Zkázu nám prorokuje řada vědců. Vrásky jim přidělává například hrozba nevídaně velké vlny tsunami. Obří vlnu může vyvolat pád meteoritu, velký sesuv půdy nebo výbuch sopky.
Na rozdíl od klasické tsunami je její větší sestra znatelně viditelná i na otevřeném moři.
Stane se z ní stovky metrů vysoké monstrum. Smete vše, co jí přijde do cesty. Budovy se s rachotem řítí k zemi. U jiných je narušena statika. Dílo zkázy dokonají vraky lodí a trosky, které s sebou vlna přinese. Ty se roztříští o zbytky města.
Pokud myslíte, že vlně utečete, jste na omylu. Ani útěk do vnitrozemí vás nezachrání. Vlna se totiž rozlije desítky kilometrů od pobřeží! Někdo přežije, ale ztráty budou obrovské.
Smrt z oblak
Co se stane, pokud se střetneme s asteroidem? Do atmosféry se vymrští hornina, která zacloní slunce. Tlaková vlna zpustoší stovky kilometrů země. K životu se probudí vulkány a vzplane atmosféra. Pokud někdo přežil, udusí ho množství oxidu uhličitého.
V roce 2036 má kolem Země proletět asteroid Apophis. Přežijeme? Pravděpodobně ano. Ale co další staletí?
Čeká nás agonie v černé díře?
Černá díra je nenasytný kosmický vysavač. Putuje vesmírem a požírá vše, co se jí připlete do cesty. Kdyby se přiblížila k Zemi, nastal by příšerný konec. Hmotnost černé díry je astronomická. Dokáže zakřivit čas i prostor. Země by se začala rozpadat.
Všechno by trhaly gravitační síly na ty nejmenší částice. Podle vědců by takový proces netrval krátkou dobu. Výzkum černých děr je teprve v počátcích. Hrozí nám snad tato hrůzná smrt?
Pozor na ebolu!
Někdo vedle vás zakašle. Ani vás nenapadne, že je nakažený zcela novým virem, který si přivezl z ciziny. Nastává pandemie. Co když nenajdeme lék? Přežili jsme ptačí chřipku, ale přijdou další. Díky letecké dopravě jsou jiné kontinenty na dosah ruky.
Viry se mohou šířit po celém světě v řádu hodin. Co když uniknou i nebezpečnější formy nemocí – například v laboratořích střežená ebola? Stačí jeden nakažený a mohou zemřít miliony lidí!
Slunce tu není navěky
Zřejmě nejrealističtější předpovědí vědců je zkáza hrozící přímo od Slunce. To přemění většinu své zásoby vodíku. Zní to nevinně? Ale není. Teplota Slunce se začne zvyšovat – tím se ale zbytek vodíku vypotřebuje o to rychleji!
Jasnost Slunce se kvůli tomu stále zvyšuje. Nejde zatím o astronomická čísla – bavíme se o 10 procentech za každé 1,1 miliardy let. Co to pro nás znamená? Asi za miliardu let bude žhnout Slunce tak moc, že se naše planeta stane neobyvatelnou!
Nejdříve se vypaří voda a posléze zřejmě i celá zeměkoule! A nebude jedinou, sluneční soustavu nečekají světlé zítřky. Nezbývá tak doufat, že do té doby dokážeme osídlit další, vzdálenější planety.
Ovšem, bude-li tou dobou lidstvo ještě vůbec existovat, což není moc pravděpodobné…