Domů     Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
16.7.2024

Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty.

Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří?

Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka.

Svoji jedinou dceru Alžbětu však provdá za Albrechta Habsburského (1397–1439), o kterého jako poručník pečuje od chlapcových sedmi let, kdy mu zemřel otec. Roku 1420 se spolu dokonce účastní křížové výpravy proti husitům.

Alžběta je dědičkou českého a uherského trůnu. Přestože Zikmund označí Albrechta za svého dědice, má po jeho smrti v roce 1437 problém domoci se svých následnických práv. Nicméně nakonec se mu podaří získat německou, uherskou i českou korunu.

Alžběta Lucemburská. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Alžběta Lucemburská. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Příliš mladý na vládnutí

V Čechách se proti němu však staví opozice vedená Hynkem Ptáčkem z Pirkštejna, která českou korunu nabízí polskému princi Kazimírovi, ale Albrecht svá práva uhájí.

V roce 1439 se vydává do Uher kvůli výpravě proti Turkům, kde se bohužel nakazí úplavicí a koncem října na ni ve vojenském táboře nedaleko Komárna zemře.

Jeho manželka mu několik měsíců po jeho smrti porodí syna Ladislava (1440–1457), který získá přídomek Pohrobek. Starší syn Jiří již v té době nežije.

Bezvládí v českých zemích

Ačkoliv se Alžběta snaží hájit dědická práva svého syna na uherský a český trůn, situace je komplikovaná. Nakonec se uherským králem stává Ladislav v roce 1444, správcem království je do doby jeho zletilosti jmenován vojvoda János Hunyady.

V Čechách jsou ale poměry složitější, království spravují zemské sněmy vedené českými šlechtici.

Od roku 1439 do roku 1453, kdy je Ladislav Pohrobek zvolen českým králem, panuje v zemi bezvládí, vyplněné bojem o moc mezi katolickou a kališnickou šlechtou a městy.

Jiří z Poděbrad, samozvaný správce Čech

Jsou vytvořeny krajské spolky, tak zvané landfrídy, které se dělí o vládu v Čechách. V roce 1444 se hlavní postavou stává Jiří z Poděbrad (1420–1471), pod jehož vedením vzniká Poděbradská jednota a pokračuje drobná válka mezi šlechtou a městy.

V roce 1448 vytáhne Jiří na Prahu, kterou obsadí. Prohlásí se za správce země do dospělosti krále, ale katolická šlechta jej neuzná. Konflikt je řešen vojensky. Poté, co v něm Jiří z Poděbrad zvítězí, uzná ho roku 1452 za správce Čech i katolická šlechta.

Požadavky Čechů na českého krále

Teprve roku 1453 je dosaženo dohody o přijetí Ladislava Pohrobka za krále. Moravské stavy ho za dědičného krále uznávaly již dříve, ale ty české žádají, aby se král před nástupem na trůn zavázal k plnění určitých podmínek.

A tak se Jiří z Poděbrad za Ladislavem vypraví do Vídně a žádá po něm zachování zemských svobod, uznání Basilejských kompaktát a potvrzení Jana Rokycany (1396–1471), husitského teologa, arcibiskupem.

Jiří přísahá králi věrnost a je mu potvrzena jeho správcovská funkce na šest let.

Ladislav Pohrobek. FOTO: Habsburger / Creative Commons / volné dílo
Ladislav Pohrobek. FOTO: Habsburger / Creative Commons / volné dílo

Korunovace Ladislava Pohrobka

Ladislav Pohrobek je dne 28. října 1453 korunován v Praze českým králem, nicméně výkonnou moc si po dobu královy nezletilosti udrží Jiří z Poděbrad, kterého Ladislav ustanoví nejvyšším hofmistrem.

Má před sebou nelehký úkol, musí zajistit pořádek v zemi rozvrácené husitskou revolucí. Naštěstí je k tomu jakoby předurčen. Je to moudrý, pracovitý a lstivý politik, mistr taktických ústupků a kompromisů, ovšem oplývající výmluvností.

Rovná spory mezi šlechtou, snaží se zlepšit bezpečnost v zemi a rozvíjet obchod, a především udržovat rovnováhu mezi kališnickým a katolickým panstvem.

Nečekaná smrt mladého krále

Na podzim roku 1457 se Ladislav Pohrobek vrací do Prahy, aby se zde oženil s dcerou francouzského krále. Po ani ne dvou měsících nečekaně ve svých 17 letech umírá.

Okamžitě se začínají množit obvinění, že ho nechal otrávit Jiří z Poděbrad, případně jeho manželka Johana z Rožmitálu. Až téměř po 500 letech provedená expertiza ukázala, že Ladislav zemřel na akutní leukémii.

O uprázdněný český trůn se uchází řada zájemců, například císař Fridrich III. Habsburský či polský král Kazimír. Až v únoru 1458 oznamuje svoji kandidaturu i sám Jiří z Poděbrad.

Jan Škramlík: Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému. FOTO: ΑΩ institut / Creative Commons / volné dílo
Jan Škramlík: Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému. FOTO: ΑΩ institut / Creative Commons / volné dílo

První a jediný český šlechtic králem

Sněm zasedá několik dní v Praze na Staroměstské radnici, nakonec je 2. března 1458 jednomyslně zvolen českým králem Jiří z Poděbrad.

Česká utrakvistická většina si totiž přeje zachovat výdobytky husitské revoluce, zejména přijímání pod obojí, ale také získané hmotné statky. Své přijetí za krále si ale Jiří musí vynutit vojensky, ačkoliv k tomu má odpor.

Traduje se, že od té doby, co se v pouhých 14 letech musel účastnit bitvy u Lipan (1434) vojenskou vřavu přímo nesnáší a místo boje volí diplomacii.

Josef Mathauser: Zvolení Jiříka z Poděbrad králem českým roku 1458. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Josef Mathauser: Zvolení Jiříka z Poděbrad králem českým roku 1458. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Braňte víru před kacíři!

V předvečer své korunovace, konané 7. května 1458, musí Jiří i s manželkou Johanou složit tajný slib, že zachovají poslušnost papežovi, budou bránit jednotu víry a pronásledovat kacíře.

Rozdíl je v tom, že papež považuje za kacíře i kališníky, takto to ale Jiří, sám umírněný kališník, rozhodně nevnímá. Každopádně se stává jediným českým králem, který nepochází z panovnické dynastie, ale z panského stavu domácí šlechty. Vyslouží si přezdívku „husitský král“ či „král dvojího lidu“.

Skleněná vitráž uvnitř nádražní budovy v Poděbradech. FOTO: Perituss / Creative Commons / CC0 1.0
Skleněná vitráž uvnitř nádražní budovy v Poděbradech. FOTO: Perituss / Creative Commons / CC0 1.0

Kacířský král na českém trůnu

Na domácí půdě se snaží o dodržování bazilejských kompaktát, dobré vztahy ale udržuje i se sousedními státy. Poklidné období jeho vlády však končí roku 1462, kdy papež Pius II. začíná na Jiřího naléhat, aby zakročil proti kacířským husitům.

Král vysílá do Říma zvláštní poselstvo, které žádá potvrzení kompaktát a jmenování Jana Rokycany pražským arcibiskupem.

Papež ale obojí odmítá se zdůvodněním, že kalich byl povolen jen první generaci husitů a s kompaktáty římská kurie nikdy oficiálně nesouhlasila. Dne 31. března 1462 pak prohlásí papež kompaktáta za zrušená. Utrakvisté v čele s českým králem se tímto stávají kacíři.

Marná snaha o sjednocení Evropy

Jiří spor s papežem předvídá dopředu, proto si snaží zajistit spojence mezi evropskými katolickými vládci.

Jeho poradce Antonio Marini z Grenoblu ho už v roce 1462 inspiruje k vytvoření projektu jakési všeobecné mírové organizace, která by se snažila o zajištění trvalého míru v Evropě.

Každá země by v ní měla hlas, ovšem papeži připisovala jen malé pravomoci. A na tom Jiříkův plán na vytvoření středověkého „společenství národů“ (obdoba dnešní OSN či předobraz EU) nakonec ztroskotá.

Papež Pavel II. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Papež Pavel II. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Katolická opozice vůči Jiřímu z Poděbrad

Nepřátelství mezi Jiřím z Poděbrad a papežem se stupňuje, čehož využívá nespokojené české katolictvo.

Roku 1464 je Jiří povolán papežem Piem II. před církevní soud, o rok později tak činí i jeho nástupce Pavel II. Koncem roku 1465 se proti Jiřímu v Čechách formuje Jednota zelenohorská hájící spíše než katolické zájmy členů jejich majetky.

Jiří proti nim zpočátku nezakročí, aby nebyl obviněn z pronásledování katolíků, nakonec ale vypuká domácí válka.

Křížová výprava na českého krále

I tak je 23. prosince 1466 římským papežem Pavlem II. exkomunikován Jiří z Poděbrad z katolické církve. V nepřítomnosti je označen za kacíře, křivopřísežníka, svatokrádce a černou ovci, uvržen do klatby a je proti němu vyhlášena křížová výprava.

Dlouho se hledá ten, který by ji vedl. Nakonec se toho ujímá ctižádostivý uherský král Matyáš Korvín (1443–1490), bývalý zeť Jiřího z Poděbrad. V březnu 1468 mu vyhlásí válku, která se nevyvíjí příznivě. Do konce roku ztratí Jiří z Poděbrad většinu Moravy a Matyáš postupuje do Čech.

Mikoláš Aleš: Jiří z Poděbrad a Matyáš Korvín. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Mikoláš Aleš: Jiří z Poděbrad a Matyáš Korvín. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Dohoda, která neplatí

Jiřímu se ale daří zastavit a obklíčit uherská vojska u Vilémova ve východních Čechách. Ve vsi Uhrov dochází 27. února 1469 k jednání obou panovníků. Poté Jiří Matyáše propustí i s vojskem.

Zrádný Korvín se ale o dva měsíce později, 3. května, nechá katolickou šlechtou zvolit v Olomouci za českého krále. Uznají ho nejen moravští páni, ale i zástupci vedlejších zemí Koruny české. Jiřímu tak zůstává pouze vláda nad kališnickou částí Čech.

Smrt husitského krále

Za této situace Jiří z Poděbrad rezignuje na vytvoření vlastní dynastie a předstoupí před zemský sněm s návrhem nabídky české koruny Vladislavovi Jagellonskému (1456–1516), synovi polského krále.

Na jaře 1471 se Jiřího zdravotní stav zhorší a on 22. března umírá na selhání krevního oběhu v důsledku přetížení cirkulace. Ne nadarmo je nazýván nejtlustším českým králem.

Tloušťka byla na něm patrná už v mládí, postupně se měnila v těžkou obezitu, která mu v posledních letech života téměř znemožňovala pohyb a zapříčinila i jeho smrt.

Freska s portrétem Jiřího z Poděbrad na domě v Husinci. FOTO: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Freska s portrétem Jiřího z Poděbrad na domě v Husinci. FOTO: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Znovusjednocení zemí Koruny české

Je pohřben v královské hrobce chrámu svatého Víta. Mikuláš Dačický z Heslova o jeho smrti píše takto: „V noci na sobotu ve dvě hodiny zemřel Jiří, král český, stálý milovník kalicha Páně.

Na to v pondělí v hlavním kostele na Pražském hradě byl pohřben a střeva schována v Týnském kostele podle mistra Rokycany.“ Po jeho smrti probíhá v českých zemích dvojvládí – v Čechách vládne Vladislav Jagellonský, na Moravě, ve Slezsku a v Lužici Matyáš Korvín.

Teprve až v roce 1490, kdy Matyáš umírá bez potomků, čímž se usnadňuje pozice Vladislava Jagellonského, se otevírá možnost znovusjednocení zemí Koruny české.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Ablakok / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
svět zločinu
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Mexický pár prodává mrtvoly jako krmivo pro psy!
Manželský pár se prochází po ulicích mexického Ecatepecu. Na první pohled působí ti dva docela normálně. Pozornému chodci ale neunikne, že jejich kočárek je pořádně těžký a pod svým nákladem se doslova prohýbá. Místo načechrané peřinky jsou v něm rozřezané části lidských těl. Příšerné odhalení učiní muži zákona v říjnu 2018. Dva mexické manžele sledují už delší […]
Trio zločinců natočilo hromadné znásilnění: Šokující případ z Illinois
V prosinci 2014 otřásl Illinois brutální čin, kdy Eric Cruz a jeho dva komplice natočili hromadné znásilnění ženy, která byla omámená uspávací drogou. Tři mladíci, kteří patřili k místnímu gangu, byli po svém dopadení v roce 2015 odsouzeni k dlouhým letům ve vězení. Trio kumpánů propaguje svůj gang Teprve 27letý Eric Cruz z města Eglin […]
Psí detektiv pomohl dopadnout uprchlého řidiče
Osmiletý služební pes Bart hrál klíčovou roli při dopadení uprchlého řidiče, který se po honičce schoval v kanalizaci. Díky jeho čichu se podařilo zločince vypátrat a zadržet. Silničního piráta vyčmuchá služební pes O vzrušení nemají nouzi ani policisté na severní Moravě. Například na sklonku května 2018 musejí nastoupit do akce členové zásahové jednotky v Ostravě-Porubě. […]
věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz