Domů     Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
15.7.2024

Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu.

Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít?

Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně věnuje zhruba 38 % Čechů, nejvíce mladá generace do 30 let, muži o něco více než ženy. Mezi nejoblíbenější sporty se dlouhodobě řadí pěší turistika, cyklistika, plavání a tenis, z kolektivních pak fotbal.

Rychle roste i obliba běhu a in-line bruslení, mezi dětmi florbalu a parkuru. Sport prospívá zdraví, zároveň ale s sebou nese řadu rizik.

Zlomeniny, přetrhané svaly, záněty kloubů i odřeniny. Vyvarujte se jich při sportu! Foto: shutterstock
Zlomeniny, přetrhané svaly, záněty kloubů i odřeniny. Vyvarujte se jich při sportu! Foto: shutterstock

Úrazy i chronická onemocnění

Zranění je až nejhorší varianta, ovšem i pravidelný sport, který je příliš jednostranný nebo nezvládnutý technicky, přispívá k prohloubení špatných pohybových návyků a přetížení některých svalových skupin. Vždy je proto důležité vnímat signály vlastního těla, reagovat na bolest, kterou k nám vysílá, důsledně se protahovat a regenerovat,“ upozorňuje zkušená fyzioterapeutka Iva Bílková.

Prevence jménem protažení

Řadě zranění při sportu se přitom dá předejít protažením svalů před výkonem, čímž se sníží riziko natažení nebo natržení svalu.

Před samotným cvičením je proto dobré zařadit rychlou chůzi, tří až pětiminutové skákání na místě nebo mírný poklus, následovaný protažením jednotlivých svalových skupin.

U lidí, kteří se sportem teprve začínají a nejsou v kondici, je rovněž nebezpečná únava a přecenění sil. Dochází tak ke vzniku zranění z nepozornosti, jakými jsou vyvrtnutí kotníku, podvrtnutí kolene a vznik odřenin.

Zlomeniny, úrazy hlavy a vyvrtnuté kotníky

Největším strašákem sportovců jsou úrazy.

Mezi ty nejčastější patří zlomeniny končetin, u cyklistů se nejběžněji jedná o zlomeninu klíční kosti, u bruslařů o zlomené zápěstí, dále poškození kloubů, zejména kolen a kotníků, běžci se také potýkají s bolestivým zánětem Achillovy šlachy.

Časté jsou také úrazy hlavy, natažené a natržené svaly a nejrůznější odřeniny. Těmto zraněním lze však předcházet, a to používáním ochranných pomůcek.

Každý den aktivně sportuje jen 5 % Čechů, několikrát týdně 18 % a jednou až dvakrát týdně 15 % obyvatel České republiky. Naopak 40 % Čechů nesportuje vůbec nebo jen příležitostně. U mužů vítězí cyklistika, u žen zase tancování, jóga, aerobik, fitness a plavání. Foto: shutterstock
Každý den aktivně sportuje jen 5 % Čechů, několikrát týdně 18 % a jednou až dvakrát týdně 15 % obyvatel České republiky. Naopak 40 % Čechů nesportuje vůbec nebo jen příležitostně. U mužů vítězí cyklistika, u žen zase tancování, jóga, aerobik, fitness a plavání. Foto: shutterstock

Bez helmy ani ránu!

Součástí základního vybavení mnoha sportovců by měla být helma, která chrání před úrazy hlavy, jež se řadí mezi nejzávažnější nehody. Otřes mozku, zlomeniny lebky, pohmoždění či otok mozku mohou vést až k rozvoji bezvědomí a smrti.

Používat helmu by měli nejen cyklisté, ale i bruslaři, dále se s ní setkáváme při kolektivních sportech jako je hokej nebo americký fotbal, u bojových sportů, u horolezectví, jezdectví, kanoistiky a při lyžování.

Helma musí dobře sedět, naopak se nesmí hýbat při pohybech hlavy ani bránit ve výhledu.

Ochrana očí, obličeje a zubů

Další částí těla, která si zaslouží při sportu zvýšenou ochranu, jsou oči. Ochranné brýle ocení především cyklisté, lyžaři, tenisté a plavci.

Chrání zrak před prachem, odletujícími částicemi, podrážděním vodou a před slunečním zářením, které oči zbytečně namáhá.

U některých sportů, zejména těch kontaktních, jako je hokej, box či ragby, se vyplatí investovat také do ochrany chrupu pomocí speciálních chráničů, které se přizpůsobí tvaru a stisku zubů.

Chrániče budiž pochváleny

Sportovci by rovněž neměli šetřit na chráničích loktů, zápěstí, kolen, holení a kotníků, které při pádu nebo kontaktu se soupeřem rozloží energii na širší plochu, čímž výrazně snižují riziko vzniku zlomenin a dalších nepříjemných úrazů.

Pro fotbalisty jsou nezbytné chrániče holení, pro bruslaře zápěstí, loktů a kolen, lyžařům a snowboardistům lze zase jen doporučit používání chrániče páteře, takzvaného „páteřáku.“

Správná bota dělá sportovce

Velkou službu udělá rovněž vhodná obuv, například kopačky snižují riziko uklouznutí při fotbale, běžecká obuv zase zmírňuje zatížení hlezenních kloubů. I nadšený turista ocení botu, která ho ani při celodenním výšlapu neodře a nezpůsobí mu puchýře.

Svoji funkci při snižování rizik při sportu má i oblečení. Například pro motorkáře existují bundy a vesty, které chrání páteř, mají vlastní baterii a airbag, jenž se nafoukne při pádu.

Prodyšné oblečení zase zabraňuje přehřátí při sportu, reflexní prvky pak zajistí viditelnost ve tmě.

Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Foto: shutterstock
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Foto: shutterstock

Namožené svaly, puchýře a opruzeniny

Sportování s sebou přináší i řadu drobnějších poranění, se kterými nemusíte hned spěchat k lékaři, ale poradíte si s nimi doma. Pokud vás sport spíše unavuje, než aby vás naplňoval energií, je dobré naslouchat svému tělu a dopřát mu odpočinku.

Uleví vám hořčík a B-komplex, namoženým svalům pak hřejivé náplasti. Znepříjemnit sportování mohou také puchýře, které byste neměli propichovat, ale spíše na ně aplikovat gelové náplasti.

Zejména cyklisté a běžci se zase potýkají s opruzeninami kůže, které vznikají při tření nohy o nohu, o textil či o sedlo. Místo je třeba pravidelně větrat a mazat vysušujícími či mastnými hojivými krémy.

Odřeniny nejsou věda

Při lehkém pádu z kola, při běhu či míčových hrách si zpravidla odneseme jen odřeniny. Ty je potřeba dobře vydezinfikovat, případně přelepit náplastí. Velmi nepříjemné jsou pak naraženiny kostí, které je dobré chladit, aby nedošlo k otoku.

Chlazení by mělo vždy probíhat přes kus látky. Pokud se místo bolestivé a oteklé, je lepší navštívit lékaře, který vyloučí vážnější zranění, například zlomeninu či vykloubení.

Největším strašákem sportovců jsou úrazy. Mezi ty nejčastější patří zlomeniny končetin, u cyklistů se nejběžněji jedná o zlomeninu klíční kosti, u bruslařů o zlomené zápěstí, dále poškození kloubů, zejména kolen a kotníků, běžci se také potýkají s bolestivým zánětem Achillovy šlachy. Časté jsou také úrazy hlavy, natažené a natržené svaly a nejrůznější odřeniny. Foto: shutterstock
Největším strašákem sportovců jsou úrazy. Mezi ty nejčastější patří zlomeniny končetin, u cyklistů se nejběžněji jedná o zlomeninu klíční kosti, u bruslařů o zlomené zápěstí, dále poškození kloubů, zejména kolen a kotníků, běžci se také potýkají s bolestivým zánětem Achillovy šlachy. Časté jsou také úrazy hlavy, natažené a natržené svaly a nejrůznější odřeniny. Foto: shutterstock

Záněty svalů a šlach pod kontrolou

Nadměrná zátěž může vést i ke vzniku zánětu svalů a šlach, například k tzv. tenisovému lokti. Místo svědí, je citlivé a zarudlé, někdy až horké a oteklé.

V takovém případě je důležitý klidový režim, používání chladivých gelů a obkladů a zvýšený příjem hořčíku, vápníku, draslíku a bílkovin. Prevencí je protahování, pestrost pohybové aktivity a dostatečná regenerace po sportu.

Další nepříjemnou komplikací je natržený sval, který provází ostrá bolest, otok a krevní sraženina. Místo je třeba nejprve den ledovat, poté naopak zahřívat a mazat mastí s protizánětlivými složkami.

Sportujte bezpečně

Ať už se věnujete jakémukoliv sportu, dělejte to bezpečně a s rozmyslem, nepřepínejte síly, nesrovnávejte se s jinými. Rovněž vezměte vždy v potaz klimatické podmínky, viditelnost a povrch, na kterém se sportu věnujete.

Používejte ochranné pomůcky a vyhýbejte se rizikovým sportům bez odborné asistence. Když už k nějakému úrazu dojde, mějte sjednané úrazové pojištění a zranění se snažte úplně doléčit.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: shutterstock
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
záhady a tajemství
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Čupakabra: Krvelačný vysávač koz
Menší tvor takřka lidské postavy, hodně chlupatý, s velkýma černýma očima. „Nejí jen maso, ale i melouny,“ shodují se údajní očití svědci z Portorika.   To je první hrubý popis neznámého zvířete, které si vyslouží ve španělštině jméno složené ze slovíček chupar tedy vysávat a cabra, což značí kozu. Zkrátka čupakabra. Paradoxně, prvními objevenými oběťmi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz