Skip to content

Jurský park v praxi: Dokážeme vzkřísit dinosaury?

Britský vědecký časopis Proceedings of the Royal Society B na podzim 2012 zveřejnil závěry studie dánských a australských vědců, kteří se zabývali otázkou možnosti oživení dinosauří DNA. Jde o reálnou představu, nebo o pěkně ujeté sci-fi?

Představa vzkříšení dinosaurů je podle mnohých mnohem reálnější, než by se na první pohled mohlo zdát. DNA neboli nukleová kyselina, základní stavební kámen všech živých organismů, je totiž poměrně trvanlivá látka.

Je představa lidí a dinosaurů žijících společně na jedné planetě reálná?
Je představa lidí a dinosaurů žijících společně na jedné planetě reálná?

Velkým problémem ovšem je, že DNA nevydrží tolik, aby moderní technice umožnila klonování dinosaurů. Jejich genetický kód sice máme k dispozici z nálezů kostí, vlivem času je ale nečitelný. Kromě ztráty naděje na laboratorní oživení dinosaurů však výzkum přinesl i jeden optimistický výhled.

Genetický kód dinosaurů vědci mají z nálezů kostí.
Genetický kód dinosaurů vědci mají z nálezů kostí.

Vědci se domnívají, že by se jim mohlo podařit naklonovat alespoň mamuty. Jejich DNA totiž dřímá v daleko chladnějším prostředí, což výrazně prodlužuje její životnost. Kromě toho mamutům nesporně hraje do karet fakt, že vymřeli mnohem později než jejich ještěří předchůdci.

Dočkáme se doby, kdy se na Zemi zásluhou člověka znovu objeví prehistoričtí tvorové?

Dokáží vědci naklonovat mamuty?
Dokáží vědci naklonovat mamuty?

Foto: marcinzwierzchowski.natemat.pl, nwcreation.net, genius.com, materia.nl
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …