Domů     Jde to i bez války: (Ne)slavné oběti radioaktivity
Jde to i bez války: (Ne)slavné oběti radioaktivity

Dva vědci, přátelé a kolegové. Pracují na vývoji nové americké jaderné bomby, která má usmrtit spoustu nevinných lidí. Její jádro ale v rozmezí jediného roku připraví o život je samotné.

Jiným se stane osudným voda nebo čaj. A dalšímu umírajícímu muži lékaři zbytečně prodlužují utrpení a vyvolají diskuzi o etice i konspirační teorie o utajeném výzkumu vlivu vysokých dávek záření na lidský organismus a možností terapie.

Smrtící lék

Rok: 1932

Éra, kdy je radium považováno za lék na všemožné zdravotní problémy od migrény po rakovinu, přináší mnoho lidských tragédií. Jednou z nich je úmrtí bohatého amerického průmyslníka a amatérského golfového šampiona Ebena Byerse (1880-1932).

Jeho lékař mu v roce 1927 doporučí k léčbě přetrvávající bolesti po zranění ruky produkt Radithor, což je destilovaná voda s rozpuštěnou dávkou radia. Během 4 let muž vypije asi 1400 lahviček medikamentu.

Právník Federální obchodní komise, která účinky údajného léčiva v roce 1931 prošetřuje, je Byersovým zdravotním stavem zděšený a popíše, že „kostní tkáň celého jeho těla se rozpadá a v lebce se mu tvoří díry“.

V té době má nešťastník za sebou několik operací, při kterých je postupně odstraněna většina horní i dolní čelisti. O pár měsíců později umírá.

Eben Byers důvěřoval svému lékaři a ten zase věřil Radithoru. Toto je výsledek…
Eben Byers důvěřoval svému lékaři a ten zase věřil Radithoru. Toto je výsledek…

Modrý záblesk

Rok: 1945, 1946

Během Projektu Manhattan, ve kterém vyvíjejí Spojené státy americké ve spolupráci s Velkou Británií a Kanadou první jaderné zbraně, přichází o život několik vědců.

Nejznámější události tohoto druhu se odehrají v letech 1945 a 1946 v Národní laboratoři Los Alamos, vědecké základně ve státě Nové Mexiko.

V obou případech jde o nehody během experimentů okolo téhož plutoniového jádra, které je později kvůli smrti dvou lidí nazýváno demon core (démonické, ďábelské jádro).

Při prvním incidentu 21. srpna 1945 fyzik Harry K. Daghlian mladší (1921-1945) nešťastnou náhodou upustí cihličku z karbidu wolframu na jádro, čímž spustí nekontrolovatelnou reakci. Umírá na následky ozáření o 25 dnů později.

Podobný osud stihne i jeho přítele a kolegu, kanadského specialistu Louise A. Slotina (1910-1946), který 21. května 1946 při neopatrné manipulaci vyvolá jadernou reakci a schytá smrtelnou dávku záření.

Po 9 dnech v nemocnici, kdy se u něj postupně projeví veškerá traumata, vyvolaná zářením, včetně těžkého průjmu, otoků, rozsáhlých puchýřů, střevní paralýzy, gangrény, popálenin na pokožce i uvnitř těla, umírá na totální selhání životních funkcí.

Louis A. Slotin (druhý vpravo) a Harry K. Daghlian (sedící uprostřed) během příprav na historicky první jaderný test s kódovým označením Trinity (červenec 1945).
Louis A. Slotin (druhý vpravo) a Harry K. Daghlian (sedící uprostřed) během příprav na historicky první jaderný test s kódovým označením Trinity (červenec 1945).

83 dnů utrpení

Rok: 1999

35letý technik Hisaši Uči je 30. září 1999 při nehodě v továrně na zpracování uranu v japonském městě Tokaimura zasažen zářením, které má hodnotu okolo 20 sievertů.

V té chvíli je de facto mrtvým mužem, protože více než 8 sievertů se považuje za smrtelnou dávku. Navzdory nesmírnému utrpení a faktu, že nemůže přežít, je v nemocnici udržován při životě celých 83 dnů.

Prvních 10 dnů je Uči při vědomí, komunikuje a musí vydržet řadu léčebných procedur. Je trpělivý, teprve po týdnu se rozpláče a prosí: „Už to nevydržím! Nejsem pokusné morče!“ Ale pak upadne do kómatu.

Krvácí vnitřně i zevně, ztrácí i další tělní tekutiny, které jsou mu uměle doplňovány, aby znovu opouštěly jeho tělo přes kůži i tělesné otvory. Jeho srdce se zastaví 59. den.

Lékaři ho oživí, ale jeho kůže je zčernalá, odpadává, všechny vnitřní orgány jsou nevratně poškozeny, při životě ho udržují přístroje. Jeho martyrium končí až po dalších 3 týdnech. Píše se datum 21. prosince 1999.

Hisaši Uči trpěl téměř 3 měsíce, i když hned ze začátku prosil, aby ho raději nechali zemřít.
Hisaši Uči trpěl téměř 3 měsíce, i když hned ze začátku prosil, aby ho raději nechali zemřít.

Pozvání na čaj

Rok: 2006

Bývalý agent sovětské a později ruské tajné služby Alexandr Valterovič Litviněnko (1962-2006), žijící v politickém azylu ve Velké Británii, počátkem listopadu 2006 náhle nevysvětlitelně onemocní. Jeho stav se povážlivě a velmi rychle zhoršuje.

Sám umírající muž je přesvědčen, že byl otráven a protože se krátce předtím setkal se dvěma bývalými agenty KGB s vazbami na vysokou politickou scénu v současném Rusku, obviní z otravy ruskou vládu, především pak prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina (*1952), kterého se nebál tvrdě a nahlas kritizovat.

Boj o život prohraje po 23 dnech v londýnské nemocnici University College Hospital.

Pitva ukáže, že smrtící látkou bylo polonium-210. Z jeho smrti jsou britskými vyšetřovateli obviněni bývalí agenti KGB Dmitrij Vladimirovič Kovtun (*1965) a Andrej Konstantinovič Lugovoj (*1966), kteří měli přidat polonium Litviněnkovi do čaje. Ani jednoho z nich Rusko do Velké Británie nevydá.

Alexandr V. Litviněnko před smrtí označil své předpokládané vrahy.
Alexandr V. Litviněnko před smrtí označil své předpokládané vrahy.
Foto: www.multibriefs.com, www.buzzfeed.com, https://en.wikipedia.org, https://unbelievable-facts.com,
Související články
Svět zločinu
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
Svět zločinu
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Svět zločinu
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Svět zločinu
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet