Domů     Jsme to, co jíme: Což takhle hodit víru na talíř?
Jsme to, co jíme: Což takhle hodit víru na talíř?

Slavnostně nazdobená tabule provokuje oči a zároveň vábí chuťové pohárky. Tahle je však z úplně jiného těsta, speciální. Není na ní maso, pečivo, dokonce ani ovoce. Jejímu středu vévodí placky, kaše a polévka z kořínků. A proč? Je přeci doba postní.

Jedni odmítají maso, jiní čaj nebo sladkosti. Jak vypadají víra, když se „hodí“ na talíř?

Odkaz Kristův

Co: křesťanství

Zajímavost: Mormoni nesmí černý čaj nebo čokoládu

Co kout světa, to jiná podoba, víru v Ježíše však mají stejnou. Je to právě jeho život a tragický konec, který se odrazí na prostřeném stole. A který zároveň omlouvá kručící žaludek.

Zatímco zkraje je postních dnů jako šafránu, v běhu dějin se jejich počet vyšplhá až na 140!

Postní pátek

V rámci římskokatolické církve si věřící odpírají páteční masové hody. Je to úcta a vzpomínka na Kristovu smrt. Povolená je ryba i živočišné tuky. Podobná pravidla platí i během 40denního půstu před Velikonocemi, který začíná Popeleční středou.

Právě na ni a na Velký pátek je půst nejstriktnější. Věřící si dopřejí jedno hlavní bezmasé jídlo a z ostatních si notně uberou. Zákaz platí i pro alkohol. Doba postní by měla platit pro každého věřícího mezi 14. a 60. rokem života, pokud mu to zdraví dovolí.

Sedm týdnů bez zvířat

Jeden den, týden nebo klidně několik měsíců? Pro pravoslavné křesťany žádný problém. Rozhodně není radno zapomínat na postní středu a pátek.

Zatímco uprostřed týdne Ježíše zradí vypočítavý zrzek Jidáš, v pátek je přibit na kříž. Jako vyjádření duchovní úcty je podávána jen rostlinná strava.

K nejdůležitějším obdobím patří doba předvelikonoční, kdy klepe na dveře „Odpustná neděle“. Od té chvíle běží sedmitýdenní půst. Na mysl jim nesmí přijít maso, ryby, vejce a veškeré mléčné výrobky.

Ke stolu usedají 2krát denně, striktního dodržování jsou ušetřeny pouze děti a těhotné.

Pro pravoslavné je postní období úctou k Ježíši Kristu. Někteří proto půst drží i měsíce.
Pro pravoslavné je postní období úctou k Ježíši Kristu. Někteří proto půst drží i měsíce.

Ve jménu půstu

Co: islám

Zajímavost: Ramadán mohou vynechat děti i těhotné

Když se obchodník Mohamed (571–632) roku 610 svěří světu se svým viděním a návštěvou archanděla Gabriela, vydává se na cestu posledního proroka. Je tím, který vydláždí cestu islámu a zároveň významně vylepší už zajetý hinduistický jídelníček. I tak jsou si ale hodně podobné.

Posvátná pravidla

Hovězí nebo kuřecí k obědu? Žádný problém. Na žebříčku ceněných potravin se vyhřívají také fíky, olivy, datle, kdoule, med nebo mléko. Naprostým tabu jsou však vepřové hody.

Prase je v očích muslimů nečisté, jelikož jeho hlavním zdrojem obživy jsou odpadky a další zbytky. Na pováženou je také konzumace extra krvavých pokrmů, mršiny, oslů nebo masožravých ptáků.

Co se vodních živočichů týče, mohou žaludek zasytit jen ty ryby, které mají ploutve a šupiny. Potraviny je vždy nutné brát a dávat do úst pravou rukou, svá pravidla má i pojídání chleba, který se láme, nekrájí.

Co se týče pitného režimu, sklenice vody se musí vždy vypít celá. Případně ji dopije spolustolující. Porušení těchto pravidel je možné jen v krajní nouzi, kdy nejsou široko daleko povolené potraviny.

Očista těla i duše

Samostatnou kapitolou v muslimském stravování je Ramadán, jeden z pěti stavebních kamenů celého náboženství. Pohyblivé postní období, které nejčastěji vychází na první polovinu roku.

Během zhruba 40denního půstu, od úsvitu do setmění, musí ze své hlavy vymazat muslim chuť na jakékoliv jídlo a alkohol. Prvním pokrmem, který si na konci dne servírují, je iftár, složený z mléka a datlí.

Po večerní modlitbě může být servírováno například kuře s rýží, ovoce a sladkosti. Jediný, kdo má povoleno půst porušit, jsou malé děti, těhotné, kojící nebo menstruující ženy.

Vepřové, mršina a vše, co se „koupe“ v krvi, je v muslimském jídelníčku tabu.
Vepřové, mršina a vše, co se „koupe“ v krvi, je v muslimském jídelníčku tabu.

Jedině košer!

Co: judaismus

Zajímavost: maso a mléko nejde jíst zároveň

Složitější než Rubikova kostka, pestřejší než rozkvetlý záhon holandských tulipánů. To je jídelníček vycházející z nejrespektovanějších židovských textů, Talmudu, Tóry a souboru náboženských práv, Šulchan aruch. Každý ze strávníků má svoji funkci, každý z pokrmů vlastní příběh.

Maso? Jen košer

Když věřícího přepadne chuť na maso, může chuťové pohárky uspokojit jen flákem z povoleného druhu. Mezi ty patří ovčí, srnčí, kuřecí nebo husí. Z ryb jde o kapra, pstruha či lososa.

Zabití a zpracování musí vždy provést oprávněná osoba, nazývaná šochet (židovský řezník). Jeho úkolem je jedním tahem nože rozříznout hltan a průdušnici, následně zvíře odkrvit. Přebytečný karmín se odstraní naložením do soli.

Pestrosti „košer masa“ napomáhá jakákoliv zelenina, oříšky, obiloviny a ovoce. Co na talíři rozhodně nesmí přistát je vepřové, králičí, koňské, oslí nebo zaječí.

Když jídlo, tak jedině košer. A při stolování? Maso a mléko musí být odděleně!
Když jídlo, tak jedině košer. A při stolování? Maso a mléko musí být odděleně!

Čachry v kuchyni

Alfou a omegou je striktní oddělování, což znamená, že mléko ani jiné mléčné výrobky nesmí přijít do styku s masem. „Nebudeš vařiti kozelce ve mléku mateře jeho,“ praví Tóra.

Obě potraviny jsou si natolik cizí, že nemohou sdílet lednici, natož plochu na kuchyňské lince. Oddělené bývají i sady příborů. Pokud si rodina nemůže takový luxus dovolit, pečlivě vyvařuje použité nádobí v horké vodě.

Nejkratší doba, po kterou si příznivci judaismu nemohou dopřát mléko po masitém jídle je 6 hodin. Možností, jak pravidla „obejít“, je pořadí jídel prohodit. Po vydatné sklenici mléka je nutné si vypláchnout ústa a sníst krajíček chleba. Jedině tak je možné následně pozřít maso.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
reklama
lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív