Domů     Jsou blondýnky atraktivnější než brunety?
Jsou blondýnky atraktivnější než brunety?
18.10.2018

Blondýny budí u mužů pozornost, kamkoliv přijdou. A bylo tomu tak od nepaměti. V průběhu dějin je také někde milovali, jinde zase nenáviděli. Kdy a proč se blond vlasy objevily? A je pravda, že jsou jejich nositelky pro muže atraktivnější?

Psychologové z univerzity v Minnesotě podrobili 110 mužů testu, během nějž jim zobrazovali obličeje žen s blond, hnědými nebo černými vlasy. Blondýnky většina účastníků považovala za zdravější, mladší a atraktivnější než ženy s jinou barvou vlasů.

Brunety podle nich zase měly rodičovský potenciál. Výsledky by se tedy daly shrnout tak, že na randění by si muži raději vybrali blondýnu, ale oženili by se spíše s brunetou.

Co ovlivňuje barvu vlasů?

Na barvu vlasů má vliv pigment melanin, který také barví oči a může i za tmavnutí pokožky při opalování. Hnědočerný eumelanin má na svědomí hnědou barvu vlasů a očí. Naopak červenohnědý feomelanin je zodpovědný za vlasy a pihy zrzavé.

Jak se tedy přihodí, že má člověk světlou kštici? Může za to receptor MC1R, který řídí produkci eumelaninu. Pokud ho má tělo nedostatek, vlasy jsou zrzavé (má-li dost alespoň feomelaninu) nebo blond.

Barvu vlasů ovlivňuje pigment melanin, který je zodpovědný i za barvu očí a tmavnutí pokožky.
Barvu vlasů ovlivňuje pigment melanin, který je zodpovědný i za barvu očí a tmavnutí pokožky.

Kde se vzaly blondýny?

Když příslušníci druhu Homo sapiens před 70 až 45 tisíci lety opustili Afriku a vydali se do Eurasie a Austrálie, měli všichni tmavé vlasy, oči i pleť (chránily je totiž před ostrým africkým sluncem).

Když ale dorazili do Evropy, a zejména na její sever, do oblasti u Baltického moře, začali se najednou potýkat s nedostatkem slunečního záření, které je zdrojem vitaminu D. Následkem toho se začali objevovat lidé se světlými vlasy, očima i pletí (stačí jim menší množství slunečního svitu).

Změna je život

Jiná teorie, se kterou přišel kanadský antropolog Peter Frost, hovoří o tom, že život na sklonku doby ledové byl drsný. Muži při lovu velkých zvířat často umírali, a proto je ženy početně převyšovaly.

A aby tedy měly šanci najít si partnera, musely se od ostatních žen svým vzhledem odlišovat. Vzniklo tak 7 dominantních genů ovlivňujících barvu očí a vlasů a největší úspěch už tehdy slavily blondýny (objevily se na konci doby ledové, kolem roku 8000 př. n.

l.). Ostatně i otec evoluční teorie, britský přírodovědec Charles Darwin (1809–1882), řekl, že „zvířata obdivují vše nové, a to právě pro novost samu“.

Modré oči a blond vlasy

Ovšem pozor! Ačkoliv má velké množství blondýn a blonďáků v Pobaltí zároveň modré oči, k jejich barevné mutaci nedošlo současně. Modré oči se totiž poprvé objevily v oblasti kolem Černého moře, a to před 10 až 6 tisíci lety.

S touto teorií přišel dánský profesor z kodaňské univerzity Hans Eiberg. Ten navíc tvrdí, že všichni modroocí lidé mají společného předka, neboť mají část DNA odpovědnou za barvu očí zcela shodnou.

Tento prapředek měl ovšem s velkou pravděpodobností tmavou pleť i vlasy. Důvodem, proč měl modré oči, pak byla intolerance laktózy, a tedy nedostatek vitaminu D z potravy. Každopádně ženám se již tehdy tito muži líbili.

Díky, estrogene!

Pro muže jsou největším lákadlem blond vlasy. Evokují jim mládí a plodnost, stejně jako zlato a bohatství. Německý antropolog Karl Grammer navíc dodává, že blondýnky mají více estrogenu (tj. ženského pohlavního hormonu) než hnědovlásky.

Díky tomu disponují dětskými rysy v obličeji, jemnější kůží, užšími rameny a slabším ochlupením, a naopak plnějšími ženskými tvary. Navíc jsou opravdu plodnější.

Šalamounovi blonďáci

Zajímavostí pak je, že „gen pro blonďatost“ se v průběhu doby vyskytl vícekrát a na různých místech, nezávisle na sobě. Důkazem jsou třeba obyvatelé Šalamounových ostrovů v jižním Pacifiku.

Ti se totiž pyšní tmavou pletí a světlými vlasy (procentuální zastoupení blond obyvatel je stejné jako v Evropě, tedy 5–10 %).

Vědci, v čele s Carlosem Bustamantem ze Stanfordovy univerzity, si přitom nejprve mysleli, že jde o vzdálené potomky britského mořeplavce Jamese Cooka (1728–1779).

Později ale zjistili, že za jejich platinovým afrem stojí místní mutace genu TYRP1, která s evropskými přistěhovalci nemá nic společného.

Na Šalamounově ostrově došlo k anomálii, a místní zde mají také blonďaté vlasy.
Na Šalamounově ostrově došlo k anomálii, a místní zde mají také blonďaté vlasy.

Výhra, nebo prokletí?

Blond vlasy byly napříč epochami vnímány různě, někdy negativně, jindy pozitivně. V neolitické kultuře východní Evropy byly spojeny se smrtí (představovala ji bledá žena se světlými vlasy). Keltové je naopak uctívali.

Ve starověkém Řecku, kde měli všichni tmavé vlasy, oči i pleť, zase na blond vlasy nahlíželi jako na něco fascinujícího a byli s nimi zobrazováni třeba bohyně lásky Afrodita, hrdina Achilles či král Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.).

Obdivovala je i básnířka Sapfó (624–569 př. n. l.). Na druhou stranu byly výsadou otroků a později také prostitutek, které si vlasy barvily.

Všichni chtějí být blond

Toto nahlížení pak převzali i Římané, takže postupem času chtěly mít světlé kadeře snad všechny bohaté římské ženy. Jenže když se zkoušely barvit, většinou skončily plešaté. A tak se rozmohl trend blond paruky z vlasů germánských otrokyň.

Ve středověku se plavé vlasy staly symbolem spojovaným s anděly a panenstvím (malíři jako blonďaté na plátnech zobrazovali Pannu Marii i Evu). Ovšem například ve Španělsku se rozšířily až s nástupem renesance.

Symbol nadřazenosti

Na začátku 20. století se pak blond vlasy staly znakem příslušnosti k árijské rase.

Idea se přitom rozvinula v nacistickém Německu, kde ji navíc považovali za zásadní, takže vyzdvihovali „správné“ Němce, tedy ty blond, modrooké a se světlou pletí, nad ostatní, kterých se postupně zbavovali.

Dokonce zde vznikl i program Lebensborn, na vyšlechtění rasově čistých obyvatel pro poválečnou Evropu.

Marylin a další blond krásky

V 50. letech se pak blondýny, v čele s Marylin Monroe, staly sexuálním symbolem. V dalších desetiletích herečku následovaly další blond krásky, jako například Sharon Stone, Charlize Theron nebo Reese Witherspoon.

Plavovlasé herečky bývají navíc vnímány jako kladné hrdinky, vyzařuje z nich mládí a nevinnost. Také na předních stranách pánských časopisů jsou mnohem častěji k vidění blondýny než brunety, zrzky nebo černovlásky.

Marilyn Monroe se kvůli atraktivitě obarvila na blond.
Marilyn Monroe se kvůli atraktivitě obarvila na blond.

Blondýny nejsou hloupé

Ač jsou blondýny na jedné straně pokládány za sexuální dračice, na druhé straně jsou považovány za hloupé. Možná tak byla předobrazem naivních blond krásek dvorní kurtizána Rosalie Duthé (1748–1830), jejíž hlava byla opravu „dutá“.

Právě o ní vznikla divadelní hra Les Curiosités de la Foire, která se stala studnicí vtipů o hloupých blondýnkách. A že těch existuje nespočetně i dnes! Ženy se světlými vlasy ovšem hloupé nejsou.

Americký profesor ze Stanfordovy univerity David Kingsley to potvrzuje slovy: „Genetické mechanismy, které řídí blonďatou barvu vlasů, nijak nemění biologii jiných částí těla.“

Brazilské šílenství

Popularita blond vlasů aktuálně dostoupila vrcholu v Brazílii, kde doslova nastal proces „nordizace“.

Brazilky masově podstupují zesvětlování vlasů a pokožky, aby se přiblížily ideálu v podobě například modelky Gisele Bündchen, protože Brazilci si momentálně pro vážné vztahy vybírají právě blondýnky, zatímco ženy s tmavými vlasy a pletí mají jen pro nevázanou zábavu.

Kam mizí pravé blondýnky?

Pravdou ovšem je, že „pravých“ blondýn je málo, protože po třicítce většině žen začnou světlé vlasy přirozeně tmavnout. Jejich majitelky si tak ke světlejším odstínům kštice dopomáhají pomocí barev na vlasy.

Tu první zdravotně nezávadnou uvedl na trh Francouz Eugène Louis Schueller v roce 1907 a využívala účinků peroxidu, vodíku a amoniaku. Tyto látky naštěstí z moderních přípravků pozvolna mizí.

Vymřou blondýnky?

V roce 2002 se objevily zprávy německých vědců, které měly být založeny na studii WHO a uváděly, že zrzky vymřou do roku 2060 a blondýny do roku 2202. Dle nich měl být totiž gen pro zrzavé a blond vlasy recesivní a prohrávat souboj s dominantním genem pro tmavé vlasy.

Jednalo se však o falešnou zprávu, protože nejenže WHO žádnou takovou studii neprovedla, ale i jména vědců byla vymyšlená. Antopolog Jonathan Rees z univerzity v Edinburghu k tomu řekl: „Geny prostě jen tak nevymizí, ať už by měly značnou nevýhodu. Počet blonďatých může klesnout, ale nevyhynou.“ Muži tedy mohou zůstat v klidu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz