Skip to content
reklama blank
reklama blank

Jde to i bez války: (Ne)slavné oběti radioaktivity

blank

Dva vědci, přátelé a kolegové. Pracují na vývoji nové americké jaderné bomby, která má usmrtit spoustu nevinných lidí. Její jádro ale v rozmezí jediného roku připraví o život je samotné.

Jiným se stane osudným voda nebo čaj. A dalšímu umírajícímu muži lékaři zbytečně prodlužují utrpení a vyvolají diskuzi o etice i konspirační teorie o utajeném výzkumu vlivu vysokých dávek záření na lidský organismus a možností terapie.

Smrtící lék

Rok: 1932

Éra, kdy je radium považováno za lék na všemožné zdravotní problémy od migrény po rakovinu, přináší mnoho lidských tragédií. Jednou z nich je úmrtí bohatého amerického průmyslníka a amatérského golfového šampiona Ebena Byerse (1880-1932). Jeho lékař mu v roce 1927 doporučí k léčbě přetrvávající bolesti po zranění ruky produkt Radithor, což je destilovaná voda s rozpuštěnou dávkou radia. Během 4 let muž vypije asi 1400 lahviček medikamentu.

Právník Federální obchodní komise, která účinky údajného léčiva v roce 1931 prošetřuje, je Byersovým zdravotním stavem zděšený a popíše, že „kostní tkáň celého jeho těla se rozpadá a v lebce se mu tvoří díry“. V té době má nešťastník za sebou několik operací, při kterých je postupně odstraněna většina horní i dolní čelisti. O pár měsíců později umírá.

blank
Eben Byers důvěřoval svému lékaři a ten zase věřil Radithoru. Toto je výsledek…

Modrý záblesk

Rok: 1945, 1946

Během Projektu Manhattan, ve kterém vyvíjejí Spojené státy americké ve spolupráci s Velkou Británií a Kanadou první jaderné zbraně, přichází o život několik vědců. Nejznámější události tohoto druhu se odehrají v letech 1945 a 1946 v Národní laboratoři Los Alamos, vědecké základně ve státě Nové Mexiko.

V obou případech jde o nehody během experimentů okolo téhož plutoniového jádra, které je později kvůli smrti dvou lidí nazýváno demon core (démonické, ďábelské jádro). Při prvním incidentu 21. srpna 1945 fyzik Harry K. Daghlian mladší (1921-1945) nešťastnou náhodou upustí cihličku z karbidu wolframu na jádro, čímž spustí nekontrolovatelnou reakci.

Umírá na následky ozáření o 25 dnů později. Podobný osud stihne i jeho přítele a kolegu, kanadského specialistu Louise A. Slotina (1910-1946), který 21. května 1946 při neopatrné manipulaci vyvolá jadernou reakci a schytá smrtelnou dávku záření.

Po 9 dnech v nemocnici, kdy se u něj postupně projeví veškerá traumata, vyvolaná zářením, včetně těžkého průjmu, otoků, rozsáhlých puchýřů, střevní paralýzy, gangrény, popálenin na pokožce i uvnitř těla, umírá na totální selhání životních funkcí.

blank
Louis A. Slotin (druhý vpravo) a Harry K. Daghlian (sedící uprostřed) během příprav na historicky první jaderný test s kódovým označením Trinity (červenec 1945).

83 dnů utrpení

Rok: 1999

35letý technik Hisaši Uči je 30. září 1999 při nehodě v továrně na zpracování uranu v japonském městě Tokaimura zasažen zářením, které má hodnotu okolo 20 sievertů. V té chvíli je de facto mrtvým mužem, protože více než 8 sievertů se považuje za smrtelnou dávku.

Navzdory nesmírnému utrpení a faktu, že nemůže přežít, je v nemocnici udržován při životě celých 83 dnů. Prvních 10 dnů je Uči při vědomí, komunikuje a musí vydržet řadu léčebných procedur. Je trpělivý, teprve po týdnu se rozpláče a prosí: „Už to nevydržím! Nejsem pokusné morče!“ Ale pak upadne do kómatu. Krvácí vnitřně i zevně, ztrácí i další tělní tekutiny, které jsou mu uměle doplňovány, aby znovu opouštěly jeho tělo přes kůži i tělesné otvory. Jeho srdce se zastaví 59. den.

Lékaři ho oživí, ale jeho kůže je zčernalá, odpadává, všechny vnitřní orgány jsou nevratně poškozeny, při životě ho udržují přístroje. Jeho martyrium končí až po dalších 3 týdnech. Píše se datum 21. prosince 1999.

blank
Hisaši Uči trpěl téměř 3 měsíce, i když hned ze začátku prosil, aby ho raději nechali zemřít.

Pozvání na čaj

Rok: 2006

Bývalý agent sovětské a později ruské tajné služby Alexandr Valterovič Litviněnko (1962-2006), žijící v politickém azylu ve Velké Británii, počátkem listopadu 2006 náhle nevysvětlitelně onemocní. Jeho stav se povážlivě a velmi rychle zhoršuje.

Sám umírající muž je přesvědčen, že byl otráven a protože se krátce předtím setkal se dvěma bývalými agenty KGB s vazbami na vysokou politickou scénu v současném Rusku, obviní z otravy ruskou vládu, především pak prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina (*1952), kterého se nebál tvrdě a nahlas kritizovat.

Boj o život prohraje po 23 dnech v londýnské nemocnici University College Hospital. Pitva ukáže, že smrtící látkou bylo polonium-210. Z jeho smrti jsou britskými vyšetřovateli obviněni bývalí agenti KGB Dmitrij Vladimirovič Kovtun (*1965) a Andrej Konstantinovič Lugovoj (*1966), kteří měli přidat polonium Litviněnkovi do čaje.

Ani jednoho z nich Rusko do Velké Británie nevydá.

blank
Alexandr V. Litviněnko před smrtí označil své předpokládané vrahy.
Foto: www.multibriefs.com, www.buzzfeed.com, https://en.wikipedia.org, https://unbelievable-facts.com,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...