Skip to content

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré dveře se díky tomu lépe otevírají a vaše přání a prosby druhým se plní daleko snáz. Lidská touha po uznání je rozvíjena v průběhu evoluce. Pouze jako člen skupiny měl totiž člověk možnost ochraňovat sebe i své potomky před nástrahami doby, hladem, zimou nebo zvířaty.

Podle psychologa Setha Pollaka z Univerzity ve Wisconsinu způsobuje osamocenost trvalé poškození vývoje nervových buněk u dětí. Ještě několik století zpátky má samota na svědomí život tří ze čtyř nalezenců v sirotčincích.

Jejich mozky doslova hladoví nedostatkem kontaktů. Na to, jak se stát oblíbeným, existuje řada návodů. Od laiků i věhlasných odborníků. Oba tábory se většinou shodnou na tom, že je potřeba dodržovat pár pravidel.

Úsměv dělá divy

Takový Dale Carnegie (1888–1955), americký spisovatel, který dobude svět s knížkou Jak získávat přátele a působit na lidi jich má hned šest. Podle toho prvního se člověk musí opravdově zajímat o druhé.

Jistá newyorská společnost provedla kdysi analýzu telefonních hovorů s cílem zjistit, jaké slovo je v permanenci nejčastěji. Výsledek? Osobní zájmeno „Já“. V 500 telefonních hovorech zazní přesně 3 990krát.

Proslulý vídeňský psycholog Alfred Adler (1870–1937) tvrdí, že „člověk, který se nezajímá o své bližní, má v životě největší nesnáze a nejvíce druhým škodí. Takoví lidé jsou pramenem všech lidských neúspěchů.

“ Americký prezident Theodor Roosevelt (1858–1919) se díky svému zájmu o druhé těší neslýchané oblibě u svého služebnictva. Druhým Carnegieho pravidlem je usmívat se. „Lidé, kteří se smějí, mají tendenci řídit, učit a prodávat věci efektivněji a též vychovat šťastnější děti.

V úsměvu je mnohem více informace než v zamračené tváři,“ je přesvědčen profesor James V. McConnell (1925–1990). Efektivita úsměvu je navíc znát, i když ho nevidíme. Jak ukázala praxe, usmíváte-li se při telefonních hovorech, buďte si jisti, že člověk na druhé straně to vycítí a tím lépe se mu s vámi pak komunikuje.

Theodor Roosevelt se díky svému zájmu a starosti o druhé těší nevídané oblibě služebnictva. Foto: pxfuel

Jaké je tvé jméno?

Rada číslo tři. Pamatujte si, že každému zní jeho jméno příjemně a je pro něj tím nejdůležitějším. Své o tom ví třeba James Farley (1888–1976), muž, který si údajně pamatoval na 50 000 křestních jmen.

S pomocí téhle své schopnosti dokonce dostane Franklina D. Roosevelta (1882–1945) do Bílého domu. V rámci vedení jeho prezidentské kampaně objede řadu měst, seznámí se s místními obyvateli, zapamatuje si jejich jména a poté každému z nich napíše osobní dopis, kde příjemce osloví křestním jménem a podepíše se jako „Jim“. Velmi záhy totiž přijde na to, že průměrný člověk se zajímá o své jméno daleko víc než o ta cizí. Jeho znalostí je tak možné vyseknout dotyčnému jemnou, ale působivou poklonu. Stejně důležité jako jméno je pak umění naslouchat a povzbuzovat druhé, aby mluvili o sobě.

Staňte se soustředěným posluchačem a nechte dotyčného vyprávět o tom, co ho baví, co zažil a co ho potěšilo. „Nic jiného nedokáže druhým tak zalichotit“ nechá se slyšet bývalý rektor Harvardovy univerzity Charles W. Eliot (1834–1926). Jedním z nejslavnějších posluchačů moderní historie je Sigmund Freud (1856–1939). „Nikdy jsem u nikoho neviděl tak soustředěnou pozornost,“ vyjádří se o něm jeden z jeho známých.

Zakladatel psychoanalýzy a příborský rodák Sigmund Freud byl prý místrem v naslouchání. Foto: pxfuel

Studie protějšku

Když už se přece jen rozhodnete otevřít pusu, mluvte především o tom, co zajímá druhé. Stejně jako třeba už zmiňovaný Theodor Roosevelt. Kdykoliv očekává návštěvu, nastuduje si nejprve v knihovně obor, ve kterém je jeho host jako doma.

Kdokoliv ho pak navštíví, podivuje se nad jeho rozmanitými vědomostmi. Tak se rodí miláčkové společnosti. K úplnému dosažení takového statutu už stačí jen jedno – dejte druhému najevo, že si uvědomujete jeho osobní důležitost, a udělejte to upřímně.

Vždyť „touha cítit se důležitým je nejnaléhavější žádostí lidské přirozenosti,“ jak říká známý americký filozof John Dewey (1859–1952).

Když už se přece jen rozhodnete otevřít pusu, mluvte především o tom, co zajímá druhé. Foto: pxfuel
Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...