Skip to content
reklama
reklama

Je chytřejší pes, nebo kočka?

Kočky a psi představují dva nejoblíbenější domácí mazlíčky u nás i ve světě. Jejich majitelé však reprezentují dva nesmiřitelné tábory. Milovníci koček argumentují jejich nezávislostí a nenáročností, obdivovatelé psů pak jejich přátelskou povahou a tím, že jim ubrání majetek.

Věcné spory se vedou i o to, zda jsou inteligentnější kočky, nebo psi. Závěry vědecké studie hovoří jasně!

Velikost mozku nevypovídá nic o inteligenci. Jinak by byl člověk se svým 1,3 až 1,5 kg vážícím mozkem těžko chytřejší než kosatka, jejíž mozek má 8,5 kilogramu, nebo slon s pětikilovým mozkem. Vědci proto k určení inteligence zvířat až donedávna používali jiné měřítko, a to poměr velikosti mozku zvířete k velikosti zbytku jeho těla.

Jenže ani to se neukázalo jako dostatečně průkazné, protože během evoluce se někdy tělo zmenšovalo rychleji než mozek. Například tělo netopýra se v průběhu let zmenšilo, aby byl let snazší, velikost mozku však zůstala zachována.

Znamená to, že je díky tomu netopýr chytřejší? Ne!

blank
Porovnání psího a lidského mozku.

Nová metoda měření inteligence zvířat

Naštěstí v roce 2005 přišla profesorka psychologie a biologie z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu (USA), Suzana Herculano-Houzelová, s novou metodou měření inteligence zvířat. Sama k tomu řekla: „Mé laboratoři se podařilo vyvinout velice jednoduchou, rychlou a levnou metodu, jak spočítat mozkové buňky v mozku nebo jeho částech.

“ Ve své studii, na které spolupracovala s vědci z Brazílie, Dánska a Jihoafrické republiky, se zaměřila na obsah neuronů v mozcích masožravců. Závěry výzkumu byly jednoznačné, na velikosti mozku opravdu nezáleží!

Pes versus kočka

To, co je podstatné, je počet neuronů. Například mozek medvěda je 10x větší než mozek kočky, neuronů však obsahují stejně. Herculano-Houzelová si dala rovněž za cíl odpovědět na věčnou otázku, zda jsou chytřejší psi nebo kočky.

Co zjistila? Mozková kůra koček obsahuje asi 250 milionů neuronů, zatímco srovnatelně velký pes jich má v mozkové kůře 429 milionů, zlatý retrívr dokonce 627 milionů. Chytřejší jsou tedy psi. Jen pro srovnání: lidský mozek obsahuje 16 miliard neuronů.

Psa však hravě do kapsy strčí medvídek mýval, který má ve svém malém mozku množství neuronů srovnatelné s primáty.

blank
Co se týče chytrosti, jednoznačně vítězí pes.

Pes versus kočka

Kočka

Je lepší lovec než pes, protože lépe vidí na kratší vzdálenosti a také se umí lépe soustředit. Při lovu udržuje hlavu ve výši pronásledované kořisti, zatímco psi ji mají nahoře. Péče o kočky vyjde levněji. Je menší, a tak potřebuje méně krmení. Dožívá se v průměru 13 až 14 let, tedy více než pes. Nepotřebuje venčit a klidně si doma vystačí sama. Lidé si ochočili první kočku před 8000 lety, později než psa. Kočky mají jen 3 hlavní krevní skupiny, lidé mají 4. Ve svém hlasovém repertoáru má 100 zvuků, zatímco pes jen 10. Vidí výborně za šera, nejlépe pohybující se předměty na krátké vzdálenosti 2–6 metrů. Spí až 16 hodin denně. Kočky jsou nejspavější ze všech savců. Přežijí pád až z 20 metrů, a to díky vzpřimovacímu reflexu. Když padá, její oči, vnitřní ucho i orgány ji upozorní, že je ve vzduchu, a díky tomu se stihne otočit tak, abych dopadla na všechny čtyři. Pes nic takového neumí. Má na rozdíl od psa zatahovací drápy. Umí šplhat. Jediný pes, který to také dokáže, je telomian. Ovšem směrem dolů mi to moc nejde (kvůli nevhodnému tvaru drápů) a musí seskočit. Vyskočí až do pětinásobku své výšky v kohoutku. Kočky jsou schopné běžet rychlostí až 50 km/h, psi jsou zase vytrvalejší. Výborně slyší a umí natáčet ucho za zvukem, aniž by otáčela hlavou.

Pes

Dožívají se v průměru 11 let, tedy méně než kočky, ale nejstarší pes Bluey žil 29 let. Potřebují a milují pravidelné venčení Je oddaný a věrný společník svého pána, chrání ho. Prvního psa (resp. vlka) si lidé ochočili před 14 000 lety, tedy dříve než první kočku. Psi mají 6 hlavních krevních skupin a 20 podskupin, více než kočky. Bývá to však komplikací při druhé a každé následující transfuzi krve. Má lepší čich než kočka (a asi 10 000x silnější než člověk), je to můj nejdůležitější smysl. Na rozdíl od kočky dokáže odlišit červenou barvu od modré (ale od zelené ne), kočka červenou nevidí vůbec. Jeho čich se dá vycvičit, může pak hledat drogy, lidi či identifikovat nemocné rakovinou. Stačí mu 12 až 14 hodin spánku denně, tedy méně než kočce. Může pochopit až 150 slov, je tedy stejně inteligentní jako dvouleté dítě. Ti nejlepší psi zvládají až 250 slov. Během první světové války byli psi využíváni jako poslové. Příkazy do předních linií nosili v kapslích připevněných k jejich tělům. Psi poznají, když je jejich pán smutný, a umí ho rozveselit. Existuje spousta psích plemen. Nejmenším je čivava, která má výšku asi 15 cm, největší německá doga výškou v kohoutku přesahuje metr.
Foto: Shutterstock.com, petpooskiddoo.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kudy chodí Krakonoš?
epochanacestach.cz

Kudy chodí Krakonoš?

Poměrně pohodlná je...
Japonské vlny Seigaiha na hodinkách Perrelet
iluxus.cz

Japonské vlny Seigaiha na...

Kultovní řada Turbine společnosti Perrelet...
Patinu hravě zvládnete…
panidomu.cz

Patinu hravě zvládnete…

Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Bylinková marináda na ryby
tisicereceptu.cz

Bylinková marináda na ryby

Na grilu by neměly chybět ani ryby – a ty si...
Přišel si pro mou kamarádku ďábel?
skutecnepribehy.cz

Přišel si pro mou kamarádku...

Znaly jsme se od dětství. Bára...
Majstrštyk Yaleovy Univerzity: Tamní vědci dokázali oživit část orgánů mrtvého prasete
21stoleti.cz

Majstrštyk Yaleovy Univerzity:...

Vědci z Yaleovy Univerzity před několika dny...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Téměř 13 % osob trpí kloubními obtížemi
epochalnisvet.cz

Téměř 13 % osob trpí...

Podle Ústavu zdravotnických...
Provalilo se na Tomeše, že si užívá s jinou?
nasehvezdy.cz

Provalilo se na Tomeše, že si...

Krize je prý zažehnána,...