Obchodní čtvrti plné mrakodrapů se staly součástí všech významnějších měst po celém světě. Ponechme nyní stranou jejich mnohdy pochybnou architektonickou a urbanistickou hodnotu a zaměřme se na něco jiného:
jak sídla kanceláří v mrakodrapech ovlivňují rozhodnutí lidí, kteří v nich pracují?
Fakt, že prostředí, ve kterém se člověk pohybuje, má vliv na jeho psychiku, není ničím neznámým. Lidé žijící v přírodě, či v čistých a udržovaných městech bývají šťastnější než ti, kdo přebývají v zanedbaných a špinavých čtvrtích.
Vědci z univerzity v Miami však nyní v této oblasti objevili faktor, který je v mnoha ohledech překvapující.
Pokud nějaká korporace sídlí v mrakodrapu, její vedení zpravidla sídlí ve vyšších patrech. Jako by umístění vrcholného managementu připomínalo hierarchii společnosti. V této souvislosti miamské lékaře zaujalo chování investičních makléřů.
Při zkoumání rizikovosti jejich investicí si všimli na první pohled nenápadného detailu: čím výše ten který manažer seděl, tím více při své práci hazardoval. Mohla to být samozřejmě náhoda, i když do vzorku se vešlo 3 000 manažerů.
Ale badatelé se rozhodli svou hypotézu ověřit i na dobrovolnících. A ukázalo se, že pro ty, kteří byli umístění do vyšších pater, rozhodně jistota nebyla při simulovaných investicích na prvním místě. Naopak, ten, kdo seděl níže, se do rizikovějších operací nepouštěl.
Badatelé dospěli k očekávanému závěru, že čím je člověk výše, tím má vyšší pocit moci a více si dovolí jít do rizika. Však také svět z výšky 50 metrů vypadá trochu jinak než ze země a lidé působí dojmem, že jsou jen nepatrní mravenečkové.
Jak ukázal výzkum amerických badatelů, tyto reakce jsou podvědomé. Jakmile byly dobrovolníkům odhaleny, jejich chování se změnilo. Zda by ovšem k podobné změně došlo i v reálném životě u skutečných vrcholových manažerů, to je otázka.
Podle mnoha psychologických studií se právě mezi těmito lidmi vyskytuje zvýšené procento psychopatů.
Pro ty, kdo pracují či bydlí ve vyšších patrech, však mají vědci ještě jednu zprávu. Vědci z bernské univerzity zjistili, že kdo bydlí ve vyšších patrech, žije déle. Riziko zhoubných onemocnění je zde nižší o pětinu, u srdečních chorob dokonce o třetinu.
Je to zřejmě dáno tím, že vyšší patra zpravidla obývají lidé s lepším ekonomických postavením, kteří žijí zdravějším způsobem života.