Některá zvířata jsou roztomilá, jiná zase zaujmou svou silou nebo velikostí. My pro vás ale tentokrát vybíráme z trochu jiného soudku.
Pojďte se spolu s námi podívat na ty nejpodivnější a nejbizarnější živočichy, kteří chodí, plavou, létají nebo se plazí po naší planetě.
MOŘSKÝ ĎAS
Mořský ďas žije téměř ve všech mořích a oceánech tropického a mírného podnebného pásma. Drží se v temnotách hlubin a kořist láká malým světelným zdrojem, který má nad tlamou. Jeho oči jsou malé, což je dáno právě jeho životem u mořského dna.
Jinak to není žádný drobeček. Délkou se obvykle pohybuje od 20 cm do metru, samičky však mohou dosáhnout až dvou metrů.
FRČEK
Tenhle maličký podivín tak trochu připomíná miniaturní verzi klokana. Patří do čeledi tarbíkovitých a jde o hlodavce.
Frčků existuje několik druhů, jako je například frček dlouhouchý, tlustoocasý, čtyřprstý a Vinogradovův – tato čtveřice navíc spadá do téměř ohrožených druhů.
RYPOŠ LYSÝ
Na první pohled je zřejmé, že rypoš neoplývá právě roztomilostí. Má velmi malá očka, na která špatně vidí, ale naopak jeho zuby jsou velké, protože s nimi hrabe. Aby mu do tlamičky nevnikala hlína, má rty až za chrupem.
Také jeho malé plíce a krev, která silně váže kyslík, se přizpůsobily životu v podzemních chodbách. Spolu s pomalým dechem mu pomáhají přežít v prostředí, kde je velmi málo vzduchu.
BATONYMUS OBROVSKÝ
Bizarně vyhlížející korýš žije na dně oceánů, a to v hloubce přes tisíc metrů. Má ploché tělo, krunýř a sedm párů článkových nohou, čtyři tykadla a složené oči. Bývá cca 30 cm velký, i když objeven byl také 50centimetrový jedinec. Jídelníček batynoma tvoří mršiny uhynulých živočichů.
PANDÍ VOSA
Tento drobek okamžitě zaujme svým černo-bílým zbarvením, chloupky a vzhledem podobným mravencům. Žije jako parazit včel, vos a čmeláků, do jejichž hnízd klade svá vajíčka.
Samice je aktivní ve dne a nemá křídla, ale je vybavena žihadlem, samec právě naopak – je aktivní v noci, má křídla, ale je bez žihadla. Žijí v Chile, některých částech Mexika, na jihozápadě USA a v Argentině.
KABAR PIŽMOVÝ
Kabar pižmový se na první pohled možná nezdá ničím zvláštní. Pak si ale všimnete dvou špičáků, které těmto jelenům čouhají z tlamy a které jim propůjčují… poněkud děsivý vzhled.
Zuby mohou mít až 10 cm a jsou používány hlavně při teritoriálních potyčkách nebo bojích o samice. Tento drobný přežvýkavec si tvoří pižmo, které je používáno při výrobě parfémů a kosmetiky.
A právě pro jeho získání dochází k nezákonnému lovu kabarů, i když jsou zařazeni na seznam ohrožených druhů.
TLUSTOHLAVEC TASMÁNSKÝ
Tlustohlavec musí zákonitě budit lítost. Říká se o něm totiž, že je nejošklivější rybou, nebo dokonce nejošklivějším tvorem vůbec. Něco na tom bude, když se podíváte na fotografie ryby, která jako by byla stvořena ze slizu.
Jenže v tomto případě ji trochu křivdíme. Tlustohlavec nemá kosti a je bezobratlý, takže po vytažení z vody, kdy je obvykle vyfocen, se změnou tlaku zdeformuje. Doma, v hloubkách u pobřeží Austrálie a Tasmánie, vypadá jinak.
MOLOCH OSTNITÝ
Moloch ostnitý je ještěr s výhrůžným vzhledem, protože má tělo pokryté ostny a výrůstky, dokonce má také falešnou hlavu, kterou „nabízí“ nepříteli, zatímco tu pravou schovává mezi přední končetiny.
Živí se mravenci a podobně jako chameleon mění barvy podle svého rozpoložení. Například když ho něco vyleká nebo je chladněji, ztmavne. Žije v pouštích a na suchých planinách jižní, střední a západní Austrálie.