Skip to content

Jak se v Česku plýtvá jídlem?

Spotřebujete všechno jídlo, které koupíte? Podle aktuální studie nakoupí ročně průměrný Čech zhruba 800 kilogramů jídla, z čehož více než 200 kilogramů vyhodí. Mnoho z vyhozených potravin je přitom zdravotně nezávadné.

Ze statistik získaných z agentury Eurostat jasně vyplývá, že každá 14. evropská domácnost přitom nemá dostatek prostředků ke každodenní konzumaci masa. V ČR je to např. v případě samoživitelů či seniorů cca 12 % domácností. Foto: pixabay

Přestože si výzkumníci dlouhou dobu mysleli, že Češi plýtvají jídlem méně než zbytek Evropy, průzkum, který probíhal od minulého roku, naznačil, že to nemusí být tak úplně pravda. Češi jídlem plýtvají poměrně dost.

Nová studie byla spuštěna na základě světových statistik, jež uvádějí, že v koši skončí až třetina všech potravin. Evropská unie tvrdí, že její obyvatelé ročně vyhodí neuvěřitelných téměř 90 milionů tun naprosto zdravotně nezávadného jídla v hodnotě více než 140 miliard eur.

Odborníci v souvislosti s těmito čísly bijí na poplach, nadměrné plýtvání potravinami může totiž mít nejen ekonomické, ale také enviromentální dopady. „Je patrné, že lidé vůbec netuší, kolik přesně potravin v domácnosti vyhodí a že je ve skutečnosti hrubý odhad výrazně nižší než jejich reálné chování,“ sdělila ke studii Lea Kubíčková z Mendelovy univerzity.

blank
Jídlem plýtvají nejvíce lidé, kteří žijí sami. Zatímco početnější domácnosti jsou s jídlem hospodárnější. Evropská unie společně s OSN chce do roku 2030 snížit plýtvání jídlem o 50 %. Foto: pixabay

Studie z Brna

Začátkem června 2019 se společně s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution pustila do výzkumu sledujícího potravinový odpad v „černých“ popelnicích firma SAKO Brno. Zúčastněné organizace si dali za úkol během jednoho roku zjistit, jaký je přesně podíl vyhozených potravin ve směsném komunálním odpadu, a následně také to, jaký má na daný podíl jídla v odpadcích vliv zapojení nejrůznějších osvětových nástrojů. Výsledek?

Obsah popelnic v Brně je téměř z 20 % tvořen vyhozenými potravinami. V současné době probíhá další analýza, jež naznačuje, že podíl potravin s připočtením potravinového odpadu ze zahrad se obsah popelnic skládá dokonce až z 50 % bioodpadu. Výzkumníci navíc poukazují na rozličné složky odpadu měnící se dle ročních období a také na to, jak výsledky analýzy ovlivnila koronavirová krize, jež vedla ke snížení plýtvání s jídlem.

blank
Mnozí aktivisté a potravinové banky však soudí, že je to velice těžko dosažitelný cíl, nezlepší-li se osvěta, co se využitelnosti potravin týče. Foto: pixabay

Analýza čtyřikrát do roka

Zajímavé je, že se během celorepublikové krize počítalo s tím, že vznikne nárůst podílu plastu, vzhledem k navýšení používání jednorázových pomůcek, včetně plastového nádobí, to se však nestalo. Celý projekt je naplánován celkem na tři roky, takže se nachází zhruba v polovině, analýza svozového odpadu probíhá čtyřikrát do roka a spadají do ní oblasti sídlištní zástavby, ale také vilová oblast a venkov.

Vše je však monitorováno zvlášť, aby nedošlo k pomíchání poměrně odlišného stylu života v daných lokalitách.

blank
Na osvětu však podle ředitelky České federace potravinových bank chybí peníze. Foto: pixabay

V SAKO Brno podporujeme výzkumné projekty univerzit, s brněnskými školami spolupracujeme dlouhodobě, poskytujeme jim informace i požadovaný materiál, který je stěžejní při zpracování studií. Odbor životního prostředí magistrátu města Brna ve spolupráci se společností SAKO Brno vytváří podmínky k tomu, aby se biologicky rozložitelný odpad vracel zpět do půdy a občané ho nevyhazovali do koše.

Za podpory fondů Evropské unie rozdalo SAKO Brno již více než 5 000 kompostérů, v několika městských částech probíhá mobilní sběr bioodpadu a na každém sběrném středisku je možnost odložení bioodpadu, který se dá využít k výrobě kompostu,“ vyjadřuje se k celému průzkumu Filip Leder, předseda představenstva společnosti SAKO Brno.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Robert Johnson: Upsal známý hudebník svou duši ďáblu?
enigmaplus.cz

Robert Johnson: Upsal známý...

Historie zná mnoho hudebníků, kteří svým...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
Já už jí vážně odpustila
skutecnepribehy.cz

Já už jí vážně odpustila

Také přátelé si někdy dokážou...
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz

Gymnastika pro obličej

Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete...
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...
Designový komfort garážových vrat
rezidenceonline.cz

Designový komfort...

Segment garážových vrat v současné době...
Jordán žije Táborem: Oslavy 530 let známé vodní nádrže
epochanacestach.cz

Jordán žije Táborem: Oslavy 530...

Tábor je městem nad Jordánem....
Kouření z generace na generaci
21stoleti.cz

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že...
Mini koblížky s medem
tisicereceptu.cz

Mini koblížky s medem

Suroviny na 12 kusů 2 vejce 200 g bílého řeckého...
Případy sexu s duchy: Jde o spánkovou paralýzu či astrální projekci?
enigmaplus.cz

Případy sexu s duchy: Jde o...

Čas od času plní titulky novin lidé prohlašující, že...
4 nejstarší města světa
epochalnisvet.cz

4 nejstarší města světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Největší pomsta milence Gelemové!
nasehvezdy.cz

Největší pomsta milence...

To snad není možné!...