Skip to content

Jean-Pierre Blanchard: Kanál La Manche přeletěl v trenýrkách!

Nad hladinou moře se zmítá plachtící balon. Francouzské břehy jsou stále v nedohlednu a zařízení začíná nebezpečně klesat. „Rychle, odhoďte všechno nepotřebné!“ vykřikne letec na jediného člena své posádky.

Dvojice shazuje dolů veškerý náklad a nakonec i oblečení. Před natěšené davy v cíli výpravy tak přistanou jen ve spodním prádle!

Překonání zemské gravitace je po staletí jedním z nejvytouženějších lidských snů. Naplnit se jej však podaří až ke konci 18. století díky vynálezu balonu bratry Josephem-Michelem (1740–1810) a Jacquesem-Étiennem (1745–1799) Montgolfierovými. Jejich zařízení má ovšem podstatnou vadu na kráse. Není možné jej ovládat a dokáže letět jen po směru větru. O výrazný pokrok v historii vzduchoplavectví se tak postará až jejich následovník – francouzský vynálezce Jean-Pierre Blanchard (1753–1809)!

Blancharda považuje za svůj vzor řada pozdějších průkopníků letectví.
Blancharda považuje za svůj vzor řada pozdějších průkopníků letectví.

Málem se utopí v kanálu!

„Přes překážky ke hvězdám!“ prohlásí francouzský letec a 7. ledna 1785 předvede svůj nejslavnější kousek, když jako první člověk v dějinách přeletí v částečně ovladatelném balonu kanál La Manche! Strhující let z jihoanglického Doveru do Calais v severní Francii s Jean-Pierrem absolvuje jeho přítel a mecenáš – americký lékař John Jeffries (1744–1819). Během cesty začne Blanchardův balon klesat do moře. Posádce tak hrozí smrtelné nebezpečí. Ani jeden z letců totiž neumí plavat! Oba dobrodruhy naštěstí spasí odhození veškeré přebytečné zátěže, včetně vlastního ošacení.

Těsně před cílem musí dokonce vyšplhat do lanoví a zbavit se i balonového koše. Přesto po přistání ve Francii sklidí polonazí vzduchoplavci obrovský potlesk a stávají se mezinárodními celebritami!

Po překonání kanálu La Manche se Jean-Pierre stává velkou celebritou a své umění předvádí mimo jiné i v Praze.
Po překonání kanálu La Manche se Jean-Pierre stává velkou celebritou a své umění předvádí mimo jiné i v Praze.

Zradí ho balon

Vzduchem se rozléhá hlasité syčení. Potrhaný balon se nezadržitelně řítí k zemi. Francouzský dobrodruh se zhluboka nadechne a se zavřenýma očima vyskočí z koše! Jean-Pierre si připíše ještě jeden historický primát, i když tak trochu proti své vůli…

Vzduchoplavectví se věnuje i Blanchardova manželka Sophie, která později rovněž zahyne při leteckém neštěstí.
Vzduchoplavectví se věnuje i Blanchardova manželka Sophie, která později rovněž zahyne při leteckém neštěstí.

Vyzkouší seskok padákem

V listopadu 1785 se letcův balon poškodí natolik, že s ním není možné přistát. Blanchard tedy neplánovaně provede první zaznamenaný seskok padákem a zachrání si tak život! Jean-Pierrovo štěstí se vyčerpá až v únoru 1808, kdy v průběhu letu nad nizozemským Haagem utrpí mozkovou mrtvici a při následném pádu si způsobí těžká zranění, jimž za 13 měsíců podlehne!

Odvážným skokem z balonu si zachrání život.
Během jednoho z letů ho postihne mozková mrtvice.
Foto: www.wikipedia.org, www.telegraph.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …