Skip to content

Je to jasné: Naší galaxii čeká osudový karambol!

Astronomové, kteří pracují s Hubbleovým teleskopem, zpřesnili dávnou teorii: Mléčná dráha splyne s galaxií Andromeda. Proces začne asi za 4 000 000 000 let, potrvá další miliardu roků a na konci vznikne zcela nová galaxie.

I když pojem splynutí není asi zcela výstižný. Bude se jednat o pořádný vesmírný karambol. Výpočty ale ukazují, že naše Slunce může docela být v klidu. Vzhledem ke své poloze na okraji Mléčné dráhy bude moci kosmickou havárii zpovzdálí bez stresů sledovat.

I když, gravitační síly jsou nevypočitatelné…

1
Pohled na rameno naší galaxie z míst, kde nevládne světelný smog.

Náš nejbližší galaktický soused nese poetické jméno Andromeda po krásné princezně z řecké mytologie, kterou před netvorem z hlubin zachránil hrdinný Perseus. Tato galaxie je od nás vzdálena 200 000 000 světelných let.

Ale naše Mléčná dráha se Andromedě evidentně líbí a zřejmě si ji hodlá prohlédnout hodně zblízka. Cestuje k nám totiž rychlostí 110 až 120 kilometrů za vteřinu. Astronomové pomocí Hubbleova teleskopu mezi lety 2002 až 2010 pečlivě sledovali Andromedin krok za krokem.

„Odkryli jsme dynamiku pohybu této galaxie. Tato data byla astronomům skrytá po staletí,“ podotkl jeden z autorů výzkumu Roeland van der Marel. Ukázalo se, že Andromeda je o něco pomalejší než se předpokládalo.

S Mléčnou dráhou se střetne za 4 miliardy let a za další dvě miliardy roků bude na světě zbrusu nová maxigalaxie. „Podobná měření nám umožňují pochopit i to, jak funguje vývoj našich blízkých galaxií,“ dodává astronom Jeremy Darling z Coloradské univerzity.

2
Představa, jak karambol bude vypadat.

Fakt, že obě galaxie míří k sobě, nezůstal vědcům utajen. Protože ale bylo možné měřit rychlost a směr pohybu Andromedy jen z pohledu Země, nikdo si nebyl stoprocentně jistý, zda se galaxie minou, jen se o sebe lehce otřou či skutečně splynou.

Nejnovější poznatky získané pomocí Hubbleova teleskopu tak potvrdily teorii o vzájemné srážce. Podle počítačových simulací, které představili vědci ze Smithsonova astrofyzikálního střediska Harvardovy univerzity, po kolizi Andromedy a Mléčné vznikne supergalaxie ve tvaru míče na rugby.

Bude tedy pořádně šišatá. Srážky galaxií nejsou v univerzu ničím výjimečným, i když jejich četnost s narůstajícím časovým odstupem od Velkého třesku klesá.

3
Hubbleův teleskop.

Kosmický střet dvou galaxií si nelze představovat jako apokalypsu, kde do sebe narážejí hvězdy, a vzniká učiněné inferno. Hvězdy jsou i v okamžiku kolize od sebe dost daleko na to aby se srazily. Vzájemná interakce bude tedy téměř bezesrážková a nejvýraznějších efektem budou gigantické gravitační deformace obou galaxií během jejich splývání.

Vzhledem k tomu, že naše sluneční soustava je tak trochu stranou, bude odtud na celý jev docela zajímavý výhled. „Když se oba disky k sobě přiblíží, vymrští dlouhé chvosty plné hvězd, tedy tzv. slapové chvosty, které ze srážky unikají.

Pokud by se naše sluneční soustava dostala do slapového chvostu, vše by bylo v pohodě a případné pozemské observatoře by se mohly celou situací kochat. Pokud bychom však byli vymrštěni ke středu splývajících galaxií, bylo by zle.

Vždyť někde tam je obrovská černá díra,“ přibližuje Joshua Barnes z univerzity na Havaji.

4
Galaxie Andromeda v současnosti.

Nejnovější počítačové simulace však ukazují, že s nadsázkou řečeno, Slunce se svým okolím skončí po kolizi ve vyhnanství na Sibiři. Tedy v končinách kdesi na okraji nově vzniklé galaxie. Od jejího středu bude vzdáleno 160 000 světelných let.

Pro sluneční soustavu tento jev tedy bude pravděpodobně znamenat, že se posune na okraj nové galaxie, pracovně nazývané Milkomeda. Lidstva se však už tento problém nejspíš týkat nebude, pokud se mu podaří se nevyhladit navzájem nebo nevyhyne jiným způsobem, bude muset už dávno bydlet na jiných planetách.

V té době bude teplota na Zemi natolik vysoká, že jakýkoliv život zde bude nemožný.

Foto: NASA, UT
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Srdeční selhání je na pořadu dne
21stoleti.cz

Srdeční selhání je na...

Čeští kardiologové varují: zanedbané infarkty, neochota...
Kroužením proti bolestem
nasehvezdy.cz

Kroužením proti bolestem

Bolest nás upozorňuje, že s tělem není něco v...
Záhadné písmo Rongorongo z Velikonočního ostrova má prý magickou moc
enigmaplus.cz

Záhadné písmo Rongorongo z...

Velikonoční ostrov ve východní části Polynésie na...
Darujte plazmu, vyzývají odborníci
21stoleti.cz

Darujte plazmu, vyzývají...

Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při...
Zmizení norfolkského pluku: Vojáky pohltil tajemný mrak
enigmaplus.cz

Zmizení norfolkského pluku:...

Válečná vřava první světové války pohltila...
Čtyři triky proti lámání nehtů
nasehvezdy.cz

Čtyři triky proti lámání nehtů

Je-li vaše tělo oslabené, vždy se to projeví...
Dokonalá umělá inteligence? Ano, ale s daty o všech lidech
enigmaplus.cz

Dokonalá umělá inteligence?...

DARPA. Tak zní název jedné z...
Exkluzivita v přímém přenosu
rezidenceonline.cz

Exkluzivita v přímém přenosu

Boca Do Lobo, Delightfull, Brabbu, Koket, Maison...
Vodní zámek Červená Lhota: Jaké záhady jsou s ním spjaty?
epochanacestach.cz

Vodní zámek Červená Lhota:...

Vodní zámek Červená...
Veršovali samurajové tváří v tvář smrti?
epochalnisvet.cz

Veršovali samurajové tváří v...

Získat hlavu padlého nepřítele je pro...
Ptačí park ve východních Čechách
epochanacestach.cz

Ptačí park ve východních...

Josefovské louky, ptačí...
Kapka oleje a kožní problémy jsou pryč
iluxus.cz

Kapka oleje a kožní problémy...

Znáte černuchu setou? O této celkem nenápadné,...