hubený a tak mu přidají pár kilo, což ještě podtrhne jeho roztomilost, a to navzdory jeho poněkud složité povaze.
V tu chvíli už nic nebrání tomu, aby se kačer bez kalhot stal hvězdou, a to doslova multimediální. Svá dobrodružství prožívá v kreslených filmech i na stránkách komiksů. V roce 1938 je v průzkumech veřejného mínění dokonce populárnější než Mickey Mouse.
Součást americké válečné propagandy
Pokud měl někdo za to, že druhá světová válka Disneyho postavičky zastaví, pletl se. Ty se naopak stanou jednou z hollywoodských zbraní. Clarence Nash procestuje s Donaldovou loutkou Spojené státy.
Společně prodávají dluhopisy, ale také propagují znovuuvedení filmu Sněhurka a sedm trpaslíků v roce 1944. To už má za sebou Kačer Donald možná největší úspěch své kariéry.
Paradoxně mu k němu pomůže ten, který v tu chvíli terorizuje celou Evropu – Adolf Hitler (1889–1945).
Získá uznání i Oscara
V roce 1943 si Donald zahraje v krátkém animovaném snímku s názvem Der Fuehrer’s Face, podařené parodii na totalitní režim v Německu. Na paškál je tu vzat nejen Hitler, ale také třeba Hermann Göring (1893–1946) nebo Heinrich Himmler (1900–1945).
A ačkoliv musí kačera po natáčení bolet ruka, jak ji neustále zvedá, kdykoliv spatří Hitlerovu podobiznu, útěchou mu v březnu 1943 může být pozlacená soška Oscara za nejlepší krátký animovaný film.
Celkově se Kačer Donald objeví ve více filmech než kterákoli jiná Disney postavička a je nejvydávanější komiksovou postavou na světě mimo žánr superhrdinů.