Skip to content
reklama

Je chytřejší pes, nebo kočka?

Kočky a psi představují dva nejoblíbenější domácí mazlíčky u nás i ve světě. Jejich majitelé však reprezentují dva nesmiřitelné tábory. Milovníci koček argumentují jejich nezávislostí a nenáročností, obdivovatelé psů pak jejich přátelskou povahou a tím, že jim ubrání majetek.

Věcné spory se vedou i o to, zda jsou inteligentnější kočky, nebo psi. Závěry vědecké studie hovoří jasně!

Velikost mozku nevypovídá nic o inteligenci. Jinak by byl člověk se svým 1,3 až 1,5 kg vážícím mozkem těžko chytřejší než kosatka, jejíž mozek má 8,5 kilogramu, nebo slon s pětikilovým mozkem. Vědci proto k určení inteligence zvířat až donedávna používali jiné měřítko, a to poměr velikosti mozku zvířete k velikosti zbytku jeho těla.

Jenže ani to se neukázalo jako dostatečně průkazné, protože během evoluce se někdy tělo zmenšovalo rychleji než mozek. Například tělo netopýra se v průběhu let zmenšilo, aby byl let snazší, velikost mozku však zůstala zachována.

Znamená to, že je díky tomu netopýr chytřejší? Ne!

Porovnání psího a lidského mozku.

Nová metoda měření inteligence zvířat

Naštěstí v roce 2005 přišla profesorka psychologie a biologie z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu (USA), Suzana Herculano-Houzelová, s novou metodou měření inteligence zvířat. Sama k tomu řekla: „Mé laboratoři se podařilo vyvinout velice jednoduchou, rychlou a levnou metodu, jak spočítat mozkové buňky v mozku nebo jeho částech.

“ Ve své studii, na které spolupracovala s vědci z Brazílie, Dánska a Jihoafrické republiky, se zaměřila na obsah neuronů v mozcích masožravců. Závěry výzkumu byly jednoznačné, na velikosti mozku opravdu nezáleží!

Pes versus kočka

To, co je podstatné, je počet neuronů. Například mozek medvěda je 10x větší než mozek kočky, neuronů však obsahují stejně. Herculano-Houzelová si dala rovněž za cíl odpovědět na věčnou otázku, zda jsou chytřejší psi nebo kočky.

Co zjistila? Mozková kůra koček obsahuje asi 250 milionů neuronů, zatímco srovnatelně velký pes jich má v mozkové kůře 429 milionů, zlatý retrívr dokonce 627 milionů. Chytřejší jsou tedy psi. Jen pro srovnání: lidský mozek obsahuje 16 miliard neuronů.

Psa však hravě do kapsy strčí medvídek mýval, který má ve svém malém mozku množství neuronů srovnatelné s primáty.

blank
Co se týče chytrosti, jednoznačně vítězí pes.

Pes versus kočka

Kočka

Je lepší lovec než pes, protože lépe vidí na kratší vzdálenosti a také se umí lépe soustředit. Při lovu udržuje hlavu ve výši pronásledované kořisti, zatímco psi ji mají nahoře. Péče o kočky vyjde levněji. Je menší, a tak potřebuje méně krmení. Dožívá se v průměru 13 až 14 let, tedy více než pes. Nepotřebuje venčit a klidně si doma vystačí sama. Lidé si ochočili první kočku před 8000 lety, později než psa. Kočky mají jen 3 hlavní krevní skupiny, lidé mají 4. Ve svém hlasovém repertoáru má 100 zvuků, zatímco pes jen 10. Vidí výborně za šera, nejlépe pohybující se předměty na krátké vzdálenosti 2–6 metrů. Spí až 16 hodin denně. Kočky jsou nejspavější ze všech savců. Přežijí pád až z 20 metrů, a to díky vzpřimovacímu reflexu. Když padá, její oči, vnitřní ucho i orgány ji upozorní, že je ve vzduchu, a díky tomu se stihne otočit tak, abych dopadla na všechny čtyři. Pes nic takového neumí. Má na rozdíl od psa zatahovací drápy. Umí šplhat. Jediný pes, který to také dokáže, je telomian. Ovšem směrem dolů mi to moc nejde (kvůli nevhodnému tvaru drápů) a musí seskočit. Vyskočí až do pětinásobku své výšky v kohoutku. Kočky jsou schopné běžet rychlostí až 50 km/h, psi jsou zase vytrvalejší. Výborně slyší a umí natáčet ucho za zvukem, aniž by otáčela hlavou.

Pes

Dožívají se v průměru 11 let, tedy méně než kočky, ale nejstarší pes Bluey žil 29 let. Potřebují a milují pravidelné venčení Je oddaný a věrný společník svého pána, chrání ho. Prvního psa (resp. vlka) si lidé ochočili před 14 000 lety, tedy dříve než první kočku. Psi mají 6 hlavních krevních skupin a 20 podskupin, více než kočky. Bývá to však komplikací při druhé a každé následující transfuzi krve. Má lepší čich než kočka (a asi 10 000x silnější než člověk), je to můj nejdůležitější smysl. Na rozdíl od kočky dokáže odlišit červenou barvu od modré (ale od zelené ne), kočka červenou nevidí vůbec. Jeho čich se dá vycvičit, může pak hledat drogy, lidi či identifikovat nemocné rakovinou. Stačí mu 12 až 14 hodin spánku denně, tedy méně než kočce. Může pochopit až 150 slov, je tedy stejně inteligentní jako dvouleté dítě. Ti nejlepší psi zvládají až 250 slov. Během první světové války byli psi využíváni jako poslové. Příkazy do předních linií nosili v kapslích připevněných k jejich tělům. Psi poznají, když je jejich pán smutný, a umí ho rozveselit. Existuje spousta psích plemen. Nejmenším je čivava, která má výšku asi 15 cm, největší německá doga výškou v kohoutku přesahuje metr.
Foto: Shutterstock.com, petpooskiddoo.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stylové koberce do dětských pokojů
rezidenceonline.cz

Stylové koberce do dětských...

Dětský pokoj by měl být pro každé dítě bezpečným...
Čeští lovci duchů: Kam se obrátit, když u vás doma straší?
enigmaplus.cz

Čeští lovci duchů: Kam se...

Zoufalá Alžběta Zelenková se obrací na svého manžela:...
Frederik VIII. cestoval i zemřel inkognito
epochalnisvet.cz

Frederik VIII. cestoval i...

Frederik VIII. vládne své zemi pouhých šest...
V manželovi našla herečka Lucie Benešová lásku a oporu na celý život
nasehvezdy.cz

V manželovi našla herečka Lucie...

Když si dva lidé skvěle...
Koření z domácí lékárny
panidomu.cz

Koření z domácí lékárny

Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v...
Jak se správně postarat o kočičí přírůstek do rodiny
iluxus.cz

Jak se správně postarat o...

Nejvíce mláďat se vždycky rodí na jaře a možná...
Tajemné volání nás zachránilo
skutecnepribehy.cz

Tajemné volání nás zachránilo

Před bouřkou, která se přihnala zčistajasna, jsme se...
Michaela Tomešová znovu v náručí bývalého milence? Manželská krize sílí...
nasehvezdy.cz

Michaela Tomešová znovu v náručí...

Není tajemstvím, že...
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz

Libštejn: Vězení...

Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme...
Plněná vejce
tisicereceptu.cz

Plněná vejce

Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami,...
Neprůstřelná senátorka Gabrielle Giffords: Přežije střelení do hlavy!
enigmaplus.cz

Neprůstřelná senátorka...

Lidé, kteří přemohli smrt. Tak se říká...
Váš příští dům možná bude z hub
21stoleti.cz

Váš příští dům možná bude z...

Možnost použití hub jako stavebního materiálu je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte prosím variantu

Epocha