Skip to content

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré dveře se díky tomu lépe otevírají a vaše přání a prosby druhým se plní daleko snáz. Lidská touha po uznání je rozvíjena v průběhu evoluce. Pouze jako člen skupiny měl totiž člověk možnost ochraňovat sebe i své potomky před nástrahami doby, hladem, zimou nebo zvířaty.

Podle psychologa Setha Pollaka z Univerzity ve Wisconsinu způsobuje osamocenost trvalé poškození vývoje nervových buněk u dětí. Ještě několik století zpátky má samota na svědomí život tří ze čtyř nalezenců v sirotčincích.

Jejich mozky doslova hladoví nedostatkem kontaktů. Na to, jak se stát oblíbeným, existuje řada návodů. Od laiků i věhlasných odborníků. Oba tábory se většinou shodnou na tom, že je potřeba dodržovat pár pravidel.

Úsměv dělá divy

Takový Dale Carnegie (1888–1955), americký spisovatel, který dobude svět s knížkou Jak získávat přátele a působit na lidi jich má hned šest. Podle toho prvního se člověk musí opravdově zajímat o druhé.

Jistá newyorská společnost provedla kdysi analýzu telefonních hovorů s cílem zjistit, jaké slovo je v permanenci nejčastěji. Výsledek? Osobní zájmeno „Já“. V 500 telefonních hovorech zazní přesně 3 990krát.

Proslulý vídeňský psycholog Alfred Adler (1870–1937) tvrdí, že „člověk, který se nezajímá o své bližní, má v životě největší nesnáze a nejvíce druhým škodí. Takoví lidé jsou pramenem všech lidských neúspěchů.

“ Americký prezident Theodor Roosevelt (1858–1919) se díky svému zájmu o druhé těší neslýchané oblibě u svého služebnictva. Druhým Carnegieho pravidlem je usmívat se. „Lidé, kteří se smějí, mají tendenci řídit, učit a prodávat věci efektivněji a též vychovat šťastnější děti.

V úsměvu je mnohem více informace než v zamračené tváři,“ je přesvědčen profesor James V. McConnell (1925–1990). Efektivita úsměvu je navíc znát, i když ho nevidíme. Jak ukázala praxe, usmíváte-li se při telefonních hovorech, buďte si jisti, že člověk na druhé straně to vycítí a tím lépe se mu s vámi pak komunikuje.

Theodor Roosevelt se díky svému zájmu a starosti o druhé těší nevídané oblibě služebnictva. Foto: pxfuel

Jaké je tvé jméno?

Rada číslo tři. Pamatujte si, že každému zní jeho jméno příjemně a je pro něj tím nejdůležitějším. Své o tom ví třeba James Farley (1888–1976), muž, který si údajně pamatoval na 50 000 křestních jmen.

S pomocí téhle své schopnosti dokonce dostane Franklina D. Roosevelta (1882–1945) do Bílého domu. V rámci vedení jeho prezidentské kampaně objede řadu měst, seznámí se s místními obyvateli, zapamatuje si jejich jména a poté každému z nich napíše osobní dopis, kde příjemce osloví křestním jménem a podepíše se jako „Jim“. Velmi záhy totiž přijde na to, že průměrný člověk se zajímá o své jméno daleko víc než o ta cizí. Jeho znalostí je tak možné vyseknout dotyčnému jemnou, ale působivou poklonu. Stejně důležité jako jméno je pak umění naslouchat a povzbuzovat druhé, aby mluvili o sobě.

Staňte se soustředěným posluchačem a nechte dotyčného vyprávět o tom, co ho baví, co zažil a co ho potěšilo. „Nic jiného nedokáže druhým tak zalichotit“ nechá se slyšet bývalý rektor Harvardovy univerzity Charles W. Eliot (1834–1926). Jedním z nejslavnějších posluchačů moderní historie je Sigmund Freud (1856–1939). „Nikdy jsem u nikoho neviděl tak soustředěnou pozornost,“ vyjádří se o něm jeden z jeho známých.

blank
Zakladatel psychoanalýzy a příborský rodák Sigmund Freud byl prý místrem v naslouchání. Foto: pxfuel

Studie protějšku

Když už se přece jen rozhodnete otevřít pusu, mluvte především o tom, co zajímá druhé. Stejně jako třeba už zmiňovaný Theodor Roosevelt. Kdykoliv očekává návštěvu, nastuduje si nejprve v knihovně obor, ve kterém je jeho host jako doma.

Kdokoliv ho pak navštíví, podivuje se nad jeho rozmanitými vědomostmi. Tak se rodí miláčkové společnosti. K úplnému dosažení takového statutu už stačí jen jedno – dejte druhému najevo, že si uvědomujete jeho osobní důležitost, a udělejte to upřímně.

Vždyť „touha cítit se důležitým je nejnaléhavější žádostí lidské přirozenosti,“ jak říká známý americký filozof John Dewey (1859–1952).

blank
Když už se přece jen rozhodnete otevřít pusu, mluvte především o tom, co zajímá druhé. Foto: pxfuel
Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...