Skip to content
reklama

Jsou termiti mravenci? Kdepak – to spíš švábi!

Když se zeptáte, kam zařadit termity (Isoptera), většina lidí vám odpoví, že to jsou v podstatě bílí mravenci. Pravdou však je, že jsou nyní podřádem švábů (Blattodea). Termiti se po zemi prohánějí již před 99 miliony let!

S mravenci mají mnoho společného. Také mají perfektně fungující kastovní systém. Jeho příslušníky poznáte na první pohled – dělníci a vojáci nemají nikdy křídla a jejich oči jsou buď zakrnělé, nebo je nemají vůbec.

K ničemu je také jejich pohlavní ústrojí. Nejpočetnější termiti – dělníci – shánějí potravu a staví termitiště.

Délka jejich životů je různá, ale obvykle se pohybuje v týdnech. Oproti tomu královny mohou žít až 12 let. Termití vojáky poznáte podle velké hlavy s kusadly. Někdy je protažená a z jejího konce mohou vystřikovat jed!

Kdepak skála. Tohle je nadzemní termitiště. Foto: RayNorris / CC BY-SA 1.2, Creative commons

Tisíce vajíček za jediný den

Termití král a královna mají tvrdá těla a v době rojení i křídla, která jim záhy upadnou. Královna poté klade vajíčka. Zadeček se jí kvůli tomu zvětší natolik, že se často není s to ani hnout. Za ideálních podmínek je v termitišti samic více a dokážou naklást tisíce vajíček denně.

Termití hnízda jsou buď podzemní, v odumřelých stromech anebo na pohled nejefektnější, až 5 metrů vysoká nadzemní. Bydlí v nich i několik milionů termitů a velká část z nich nikdy termitiště neopustí.

A z čeho tahle hnízda bývají? Hlavně z trusu, hlíny a odumřelých těl termitů. To vše se lepí dohromady slinami.

blank
Pozor! Pokloňte se královskému páru. Foto: Pollinator / CC BY-SA 1.2, Creative commons
Foto: Creative commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články