Domů     Jde to i bez války: (Ne)slavné oběti radioaktivity
Jde to i bez války: (Ne)slavné oběti radioaktivity

Dva vědci, přátelé a kolegové. Pracují na vývoji nové americké jaderné bomby, která má usmrtit spoustu nevinných lidí. Její jádro ale v rozmezí jediného roku připraví o život je samotné.

Jiným se stane osudným voda nebo čaj. A dalšímu umírajícímu muži lékaři zbytečně prodlužují utrpení a vyvolají diskuzi o etice i konspirační teorie o utajeném výzkumu vlivu vysokých dávek záření na lidský organismus a možností terapie.

Smrtící lék

Rok: 1932

Éra, kdy je radium považováno za lék na všemožné zdravotní problémy od migrény po rakovinu, přináší mnoho lidských tragédií. Jednou z nich je úmrtí bohatého amerického průmyslníka a amatérského golfového šampiona Ebena Byerse (1880-1932).

Jeho lékař mu v roce 1927 doporučí k léčbě přetrvávající bolesti po zranění ruky produkt Radithor, což je destilovaná voda s rozpuštěnou dávkou radia. Během 4 let muž vypije asi 1400 lahviček medikamentu.

Právník Federální obchodní komise, která účinky údajného léčiva v roce 1931 prošetřuje, je Byersovým zdravotním stavem zděšený a popíše, že „kostní tkáň celého jeho těla se rozpadá a v lebce se mu tvoří díry“.

V té době má nešťastník za sebou několik operací, při kterých je postupně odstraněna většina horní i dolní čelisti. O pár měsíců později umírá.

Eben Byers důvěřoval svému lékaři a ten zase věřil Radithoru. Toto je výsledek…
Eben Byers důvěřoval svému lékaři a ten zase věřil Radithoru. Toto je výsledek…

Modrý záblesk

Rok: 1945, 1946

Během Projektu Manhattan, ve kterém vyvíjejí Spojené státy americké ve spolupráci s Velkou Británií a Kanadou první jaderné zbraně, přichází o život několik vědců.

Nejznámější události tohoto druhu se odehrají v letech 1945 a 1946 v Národní laboratoři Los Alamos, vědecké základně ve státě Nové Mexiko.

V obou případech jde o nehody během experimentů okolo téhož plutoniového jádra, které je později kvůli smrti dvou lidí nazýváno demon core (démonické, ďábelské jádro).

Při prvním incidentu 21. srpna 1945 fyzik Harry K. Daghlian mladší (1921-1945) nešťastnou náhodou upustí cihličku z karbidu wolframu na jádro, čímž spustí nekontrolovatelnou reakci. Umírá na následky ozáření o 25 dnů později.

Podobný osud stihne i jeho přítele a kolegu, kanadského specialistu Louise A. Slotina (1910-1946), který 21. května 1946 při neopatrné manipulaci vyvolá jadernou reakci a schytá smrtelnou dávku záření.

Po 9 dnech v nemocnici, kdy se u něj postupně projeví veškerá traumata, vyvolaná zářením, včetně těžkého průjmu, otoků, rozsáhlých puchýřů, střevní paralýzy, gangrény, popálenin na pokožce i uvnitř těla, umírá na totální selhání životních funkcí.

Louis A. Slotin (druhý vpravo) a Harry K. Daghlian (sedící uprostřed) během příprav na historicky první jaderný test s kódovým označením Trinity (červenec 1945).
Louis A. Slotin (druhý vpravo) a Harry K. Daghlian (sedící uprostřed) během příprav na historicky první jaderný test s kódovým označením Trinity (červenec 1945).

83 dnů utrpení

Rok: 1999

35letý technik Hisaši Uči je 30. září 1999 při nehodě v továrně na zpracování uranu v japonském městě Tokaimura zasažen zářením, které má hodnotu okolo 20 sievertů.

V té chvíli je de facto mrtvým mužem, protože více než 8 sievertů se považuje za smrtelnou dávku. Navzdory nesmírnému utrpení a faktu, že nemůže přežít, je v nemocnici udržován při životě celých 83 dnů.

Prvních 10 dnů je Uči při vědomí, komunikuje a musí vydržet řadu léčebných procedur. Je trpělivý, teprve po týdnu se rozpláče a prosí: „Už to nevydržím! Nejsem pokusné morče!“ Ale pak upadne do kómatu.

Krvácí vnitřně i zevně, ztrácí i další tělní tekutiny, které jsou mu uměle doplňovány, aby znovu opouštěly jeho tělo přes kůži i tělesné otvory. Jeho srdce se zastaví 59. den.

Lékaři ho oživí, ale jeho kůže je zčernalá, odpadává, všechny vnitřní orgány jsou nevratně poškozeny, při životě ho udržují přístroje. Jeho martyrium končí až po dalších 3 týdnech. Píše se datum 21. prosince 1999.

Hisaši Uči trpěl téměř 3 měsíce, i když hned ze začátku prosil, aby ho raději nechali zemřít.
Hisaši Uči trpěl téměř 3 měsíce, i když hned ze začátku prosil, aby ho raději nechali zemřít.

Pozvání na čaj

Rok: 2006

Bývalý agent sovětské a později ruské tajné služby Alexandr Valterovič Litviněnko (1962-2006), žijící v politickém azylu ve Velké Británii, počátkem listopadu 2006 náhle nevysvětlitelně onemocní. Jeho stav se povážlivě a velmi rychle zhoršuje.

Sám umírající muž je přesvědčen, že byl otráven a protože se krátce předtím setkal se dvěma bývalými agenty KGB s vazbami na vysokou politickou scénu v současném Rusku, obviní z otravy ruskou vládu, především pak prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina (*1952), kterého se nebál tvrdě a nahlas kritizovat.

Boj o život prohraje po 23 dnech v londýnské nemocnici University College Hospital.

Pitva ukáže, že smrtící látkou bylo polonium-210. Z jeho smrti jsou britskými vyšetřovateli obviněni bývalí agenti KGB Dmitrij Vladimirovič Kovtun (*1965) a Andrej Konstantinovič Lugovoj (*1966), kteří měli přidat polonium Litviněnkovi do čaje. Ani jednoho z nich Rusko do Velké Británie nevydá.

Alexandr V. Litviněnko před smrtí označil své předpokládané vrahy.
Alexandr V. Litviněnko před smrtí označil své předpokládané vrahy.
Foto: www.multibriefs.com, www.buzzfeed.com, https://en.wikipedia.org, https://unbelievable-facts.com,
reklama
Související články
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Svět zločinu
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (