Nemůže se to jídlo zkazit? Dáme ho raději do lednice! Co s ním však dělali lidé, před stovkami nebo i tisíci let? Také ho dali do „lednice“!
Nebojte, nic se vám nezkazí ani okolo roku 1700 př. n. l., pokud jste tedy v Mezopotámii, staré Číně nebo Řecku. Mají tu své „ledové domečky“, promyšlené stavby z cihel nebo hlíny, alespoň částečně zahloubené v zemi.
Podobné domky se staví ještě dlouho po začátku našeho letopočtu. Třeba v Koreji můžete dodnes najít typické seokbinggo (doslova „kamenné mrazáky“). Jsou staré 1500 let a ještě teď je v nich pořádná zima.
Souhra vody a vzduchu
Kdyby ve starověku vyhlásili soutěž o nejlepší chladničku, kdo by vyhrál? Dost možná Peršané, se svými obřími vosími hnízdy zvanými Yakhchāl.
První kuželovité stavby se na území dnešního Íránu zjevují zhruba 400 let před Kristem a pyšní se dokonalým systémem chlazení.
Stavba má ve špičce otvor, který vede jakousi dlouhou rourou až do skladovacího prostoru v podzemí. Otvorem tedy vítr nažene dovnitř studený vzduch a ten doputuje až ke dnu, kde je uložena voda.
Jakýkoliv horký vzduch se zas díky promyšlené konstrukci dostane ven. Yakhchāl nejen udrží led, který do něj lidé v zimě uloží, ale dokonce je schopný sám vodu zmrazit.
I když je venku (v pouštních oblastech!) nesnesitelné vedro, uvnitř stavby se i díky s výborně izolujícím materiálům (písek, hlína či kozí chlupy) drží pěkný chládek.
![Lidé si poradili i bez elektřiny. Chladící domky fungovaly díky správným materiálům. Foto: Brian Yap / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2021/06/1-3-768x511.jpg)
Krabice v krabici
Na další významný pokrok si chlazení potravin počká dlouho. Minimálně do roku 1745, kdy
na univerzitě v Edinburghu předvede skotský vynálezce William Cullen (1710-1790) svou ledničku poháněnou točením klikou. Zařízení pracuje na bázi diethyletheru, tekutiny s nízkým bodem varu, který doslova vysává okolní teplo a udržuje nádobu chladnou.
Skvělý nápad se bohužel nedočká rozšíření a první skutečný patent na ledničku tak získává v roce 1802 Američan Thomas Moore. Ten jednoduše umístí menší plechovou krabici do větší dřevěné a prostor mezi nimi vyplní ledem.
Uvnitř nezůstane chlad ani zdaleka tak dlouho, jako ve starověkých „ledových domcích“. Ovšem vynález zaujme třeba prezidenta Thomase Jeffersona (1743-1826), který si v roce 1803 jednu Moorovu ledničku koupí.
Revoluční komprese
Pozadu nezůstane ani všestranný americký vynálezce Oliver Evans (1755-1819). Svůj návrh na lednici poháněnou parou však nakonec nikdy nezrealizuje, dobrý nápad musí doladit až v roce 1835 nemenší nadšenec do inovací Jacob Perkins (1766-1849).
Jeho zařízení vyrábí led na základě komprese páry, vytvářené spalováním tekutého čpavku.
I když za vynálezce skutečné kompresorové čpavkové lednice bývá někdy považován Němec Carl von Linde (1842-1934), který si ji nechává patentovat v roce 1876, už poměrně moderní způsob chlazení je rozhodně na dobré cestě.
Dlouho jsou ovšem lednice záležitostí komerční sféry, teprve počátku 20. století se dostanou do běžných domovů.
![Stavby zvané Yakhchāl sloužily k uchování potravin před 2400 lety. Mnohé stojí dodnes. Foto: Pastaitaken / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2021/06/2-3-768x576.jpg)
Nechlaďte jedem!
První opravdu domácí lednici uvádí na trh firma General Electric v roce 1911. Je velmi hlučná a stojí asi jako dva automobily.
Za první úspěšnou a masově rozšířenou se často označuje elegantní dřevěná lednička Kelvinator s oddělenými boxy, jejímž autorem je americký vynálezce Nathaniel Wales (1883-1974).
Většina typů ledniček v této době používá jedovaté plyny, jako třeba oxid siřičitý. Když se jednou od rozbitého kompresoru otráví celá rodina, nepřenese to přes srdce sám Albert Einstein (1879-1955) a navrhne ledničku vlastní.
Použije šetrnější ethanol, který při odpařování vytváří chlad. Einsteinova lednice ze dvou vrstev betonu, vážící více než 400 kg, by však mezi dnešními spotřebiči asi neobstála.
![Lednička začne být součástí běžných domácností až tak od 20. let minulého století. Foto: Queensland State Archives / Creative Commons / CC PDM 1.0.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2021/06/3-3-768x568.jpg)