Každý si jednou za život položí otázku, jak má správně jíst, jak si jednotlivé porce jídla efektivně rozvrhnout do celého dne apod. Zkrátka a jednoduše, je potřeba si najít individuální přístup, který vám bude vyhovovat.
Podle kalifornských vědců se docílí redukce hmotnosti tehdy, pokud si příjem potravin rozplánujete do desetihodinového časového úseku.
Kromě na pohled lepší a přitažlivější postavy se člověk zhubnutím několika nadbytečných kil vyvaruje také riziku cukrovky nebo infarktu. Není snad pochyb o tom, že ze zdravotního hlediska je vyrovnaná a zdravá konzumace potravin klíčová.
Je nutné si především uvědomovat, co jíte, kdy to jíte a v jakém množství.
Odborníci z Kalifornské univerzity v San Diegu v čele s britským vědcem Georgem Albertim podrobili dobrovolníky, kteří měli obtíže s vysokým krevním tlakem, obezitou a nadměrnou hladinou cukru v těle, terapii, spočívající v přísunu kalorií v určitém časovém úseku.
Omezení, přinášející benefity
Na celkem devatenácti účastnících pokusu bylo po dobu několika týdnů bedlivě sledováno jejich zdraví a jakékoli změny byly zaznamenány do celkové analýzy. Nikomu nedělalo větší problém načerpat energii formou příjmu potravin ve vymezených deseti hodinách.
Všichni to zvládali bez problémů. Zdravotní stav se zlepšil již po pár dnech, kdy se u testovaných osob snížila hladina krevního cukru či krevní tlak, také hodnoty cholesterolu klesly.
Až o 8 % se u dobrovolníků snížil počet kalorií, jako dalším ukazatelem byl kvalitnější spánek. Pro většinu lidí byly tyto výsledky natolik uspokojivé, že tento životní styl po ukončení experimentu začlenili do své každodenní rutiny.
Redukce hmotnosti = celé zdraví
„Metabolismus je úzce spojen s cirkadiánními rytmy.
S touto znalostí jsme byli schopni vyvinout metodu, která by pomohla pacientům s metabolickým syndromem, aniž by museli snížit příjem kalorií nebo zvýšit fyzickou aktivitu,“ prohlásil spoluautor výzkumu, profesor Pam Taub.
Je nutno podotknout, že pro nějaké větší závěry byl vzorek pacientů velice malý, přesto výsledky mohou posloužit jako inspirace, vedoucí ke správné životosprávě.
Pokud člověk o sebe správně nedbá, může u něj nastat mimo jiné také zvýšené riziko rozvoje neurodegenerativních chorob.
Diabetici neustále v pozoru
Cukrovku má v České republice už více než milion lidí. Počty neustále narůstají, v roce 2030 jich má podle odborných odhadů žít o dalších 200 tisíc více. Pro „cukrovkáře“ není nic těžšího, než si udržovat zdravou váhu. Neustálé výkyvy jsou na denním pořádku.
Ale proč tomu tak je? Pro pochopení je třeba nejprve pochopit samotnou cukrovku.
V těle osoby s cukrovkou je hlavním „padouchem“ hormon inzulín, který způsobuje, že se cukr z krve přenáší do buněk lidského těla, kde se poté proměňuje na energii, nespotřebovaná energie se ukládá ve formě tuku.
U pacientů s cukrovkou 1. typu je hormonu nedostatek, u 2. typu cukrovky jsou na něj buňky obvykle necitlivé. Ať tak, či onak, zásadní je, že ani v jednom z případů nemohou buňky získávat energii z přijatých cukrů, a tak pálí tělesný tuk.
Cukr neboli glukóza zůstává v krvi. Při nadbytku inzulínu nebo krevního cukru zákonitě přibývají tukové zásoby.